Pełny tekst orzeczenia

Warszawa, dnia 27 stycznia 2020 r.

Sygn. akt VI Ka 575/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie VI Wydział Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSR del. Izabela Kościarz - Depta

protokolant protokolant sądowy - stażysta U. K.

przy udziale oskarżyciela prywatnego L. K.

po rozpoznaniu dnia 27 stycznia 2020 r. w W.

sprawy A. K. urodzonej (...) w W.

oskarżonej z art. 212 § 2 k.k.

E. K. syna Z. i A. urodzonego (...) w S. oskarżonego z art. 212 § 2 k.k.

na skutek apelacji wniesionej przez pełnomocnika oskarżyciela prywatnego

od wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy(...)w Warszawie

z dnia 19 grudnia 2018 r. sygn. akt III K 380/16

zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy; zasądza od oskarżyciela prywatnego L. K. na rzecz Skarbu Państwa kwotę 100 zł tytułem opłaty za II instancję oraz obciąża go pozostałymi kosztami sądowymi w postępowaniu odwoławczym; zasądza od oskarżyciela prywatnego L. K. na rzecz oskarżonych poniesione przez nich koszty procesu tytułem ustanowienia obrońcy w instancji odwoławczej w kwotach po 840 zł.

UZASADNIENIE

Formularz UK 2

Sygnatura akt

VI Ka 575/19

Załącznik dołącza się w każdym przypadku. Podać liczbę załączników:

1

1CZĘŚĆ WSTĘPNA

0.11.1. Oznaczenie wyroku sądu pierwszej instancji

Wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy (...)z dnia 19 grudnia 2018 roku, w sprawie o sygn. akt III K 380/16

0.11.2. Podmiot wnoszący apelację

☐ oskarżyciel publiczny albo prokurator w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ oskarżyciel posiłkowy

☒ oskarżyciel prywatny

☐ obrońca

☐ oskarżony albo skazany w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ inny

0.11.3. Granice zaskarżenia

0.11.3.1. Kierunek i zakres zaskarżenia

☐ na korzyść

☒ na niekorzyść

☒ w całości

☐ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

0.11.3.2. Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany
w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia,
jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

0.11.4. Wnioski

uchylenie

zmiana

1Ustalenie faktów w związku z dowodami przeprowadzonymi przez sąd odwoławczy

0.12.1. Ustalenie faktów

0.12.1.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.1.1.1.

0.12.1.2. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.1.2.1.

0.12.2. Ocena dowodów

0.12.2.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 2.1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

0.12.2.2. Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 2.1.1 albo 2.1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1STANOWISKO SĄDU ODWOŁAWCZEGO WOBEC ZGŁOSZONYCH ZARZUTÓW i wniosków

Lp.

Zarzut

3.1.

Naruszenie przepisu art. 410 k.p.k., które mogło mieć wpływ na treść zaskarżonego wyroku, poprzez pominięcie przy dokonaniu ustaleń faktycznych uznanych za wiarygodne dowodów z zeznań świadka L. K. oraz M. L. (1) w zakresie, w którym ich zeznania wskazują na autorstwo A. K. inkryminowanych wpisów z dnia 21 maja 2015 roku pt. "Zbrodnia i kara ciąg dalszy" oraz 21 listopada 2015 roku pt. "Wadliwe balkony", co skutkowało wadliwym ustaleniem Sądu, że brak jest jakichkolwiek dowodów na to, by oskarżona A. K. miała związek z treścią zamieszczonych przez jej męża wpisów na prowadzonym przez E. K. blogu i w efekcie uniewinnieniem oskarżonej od stawianych jej zarzutów.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

W ocenie Sądu Odwoławczego zarzut apelującego jest niezasadny.

