Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 139/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 3 czerwca 2019r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek

Protokolant:

Monika Holona

przy udziale

po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2019r. w Rybniku

sprawy z odwołania M. J. (J.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o emeryturę

na skutek odwołania M. J.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 21 grudnia 2018r. Znak (...)

oddala odwołanie.

Sędzia

Sygn. akt IX U 139/19

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 21.12.2018r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu M. J. (J.) prawa do emerytury górniczej na podstawie art.114 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS, ponieważ po uprawomocnieniu się decyzji odmownej nie przedłożył żadnych dowodów mających wpływ na prawo do świadczenia.

Ubezpieczony w odwołaniu od decyzji domagał się jej zmiany poprzez przyznanie mu prawa do emerytury podnosząc, iż przepracował pod ziemią ponad 20 lat, więc jego wiek emerytalny powinien zostać obniżony.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie podtrzymując stanowisko zawarte w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony M. J. urodził się w dniu (...)

Decyzją z dnia 12.02.2016r. organ rentowy odmówił mu prawa do górniczej emerytury przysługującej na podstawie art.50a ustawy emerytalnej, ponieważ nie udowodnił co najmniej 25 lat pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.

W dniu (...). ubezpieczony ponownie złożył wniosek o przyznanie uprawnień do wcześniejszej emerytury, w rozpoznaniu którego organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję opisaną na wstępie.

Organ rentowy uwzględnił ubezpieczonemu staż pracy w wymiarze 22 lat, 10 miesięcy i 29 dni pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią zamiast wymaganych 25 lat.

Ubezpieczony nie zgodził się z decyzją domagając się przyznania emerytury w obniżonym wieku w związku z wykonywaniem pracy pod ziemią.

Ubezpieczony nie przystąpił do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego.

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył , co następuje :

Odwołanie ubezpieczonego nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art.50a ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz.U. z 2018 poz.1270 ze zm.) prawo do emerytury górniczej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

- ukończył wiek 55 lat

- ma okres pracy górniczej wynoszącej łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn - w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art.50c ust.1 ustawy j.w.

- nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczony nie spełnia przesłanki dotyczącej wymaganego w tym przepisie stażu pracy górniczej.

Jednocześnie jak stanowi art.46 ustawy emerytalnej prawo do emerytury na warunkach określonych w art.29,32, 33 i 39 przysługuje ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:

- nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa;

- warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie art.184 w związku z art. 39 powołanej powyżej ustawy ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31.12.1948r. przysługuje emerytura w wieku wcześniejszym, określonym w art.39, jeżeli na dzień 01.01.11999r. udokumentował 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 5 lat pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jak wykazało przeprowadzone postępowanie dowodowe ubezpieczony nie spełnia powyższych warunków bowiem nie udokumentował na dzień 01.01.1999r. co najmniej 25 lat okresów składkowych oraz nie spełnił do dnia 31.12.2008r.warunków do uzyskania emerytury określonych w art.39 powołanej ustawy.

W konsekwencji takiego stanowiska, kierując się powołanymi powyżej uregulowaniami prawnymi Sąd z mocy art.477 14§1 k.p.c. oddalił odwołanie nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia.

Sędzia