Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 1598/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 marca 2019r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek

Protokolant:

Monika Holona

przy udziale

po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2019r. w Rybniku

sprawy z odwołania J. C. (C.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o prawo do emerytury

na skutek odwołania J. C.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 8 listopada 2018r. Znak (...)

- zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, iż przyznaje ubezpieczonemu prawo do emerytury począwszy od (...)

Sędzia

Sygn. akt IX U 1598/18

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 8 listopada 2018r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu J. C. (C.) prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ zdaniem organu rentowego nie spełnia on ustawowych warunków do jej uzyskania, a w szczególności nie udokumentował na dzień 01.01.1999r. wymaganych 15-tu lat pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach. Organ rentowy nie uwzględnił jako takiej pracy okresu zatrudnienia od dnia 02.10.1980r. do dnia 31.12.1998r. w Zakładach (...), z uwagi na podanie przez pracodawcę błędnej podstawy prawnej w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Ubezpieczony odwołał się od decyzji domagając się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury po uprzednim zaliczeniu do stażu pracy powyższego okresu jako okresu pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach. Wskazał, iż zakład pracy już nie istnieje i nie ma możliwości uzyskania prawidłowego świadectwa pracy.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony J. C. urodził się w dniu (...)

W dniu (...). złożył wniosek o przyznanie uprawnień do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach. W rozpoznaniu tego wniosku organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję z dnia 08.11.2018r.

Oddział ZUS uwzględnił ubezpieczonemu na dzień 01.01.1999r. okres zatrudnienia w wymiarze 25 lat, 1 miesiąca i 26 dni okresów składkowych i nieskładkowych – w tym żadnych okresów pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach.

Organ rentowy nie uwzględnił jako okresu pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia ubezpieczonego w latach 1980- 1999 w Zakładach (...) z przyczyn opisanych na wstępie.

Ubezpieczony podjął zatrudnienie w Zakładach (...) w K. w dniu 02.10.1980r. To była praca w zakładzie tworzyw sztucznych na oddziale lontownii (TP3). Pracował w transporcie, woził wózkiem ręcznym surowce pcv, przede wszystkim polichlorek winylu, granulki do wytwarzania tworzyw sztucznych, gotowe wyroby do magazynu - to był ręczny wózek. W ciągu tego samego roku przeniesiono go do prac przy produkcji pasty winyleo. W całym zakładzie panowały warunki szkodliwe, wydobywały się opary. Maszyny były usytuowane w bardzo ciasnych pomieszczeniach, bez nawiewów. Pasta była produkowana z różnych środków chemicznych, cały czas unosił się smród palonego plastiku. Pracownicy którzy pracowali przy produkcji pasty musieli nosić maski. Od 06.02.1982r. ubezpieczony został przeniesiony do zakładu produkcyjnego w Ż.. Pracował tam na wytłaczarkach przy wykonywaniu rur pcv ciśnieniowych kanalizacyjnych. Nie było tam oparów tylko pył - polichlorek winylu. Od 01.01.1986r. ubezpieczony przeniósł się do pracy w kotłowni węglowej, w tym samym zakładzie. Były tam kotły wysokoprężne do 20 atmosfer opalane miałem węglowym. Zbiornik na węgiel znajdował się nad kotłem, istniało ryzyko samozapłonu, trzeba to było cały czas kontrolować. Była to praca na 3 zmiany. Latem przeprowadzano remonty. W kotłowni były 2 kotły, które pracowały na zmiany. Jeden kocioł pracował 1 rok a w okresie letnim przeprowadzano remont. Remont przeprowadzali ślusarze. Ubezpieczony latem przechodził na rury pcv, czyli na wytłaczarki. Później kierowano go do pracy w Kotłowni w K.. Tam kotłownia pracowała na okrągło przez cały rok. Były tam stare kotły parowe. Para była wytwarzana do ogrzewania zakładu i do produkcji styropianu, do spiekania granulatu styropianu.

Okres pracy od 02.10.1980r. do 30.06.1999r. został potwierdzony przez pracodawcę jako okres pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach w świadectwie z dnia 29.02.2000r.

Ubezpieczony nie przystąpił do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego, świadectwo pracy z dnia 29.02.2000r. oraz zeznania ubezpieczonego (k.11-12).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje :

Jak stanowi art.184 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( t.j. Dz.U. z 2018r. poz.1270 ze zm. ) ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31.12.1948r. przysługuje emerytura po ukończeniu wieku przewidzianego w art.32 jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. 01.01.1999r. osiągnął:

-

okres zatrudnienia w szczególnych warunkach wymagany w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury wieku niższym niż 65 lat

-

okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 wynoszący 25 lat

oraz nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Zgodnie natomiast z art.32 ust.1 powołanej ustawy w związku z § 4 ust.1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych

w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz. U. Nr 8 , poz.43 ze zm. ) pracownik – mężczyzna, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione

w Wykazie A załącznika do rozporządzenia, nabywa prawo do emerytury, jeżeli :

-

ukończył wiek 60 lat,

-

ma wymagany okres 25 lat zatrudnienia,

-

udowodnił co najmniej 15 letni okres pracy wymienionej w Wykazie A, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Bezsporne jest między stronami, że ubezpieczony w dniu (...). ukończył wiek 60 lat oraz, że na dzień 01.01.1999r. udowodnił wymagany co najmniej 25 letni okres składkowy i nieskładkowy, a także nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Zdaniem Sądu przeprowadzone postępowanie dowodowe w sprawie pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż ubezpieczony w spornym okresie zatrudnienia w (...) od dnia 02.10.1980r. do dnia 31.12.1998r. wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracę w szczególnych warunkach, o której mowa w wykazie A dział IV poz.17 oraz dział XIV poz.1 stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.

Ustalając powyższe w zakresie wykonywanej przez ubezpieczonego w wymienionym okresie pracy, Sąd oparł się na danych wynikających ze zgromadzonej w sprawie dokumentacji, a w szczególności świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach z dnia 29.02.2000r., a także na zeznaniach ubezpieczonego.

Z powyższych dowodów jednoznacznie wynika, iż ubezpieczony w okresie j.w. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał prace w szczególnych warunkach przy produkcji tworzyw sztucznych, a następne jako palacz niezautomotyzowanych kotłów parowych typu przemysłowego. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w pełni potwierdza zeznania ubezpieczonego w zakresie wymiaru i charakteru wykonywanej przez niego pracy. Fakt ten potwierdził pracodawca w świadectwie pracy.

Rozstrzygając w sprawie Sąd stwierdził, iż ubezpieczony spełnia wszystkie konieczne przesłanki do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, o których mowa w art.184 powołanej ustawy, w tym udowodnił, przy uwzględnieniu okresu uznanego przez Sąd, okres pracy w szczególnych warunkach przekraczający 15 lat.

W konsekwencji takiego stanowiska Sąd z mocy art.477 14 § 2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury począwszy od dnia (...). tj. od daty złożenia wniosku.

Sędzia