W aktach sprawy brak jest jakichkolwiek dowodów na to, aby oskarżona A. K. dokonywała wpisów na blogu "zgodna.wordpress.com". Podczas rozprawy w dniu 17 listopada 2016 roku oskarżona wyjaśniła, iż nie ma nic wspólnego z w/w blogiem, nie jest ani jego autorką, ani też moderatorką, a o jego istnieniu dowiedziała się dopiero, kiedy zawisł baner na balkonie jej domu. Wszystkimi sprawami związanymi z umieszczaniem wpisów na stronie internetowej zajmował się osobiście oskarżony E. K., który przyznał, iż "rzeczowo, bez oceny opisałem to, w jaki sposób pan K. dewastował swój wizerunek na blogu", "Informacje o zachowaniu pana K. zacząłem publikować na blogu około końca 2011 roku... natomiast blog powstał albo w trzecim albo w czwartym kwartale 2011 r." (k. 73 - 79).

Zeznania świadków, tj, L. K. i M. L. (1), w ocenie Sądu Odwoławczego, nie są obiektywne w omawianej sprawie, ponieważ jak wynika z akt sprawy, są oni w wieloletnim konflikcie z oskarżonymi. Tym samym zeznania M. L. (1) z rozprawy z dnia 17 maja 2018 roku, tj. "w mojej ocenie obydwoje oskarżeni są autorem wpisu", są jedynie jej subiektywnymi odczuciami.

Mając na uwadze powyższe, brak było podstaw do zmiany zaskarżonego wyroku w tym zakresie. Sąd zważył, iż oskarżona A. K. jest jednocześnie żoną oskarżonego i wspólnie z nim zamieszkuje, jednak w kontekście złożonych jasnych, konsekwentnych, szczerych i logicznych wyjaśnień nie sposób odmówić im waloru wiarygodności. Tym samym zgodnie z art. 17 § 1 pkt 1 k.p.k. należało uniewinnić oskarżoną A. K. z uwagi, iż brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego dla (...)i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienia tego wniosku apelacji. Nie zostały spełnione przesłanki z art. 437 § 2 k.p.k. wskazujące, w jakich sytuacjach Sąd Odwoławczy może uchylić wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

3.2.

Naruszenie przepisu art. 7 w zw. z art. 424 § 1 k.p.k. poprzez zaniechanie przez Sąd przedstawienia w uzasadnieniu wyroku oceny dowodu z wyjaśnień oskarżonego E. K. pod kątem ich wiarygodności, co z uwagi na oparcie się przez Sąd na tych wyjaśnieniach przy dokonaniu ustaleń faktycznych uniemożliwia kontrolę odwoławczą w zakresie prawidłowości tej oceny i następnie - weryfikację ustaleń faktycznych dokonanych w oparciu o dowód z wyjaśnień oskarżonego, podczas gdy ustalenia te miały istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia Sadu o niewypełnieniu przez E. K. znamion czynu zabronionego z art. 212 § 2 k.k.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Chybiony całkowicie jest zarzut naruszenia przytoczonego przepisu. Nie sposób uznać w świetle materiału dowodowego, że wyjaśnienia oskarżonego E. K. były niewiarygodne. Oskarżony od początku postępowania sądowego utrzymywał, iż jest założycielem strony internetowej i autorem umieszczonych na niej wpisów (k. 73-79).

Słusznie zauważył Sąd Rejonowy, iż klienci L. K. mają prawo do wyrażania subiektywnych opinii dotyczących działalności przez niego prowadzonej, a oskarżyciel prywatny powinien liczyć się z tym, że jego publiczna działalność będzie podlegać ocenie i ewentualnej krytyce przez dotychczasowych klientów. Wpisy dokonywane przez oskarżonego nie miały charakteru pomówień, o jakich mowa w art. 212 § 2 k.k., a tym samym oskarżony nie wyczerpał swoim zachowaniem znamion czynu zabronionego.

Tym samym, w ocenie Sądu Odwoławczego, zarzut naruszenia reguł prawidłowej oceny wyjaśnień oskarżonego E. K. pod kątem ich wiarygodności, nie jest zasadny.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego dla (...)i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Nie zostały spełnione przesłanki z art. 437 § 2 k.p.k. wskazujące, w jakich sytuacjach Sąd Odwoławczy może uchylić wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienia tego wniosku apelacji.

