Pełny tekst orzeczenia

Warszawa, dnia 24 września 2019 r.

Sygn. akt VI Ka 478/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie VI Wydział Karny Odwoławczy w składzie :

Przewodniczący: SSO Zenon Stankiewicz (spr.)

Sędziowie: Sebastian Mazurkiewicz

Anita Jarząbek - Bocian

Protokolant Gabriela Byśkiniewicz

przy udziale prokuratora Józefa Gacka

po rozpoznaniu dnia 25 września 2019 r.

sprawy A. S. syna W. i T., ur. (...) w W.

skazanego wyrokiem łącznym

na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę

od wyroku Sądu Rejonowego w Legionowie

z dnia 28 stycznia 2019 r. sygn. akt II K 576/18

zaskarżony wyrok uchyla i postępowanie w przedmiocie wydania wyroku łącznego umarza; kosztami sądowymi w sprawie obciąża Skarb Państwa.

Sędzia Zenon Stankiewicz Sędzia Sebastian Mazurkiewicz Sędzia Anita Jarząbek-Bocian

Sygn. akt VI Ka 478/19

UZASADNIENIE

wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie

z dnia 25 września 2019r.

Wyrok łączny Sądu Rejonowego w Legionowie z dnia 28 stycznia 2018r. został zaskarżony przez obrońcę skazanego A. S.. Apelacja ta jest zasadna co do istoty, aczkolwiek nie sposób zgodzić się z wnioskami stąd wysnutymi.

Spośród połączonych przez Sąd Rejonowy kar jedna (w sprawie II K 607/11) jest warunkowo zawieszona, druga (VII K 475/13) to kara ograniczenia wolności, wreszcie trzecia (II K 634/17) orzeczona została nieprawomocnie, oczekując na termin rozprawy odwoławczej przed Sądem Okręgowym Warszawa – Praga w Warszawie pod sygn. VI Ka 715/19.

W zaistniałej sytuacji procesowej nie zachodzą przesłanki do połączenia kar będących przedmiotem rozstrzygnięcia. Oczywista jest niedopuszczalność łączenia kary orzeczonej nieprawomocnie, a nadto, zdaniem składu sądu orzekającego w niniejszej sprawie nie ma podstaw do zamiany kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności w myśl art. 87§1 kk, skoro skazany nie uchylał się od jej odbycia (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia11 czerwca 2019r. w sprawie o sygn. P 20/17- Lex nr 1939775). Należało zatem zaskarżony wyrok uchylić i umorzyć postępowanie
w tym zakresie.

Można oczywiście rozważać połączenie nowym węzłem kary łącznej rozstrzygnięcia, które pozostały poza obszarem rozważań Sądu, a w których kary wdrożono do wykonania. Chodzi tu o wyroki w sprawach V K 606/13 Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli oraz IV K 277/15 Sądu Rejonowego Warszawa Żoliborz. Wymierzone nimi kary – w każdym przypadku 4 lata pozbawienia wolności – w sposób oczywisty podlegają łączeniu w myśl art. 85§1 kk. Rzecz w tym, że byłoby to rozstrzygnięcie tymczasowe, a to z uwagi na nieprawomocność kary 2 lat pozbawienia wolności orzeczonej w sprawie II K 634/17. Mając na uwadze, że skazany aktualnie – do 16.11.2021r. odbywa karę 4 lat pozbawienia wolności, a wdrożona do wykonania kolejna kara zakończona ma być do 16.11.2025r. zabiegiem racjonalnym, respektującym zasady ekonomii procesowej, wydaje się doprowadzenie do rozstrzygnięcia
w przedmiocie wyroku łącznego po uprawomocnieniu wskazanego wyżej orzeczenia. Orzeczono zatem jak w wyroku, kosztami sądowymi w sprawie obciążając Skarb Państwa.