Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 1422/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 marca 2019 r.

Sąd Rejonowy w Kaliszu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Wachłaczenko

Protokolant st. sekr. sądowy Agnieszka Dębowa

w obecności Prokuratora ---

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18.03.2019r sprawy

J. L., syna W. i S. z domu O., ur. (...) w msc. K.

oskarżonego o to, że:

w dniu 11 maja 2018r w nieustalonym miejscu udzielił pomocy nieustalonej osobie w celu osiągniecia korzyści majątkowej w doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem M. N. w K. poprzez wprowadzenie w błąd pokrzywdzonej co do zamiaru wywiązania się z zaciągniętego zobowiązania dotyczącego sprzedaży domku ogrodowego i zjeżdżalni w ten sposób, że udostępnił sprawcom swoje dane osobowe, numer (...) oraz należący do siebie rachunek bankowy (...) co umożliwiło wystawienie ogłoszenia nr (...) na portalu (...).pl za pośrednictwem którego popełniono wskazane przestępstwo przy czym zarzucanego czynu dopuścił się po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo podobne

tj. o czyn z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.

1.  uznaje oskarżonego J. L. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu wyczerpującego dyspozycję art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. i za to na podstawie art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 19 § 1 k.k. wymierza mu karę 4 (czterech) miesięcy pozbawienia wolności,

2.  zwalnia oskarżonego od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych obciążając nimi Skarb Państwa.

SSR Agnieszka Wachłaczenko

II K 1422/18

UZASADNIENIE

Oskarżony J. L. na prośbę nieznanego mężczyzny zarejestrował na siebie starter z numerem (...) oraz w dniu 10 maja 2018 r. założył na swoje dane rachunek bankowy (...). Następnie przekazał temu mężczyźnie zarówno dokumenty bankowe jak i kartę telefoniczną. Za pomocą tego numeru telefonicznego oraz wykorzystując to konta bankowe inna osoba w dniu 11 maja 2018 r. doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem M. N. wyłudzając pieniądze za rzekomo wystawioną na sprzedaż, na portalu O. zjeżdżalnię dziecięcą

(dowód: częściowo wyjaśnienia oskarżonego – k. 80, protokół przesłuchania M. N. – k. 4-5, dokumenty związane z transakcją – k. 6-21, 23-25, dane telekomunikacyjne – k. 35-41, dane bankowe – k. 43-45).

Oskarżony J. L. ma 63 lata. Ma wykształcenie średnie, z zawodu jest technikiem wiertnictwa złóż ropy i gazu. Nie ma majątku. Obecnie przebywa w Zakładzie Karnym w M.. Jest rozwiedziony, ma troje samodzielnych dzieci. Był wielokrotnie karany

(dane osobowe – k. 79, karta karna – k. 72-74, odpisy orzeczeń – k. 89-90, 91-92, informacja o pobytach – k. 61-69, 75, 76).

Oskarżony J. L. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że zgodził się uruchomić starter telefonu oraz założyć konto bankowe po podaniu mu alkoholu, po którym nic nie pamiętał. Powiedział, że zgodził się na to ponieważ potrzebował pieniędzy. Wyjaśnił również iż z wykorzystaniem tych danych są popełniane kolejne przestępstwa.

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego jakoby wyraził zgodę na udostepnienie wyżej opisanych danych i telefonu z powodu spożycia alkoholu, po którym nic nie pamiętał, ponieważ oskarżony podał w jakich okolicznościach wyraził zgodę na powyższe, co wyklucza by działał nie mając rozeznania co do swoich czynów.

Sąd dał wiarę zgromadzonym w sprawie pozostałym dowodom ponieważ nie ujawniły się okoliczności nakazujące zakwestionować ich rzetelność lub autentyczność.

Zgodnie z treścią art. 18 § 3 k.k. odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji (…). Natomiast zgodnie z treścią art. 286 § 1 k.k. karze podlega ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd. Wprowadzenie w błąd M. N. polegało na posłużeniu się przez nieznaną osobę danymi innej osoby, co utrudniło lub wręcz uniemożliwiło wykrycie faktycznego sprawcy oszustwa. Dane osobowe numer telefonu oraz konto bankowe zostały dostarczone przez oskarżonego J. L.. Biorąc pod uwagę okoliczności w jakich udzielił pomocy nieznanej osobie, oskarżony nie mógł mieć wątpliwości, iż jego dane, konto bankowe oraz numer telefonu posłużą do popełnienia przestępstwa. Zarzucanego mu czynu oskarżony dopuścił się umyślnie z zamiarem bezpośrednim. Sąd nie dopatrzył się okoliczności wyłączających winę lub bezprawność czynu oskarżonego.

Wymierzając karę Sąd wziął pod uwagę, uprzednią wielokrotną karalność oskarżonego, w tym za czyny przeciwko mieniu oraz popełnienie czynu w warunkach art. 64 § 1 k.k. ponieważ oskarżony dopuścił się zarzucanego mu czynu w ciągu 5 lat po odbyciu kary 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności w sprawie II K 722/10 Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia. Karę tę odbywał w okresie od 9 czerwca 2013 r. do 9 grudnia 2014 r. Jako okoliczność łagodzącą Sąd potraktował wyjaśnienia oskarżonego co do okoliczności popełnienia zarzucanego mu czynu. Intencją Sądu było wymierzenie oskarżonemu kary w dolnych granicach ustawowego zagrożenia. Jedynie wynikiem omyłki Sąd wymierzył oskarżonemu karę poniżej dolnego ustawowego zagrożenia.

Biorąc pod uwagę sytuację materialną oskarżonego, który przebywa w Zakładzie Karnym, Sąd na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. zwolnił go z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.

SSR Agnieszka Wachłaczenko