3.3.

Naruszenie przepisu art. 7 k.p.k., które mogło mieć wpływ na treść zaskarżonego wyroku, polegającego na dokonaniu dowolnej a nie swobodnej oceny materiału dowodowego poprzez sprzeczne z zasadami doświadczenia życiowego wnioskowanie, że skoro między pokrzywdzonym L. K. i oskarżonym E. K. istnieje wieloletni konflikt sąsiedzki, zatem celem umieszczenia przez E. K. inkryminowanych wpisów nie było poniżenie L. K., lecz zwrócenie uwagi na konflikt z pokrzywdzonym, podczas gdy - w świetle zasad doświadczenia życiowego - celem i zamiarem autora publikującego w sieci Internet wpisy, zawierające treści stawiające w negatywnym świetle osobę, z którą autor pozostaje w konflikcie, jest poniżenie tej osoby w opinii publicznej, co skutkowało wadliwym ustaleniem, że zamiarem E. K. nie było poniżenie L. K. w opinii publicznej i w efekcie uniewinnienie go od zarzucanych mu czynów z uwagi na niewyczerpanie znamion przestępstwa z art. 212 § 2 k.k.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Sąd Odwoławczy w świetle oceny zebranego materiału dowodowego oraz wyczerpujących ustaleń poczynionych w toku postępowania przed sądem I instancji uznaje podniesiony zarzut za całkowicie niezasadny. Zarzut pełnomocnika oskarżyciela prywatnego jest sprzeczny z dowodami w postaci wyjaśnień oskarżonych i zeznań świadków, którym sąd dał wiarę i które ocenił nie wykraczając poza ramy swobodnej oceny dowodów. Sąd Rejonowy rozpoznając sprawę w sposób prawidłowy rozważył wszelkie okoliczności i dowody ujawnione w toku rozprawy głównej, dokonując na ich podstawie prawidłowych ustaleń faktycznych i drobiazgowo oraz logicznie uzasadnił sposób rozumowania.

Zgodnie z przyjętym orzecznictwem bezprawność wyłącza dozwolona krytyka - mieszcząca się w granicach wyznaczonych przede wszystkim przez zasady współżycia społecznego oraz społeczny cel krytyki. Granice te nie są jednoznacznie określone, ponieważ warunkują ją również takie czynniki, jak rodzaj krytyki, warunki w jakich się odbywa, wartość celu, dla którego się ją podejmuje, a także zwyczaje środowiska i osobiste właściwości ludzi. Granice dozwolonej krytyki nawet przy braniu pod uwagę wymienionych czynników, nie powinny być nadmiernie elastyczne. Krytyka jest dozwolona, jeśli zostaje podjęta w interesie społecznym, ogólnym, jest rzeczowa i rzetelna. Nie ma takiego charakteru krytyka w celu dokuczenia innej osobie i jej szykanowania (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18 marca 2015 r., sygn akt I ACa 901/14).

Myli się apelujący twierdząc, iż celem i zamiarem autora wpisów w internecie jest poniżenie tej osoby w opinii publicznej. Oskarżony publikując na blogu informacje dotyczące zauważonych przez siebie wad w budowie zakupionego domu w żaden sposób nie ubliżał oskarżycielowi prywatnemu, a jedynie odnosił się do faktów, które w jego mniemaniu, były prawdziwe i stanowiły realizację prawa do krytyki. Natomiast wypowiedzi ocenne nie mogą być uznane za zniesławienie ani zniewagę, gdyż zwroty "czuję się nękany", "czuję się osaczony" nie mogą być uznane za obraźliwe, dlatego też Sąd Okręgowy nie znalazł podstaw do przypisania mu odpowiedzialności za zarzucany prywatnym aktem oskarżenia czyn.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego dla (...)i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienia tego wniosku apelacji. Nie zostały spełnione również przesłanki z art. 437 § 2 k.p.k. wskazujące, w jakich sytuacjach Sąd Odwoławczy może uchylić wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

3.4.

