Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 89/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 września 2019 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący: SSR Magdalena Piątkowska

Protokolant : Aleksandra Myszczyszyn

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2019 roku w Ś.

sprawy z odwołania A. C.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

w sprawie OW- (...) z dnia 17 stycznia 2017 roku

o jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej po zmarłym

I.  oddala odwołanie;

II.  zasądza od powódki A. C. na rzecz strony pozwanej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. kwotę 180 zł tytułem zwrotu kosztów procesu;

UZASADNIENIE

Powódka A. C. wniosła odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. z dnia 17 stycznia 2017 roku, którą to decyzją odmówiono jej prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu zgonu męża S. C. (1), wobec nie uznania związku pomiędzy jego zgonem a chorobą zawodową. W uzasadnieniu powódka powołała okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające jej zdaniem odwołanie, a wskazujące na związek rozpoznanej choroby zawodowej ze zgonem. Powódka wniosła o zmianę zaskarżonej decyzji i przyznanie jej prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby zawodowej po zmarłym mężu oraz zasądzenie od organu rentowego na jej rzecz kosztów procesu.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania i zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego według norm. W uzasadnieniu powołano się na stwierdzony przez komisję lekarską brak związku pomiędzy chorobą zawodową a zgonem.

Z uwagi na fakt, iż powódka złożyła także odwołanie od decyzji ZUS odmawiającej jej prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu, gdzie uzasadnienie oparła o te same okoliczności faktyczne i złożyła identyczne wnioski dowodowe, sąd zawiesił postępowanie do czasu rozpoznania sprawy w tym zakresie przez Sąd Okręgowy w (...)wskazując w uzasadnieniu postanowienia z dnia 27 marca 2017 roku, iż przyczyną zawieszenia jest uniknięcie powielania dowodów i ewentualna sprzeczność ustaleń co do tych samych okoliczności dotyczących związku choroby zawodowej męża powódki z jego zgonem. Obie strony działające przez zawodowych pełnomocników nie zaskarżyły postanowienia.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Mąż powódki S. C. (1) zatrudniony był w charakterze górnika dołowego w narażeniu na pyły zwłókniające. Pod kontrolą poradni przeciwpyliczej przebywał od 1963 roku. W 1984 roku rozpoznano u niego pylicę drobnoguzkową ograniczoną 1q. Od 1985r. rozpoznano pylicę 2q i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia 31.01.1985 roku stwierdzono u S. C. (1) chorobę zawodową pylicę płuc. W 2001r. stwierdzono pylicę płuc guzkową 2r i zlewająca się typu A, a w 2010 roku typu B. Ostatnie orzeczenie poradni medycyny pracy pochodzi z 2015r. z rozpoznaniem pylicy guzkowej 3r i guzkową typu B. W związku z chorobą zawodową S. C. pobierał rentę inwalidzką, od 1.03.1999r. rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z choroba zawodową na stałe. W 1999 roku w Poradni P. rozpoznano u S. C. proces miażdżycowy oraz nadciśnienie tętnicze. W 2004r. był leczony na oddziale neurologii z powodu udaru mózgowego. Kolejny udar miał miejsce w 2005 roku. Z powodu nadciśnienia tętniczego i procesu miażdżycowego S. C. był hospitalizowany w 2007 i 2014r. w marcu 2016r. był leczony w oddziale pulmonologicznym z rozpoznaniem zasadniczym: pylica górników kopalń węgla, przewlekła niewydolność oddechowa, nieokreślona przewlekła obturacyjna choroba płuc. W czasie tej hospitalizacji rozpoznano również nadciśnienie tętnicze, migotanie i trzepotanie przedsionków, niewydolność serca, nieokreślona uogólnioną miażdżycę oraz stan po udarze niedokrwiennym mózgu i stan po udrożnieniu lewej tętnicy szyjnej wewnętrznej w IX 2015r. Po wypisie mąż powódki został objęty opieka hospicjum domowego i był leczony z rozpoznaniem: przewlekłej niewydolności oddechowej, migotanie i trzepotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze, rozrost gruczołu krokowego. Następnie z uwag na pogarszający się stan zdrowia w dniu 20.10.2016r. został przyjęty do hospicjum stacjonarnego, gdzie zmarł 22.10.2016r. Kartę zgonu wystawił lekarz hospicjum , który za przyczynę wyjściową śmierci uznał przejściową niewydolność oddechową, jako przyczynę wtórną i bezpośrednią wskazano niewydolność krążeniowo-oddechową.

W opinii lekarskiej postępowań przed organem rentowym toczących się na skutek wniosków powódki o jednorazowe odszkodowanie po zmarłym oraz rentę rodzinną Lekarz Orzecznik stwierdził, iż zgon męża powódki nie pozostawał w związku przyczynowym z chorobą zawodową męża powódki. Na skutek zgłoszonych sprzeciwów Komisja Lekarska ZUS potwierdziła stanowisko Lekarza Orzecznika.

Na skutek odwołania powódki od decyzji odmawiającej jej prawa do renty rodzinnej Sąd Okręgowy w (...) ustalił brak związku przyczynowego pomiędzy zgonem męża powódki a chorobą zawodową i odwołanie oddalił stanowisko obszernie przedstawiając w uzasadnieniu wyroku z dnia 12 czerwca 2018 roku, który utrzymany został w mocy wyrokiem Sądu Apelacyjnego we (...)z dnia 18 grudnia 2018r.

DOWÓD: akta ZUS (załącznik)

akta Sądu Okręgowego w (...) w szczególności wyrok z uzasadnieniem

W tak ustalonym stanie faktycznym

Sąd zważył :

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art.13 ust.1 ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ( DZ U z dnia 28 listopada 2002 roku , nr199 , poz. 1673 ze zmianami ) członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek ( … ) choroby zawodowej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

A zatem podstawową przesłanką stanowiącą o prawie do przedmiotowego świadczenia jest związek pomiędzy zgonem a chorobą zawodową, a w niniejszej sprawie takiego brak.

Sąd w tym zakresie oparł się na ustaleniach dotyczących tych samych okoliczności – związku przyczynowego pomiędzy zgonem a chorobą zawodową - poczynionych na potrzeby toczącego się pomiędzy tymi samymi stronami postępowania przed Sądem Okręgowym w (...)opartych m.in. o opinie biegłych sądowych stanowiące wnikliwą analizę zarówno stanu zdrowia męża powódki przed śmiercią , jak i przyczyn, dla których zgon nastąpił. Ustalenia Sądu Okręgowego znalazły wyraz w opisanym wyżej wyroku, którym tutejszy Sąd na mocy art. 365 kpc , jest związany.

Należy przy tym jeszcze raz podkreślić, iż tutejszy sąd zawiesił postępowanie do czasu rozpoznania sprawy przez Sąd Okręgowy wskazując w uzasadnieniu postanowienia, iż przyczyną zawieszenia jest uniknięcie powielania dowodów i ewentualna sprzeczność ustaleń co do tych samych okoliczności dotyczących związku choroby zawodowej męża powódki z jego zgonem. Obie strony działające przez zawodowych pełnomocników nie zaskarżyły postanowienia.

Mając na uwadze powyższe i na podstawie powołanych przepisów oraz art. 477 14 §1 kpc Sąd oddalił odwołanie. O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 98 kpc w zw. z z§9 ust.2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych ( DZ U z dnia 5 listopada 2015 roku ). Zgodnie z tymże przepisem stawka minimalna w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego wynosi 180 zł.