Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: III AUa 607/13

POSTANOWIENIE

Dnia 20 lutego 2014 r.

Sąd Apelacyjny w Łodzi, III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSA Iwona Szybka (spr.)

Sędziowie: SSA Maria Padarewska - Hajn

SSO del. Beata Michalska

Protokolant: st. sekr. sądowy Joanna Sztuka

po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2014 r. w Łodzi

sprawy I. J.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddziałowi w Ł.

o wznowienie postępowania o wypłatę emerytury w sprawie zakończonej prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 16 maja 2012 roku w sprawie sygn. akt VIII U 556/12

na skutek apelacji organu rentowego

od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi

z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. akt: VIII U 127/13,

postanawia:

1.  umorzyć postępowanie apelacyjne,

2.  zasądzić od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w Ł. na rzecz I. J. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego za drugą instancję.

Sygn. akt III AUa 607/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 lutego 2013 r. sygn. akt VIII U 127/13 Sąd Okręgowy w Łodzi, na skutek skargi I. J., w punkcie pierwszym wznowił postępowanie w sprawie VIII U 556/12 toczącej się przed Sądem Okręgowym w Łodzi VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł.; w punkcie drugim zmienił zaskarżony wyrok z dnia 16 maja 2012 r. i zobowiązał organ rentowy do podjęcia wypłaty należnej I. J. emerytury poczynając od dnia 1 października 2011 r. bez ustalenia prawa do odsetek.

Powyższy wyrok apelacją zaskarżył organ rentowy w części przyznania ubezpieczonej prawa do wypłaty emerytury od dnia 1 października 2011 r.

Na rozprawie apelacyjnej w dniu 20 lutego 2014 r. pełnomocnik organu rentowego cofnął apelację od wyroku Sądu Okręgowego.

Pełnomocnik ubezpieczonej oświadczył, że wyraża zgodę na cofnięcie apelacji i wniósł o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego za drugą instancję. Oświadczył, że ubezpieczona wystąpiła do organu rentowego z wnioskiem o wypłatę zaległych świadczeń na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Łodzi zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 391 § 2 k.p.c. w razie cofnięcia apelacji sąd drugiej instancji umarza postępowanie apelacyjne i orzeka o kosztach jak przy cofnięciu pozwu. W myśl postanowień przepisu art. 203 § 4 k.p.c. sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa. Natomiast na podstawie art. 469 k.p.c. sąd uzna zawarcie ugody, cofnięcie pozwu, sprzeciwu lub środka odwoławczego oraz zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia za niedopuszczalne także wówczas, gdyby czynność ta naruszała słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego.

W ustalonych okolicznościach sprawy uznać należy, że cofnięcie apelacji przez organ rentowy nie było sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego, nie zmierzało do obejścia prawa ani też nie naruszało słusznego interesu ubezpieczonej I. J., co uzasadnia umorzenie postępowania apelacyjnego.

Z uwagi na powyższe Sąd Apelacyjny na podstawie art. 391 § 2 k.p.c orzekł, jak w punkcie pierwszym sentencji postanowienia.

O kosztach zastępstwa procesowego za drugą instancję Sąd Apelacyjny orzekł w oparciu o przepis art. 98 § 1 i 3 k.p.c. oraz § 2 ust. 1 i 2 w związku z § 13 ust. 1 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu z dnia 28 września 2002 r. (t. j. Dz.U. z 2013 r., poz. 461).