Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XXIII Ga 1041/19

POSTANOWIENIE

Dnia 12 listopada 2019 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie, XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy w składzie :

Przewodniczący: SSO Monika Skalska

Sędziowie: SO Alicja Dziekańska

SO Paweł Kieta

po rozpoznaniu w dniu 12 listopada 2019 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

z udziałem

zamawiającego: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W.

odwołującego: (...) spółki akcyjnej w K.

przystępującego po stronie zamawiającego: (...) spółki akcyjnej w R.

na skutek skargi odwołującego

od wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 29 kwietnia 2019 r., sygn. akt (...)

postanawia:

1.  umorzyć postępowanie wywołane skargą;

2.  zwrócić skarżącemu (...) spółce akcyjnej w K. ze Skarbu Państwa – Sądu Okręgowego w Warszawie kwotę 37 500,00 zł (trzydzieści siedem tysięcy pięćset złotych) tytułem połowy opłaty od skargi.

Alicja Dziekańska Monika Skalska Paweł Kieta

Sygn. akt XXIII Ga 1041/19

UZASADNIENIE

Skarżący w piśmie z dnia 12 listopada 2019 r. cofnął skargę, która została uprzednio opłacona w przepisanym terminie w kwocie 75 000 zł.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 198a ust. 2 ustawy z dnia z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 z późn. zm.) w postępowaniu toczącym się wskutek wniesienia skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

o apelacji, jeżeli przepisy Działu VI, Rozdział 3 tej ustawy nie stanowią inaczej.

Wobec cofnięcia skargi w odniesieniu do postępowania w niniejszej sprawie, postępowanie wywołane skargą od wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia
29 kwietnia 2019 r. wydanego w sprawie o sygn. akt (...) podlegało umorzeniu na podstawie art. 391 § 2 k.p.c. w zw. z art. 198a ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Sąd Okręgowy nie znalazł przy tym podstaw, aby cofnięcie skargi uznać za niedopuszczalne na zasadzie art. 203 § 4 k.p.c. w zw. z art. 391 § 1 k.p.c.; nie jest ono bowiem sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego, nie zmierza również do obejścia prawa.

Jednocześnie, wobec zgłoszonego w piśmie z dnia 12 listopada 2019 r. wniosku, należało zwrócić skarżącemu połowę uiszczonej opłaty od skargi. Podstawa prawna zwrotu opłaty to art. 79 ust. 1 pkt 3a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Wskazać bowiem należy, iż zwrot całości opłaty od pisma cofniętego możliwy jest wyłącznie wówczas, jeżeli cofnięcie nastąpiło przed wysłaniem odpisu pisma innym stronom.

Zgodnie natomiast z wymogiem przewidzianym w art. 198b us.t 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, skarżący zobligowany jest wnosząc skargę za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do jednoczesnego przesłania jej odpisu przeciwnikowi skargi. W konsekwencji, w przypadku cofnięcia skargi, możliwy jest wyłącznie zwrot połowy uiszczonej opłaty od pisma cofniętego przed rozpoczęciem posiedzenia, na które sprawa została skierowana.

Wobec powyższego i na podstawie powołanych przepisów orzeczono jak w sentencji.

Alicja Dziekańska Monika Skalska Paweł Kieta