Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 805/13

POSTANOWIENIE

Dnia 9 października 2013 r.

Sąd Okręgowy w Szczecinie II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Małgorzata Grzesik (spr.)

Sędziowie: SO Sławomir Krajewski

SO Agnieszka Bednarek – Moraś

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w dniu 9 października 2013 r. w S.

sprawy ze skargi dłużnika K. K.

na czynność Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w (...) N. K.z dnia 17 kwietnia 2012 r. polegająca na wszczęciu egzekucji z nieruchomości dłużnika, dla której Sąd Rejonowy w Goleniowie prowadzi księgę wieczystą Kw nr (...), dokonanej w sprawie Km 1934/09

przy udziale wierzyciela (...) w W.

na skutek zażalenia dłużnika na postanowienie Sądu Rejonowego w Goleniowie z dnia 7 stycznia 2013 r. w przedmiocie odrzucenia zażalenia, sygn. I Co 989/12

postanawia:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 7 stycznia 2013 r. Sąd Rejonowy w Goleniowie odrzucił zażalenie dłużnika K. K. na punkt III orzeczenia z dnia 5 grudnia 2012 r. jako niedopuszczalne.

W uzasadnieniu Sąd Rejonowy podkreślił, iż postanowienie w przedmiocie oddalenia skargi na czynność komornika polegającą na wszczęciu postępowania egzekucyjnego, postanowienie w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych, jak i postanowienie w przedmiocie przywrócenia terminu – nie są zaskarżalne.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł K. K. wnosząc o jego uchylenie. Wskazał, że domaga się tego, co zawarł w skardze na czynność komornika.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie okazało się uzasadnione.

Zaskarżalność orzeczeń wydanych w postępowaniu egzekucyjnym została uregulowana odrębnie w art. 767 § 3 k.p.c. W postępowaniu egzekucyjnym zaskarżalne, w drodze zażalenia, są tylko te orzeczenia, co do których ustawa tak stanowi. Wśród wymienionych w ustawie rodzajów postanowień, na które służy zażalenie (np. art. 795 § 1 kpc, art. 828 kpc, 829 § 2 kpc, art. 870 § 2 kpc i inne) nie znajdujemy postanowienia w sprawie oddalenia skargi na czynność polegającą na zawiadomieniu o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Również, jak słusznie wskazał Sąd I instancji, zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego nie sposób uznać za rozstrzygnięcie kończące postępowanie w sprawie, czy też kończące poszczególny etap egzekucji. Obowiązujące przepisy prawa nie przewidują też możliwości zaskarżenia w drodze zażalenia postanowienia o zwolnieniu w całości od kosztów sądowych, jak i o przywróceniu terminu. W konsekwencji powyższego niedopuszczalne było zaskarżenie postanowienia Sądu z dnia 5 grudnia 2012 r.

Mając na uwadze powyższe na mocy art. 385 kpc w zw. z 397 § 2 kpc i art. 13 § 2 k.p.c. orzeczono jak w sentencji.

(...)

(...)

(...)

(...)

(...)