Obrazę przepisu art. 212 § 2 k.k. poprzez jego wadliwą wykładnię polegającą na przyjęciu, że skoro przestępstwo penalizowane w tym przepisie może być popełnione wyłącznie umyślnie, to brak zamiaru autora publikacji internetowej poniżenia osoby, której ta publikacja dotyczy, świadczy o braku wyczerpania znamion czynu zabronionego wskazanego w tym przepisie, pomimo tego, iż przestępstwo zniesławienia nie jest przestępstwem skutkowym i do jego znamion nie należy poniżenie osoby pomawianej w opinii publicznej, lecz samo narażenie tzn., że do zrealizowania znamion tego przestępstwa nie jest potrzebne osiągnięcie przez sprawcę rezultatu swojego działania w postaci poniżenia osoby pomówionej; wystarczy, aby przekazana innej osobie informacja była w stanie obiektywnie takie skutki wywołać, co skutkowało wadliwym niezastosowaniem tego przepisu i uniewinnieniem oskarżonego E. K. od przypisanych mu czynów.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

W ocenie Sądu Odwoławczego podniesiony zarzut jest niezasadny. Na wstępie należy zaznaczyć, iż ocena charakteru umieszczonej na stronie internetowej, jako wypełniającej znamiona przestępstwa zniewagi lub zniesławienia, może być dokonana wyłącznie w drodze dokładnej analizy treści tej wypowiedzi. Nie tylko dosłowna treść wypowiedzi wpływa na jej ocenę karno - prawną, ale w równym stopniu znaczenie mają okoliczności i miejsce jej sformułowania, jak również wcześniejsze zachowanie pokrzywdzonego tą wypowiedzą oraz treść i sposób wyrażenie przez niego określonych opinii. Nie jest przy tym możliwe ustalenie z góry, jaki konkretnie rodzaj wypowiedzi może zostać zakwalifikowany, jako wypowiedź zniesławiająca lub znieważająca. Oceny takiej musi dokonać każdorazowo sąd orzekający w sprawie - przy uwzględnieniu specyficznych i wyjątkowych okoliczności faktycznych występujących w realiach takiej sprawy. W konsekwencji tak dokonanej oceny, sąd orzekający w sprawie dotyczącej problematyki dopuszczalnych granic krytyki w internecie musi stwierdzić, czy znamiona przestępstwa zniesławienia lub zniewagi zostały wypełnione - zarówno w sposób formalny, jak i materialny - należycie motywując swoją decyzję, z odwołaniem się do sposobu wykładni ustawowych znamion powyższych przestępstw, z uwzględnieniem elementów społecznej szkodliwości czynu (Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 października 2017 r., sygn.. akt V KK 278/17).

Mając na uwadze powyższe nie można zgodzić się z argumentacją apelującego, albowiem oskarżony E. K. nie posłużył się informacjami nieprawdziwymi lub przeinaczonymi, w bezpośrednim zamiarze narażenia pokrzywdzonego na utratę zaufania niezbędnego do prowadzenia działalności, lecz wypowiedział ocenę krytyczną odnoszącą się do sposobu realizacji przez firmę (...).H.U. M. L. K." budowy nieruchomości zakupionej przez oskarżonego. Podczas rozprawy głównej w dniu 17 listopada 2016 r. przyznał, iż chciał wyrazić swój stan emocjonalny w związku z działalnością pana K. (k. 75). Tym samym, w ocenie Sądu Okręgowego, krytyka nie traci swego charakteru nawet w wypadku przejaskrawienia, a nawet jeśli taka krytyka nacechowana była dużą dozą ironii i kpiny, a użyte sformułowania "czujemy się nękani", "czujesz się osaczony" nie stanowiło zniesławienia z art. 212 § 2 k.k.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego(...) i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienia tego wniosku apelacji.

3.5.

Naruszenie przepisu art 8 k.p.k., które mogło mieć wpływ na treść zaskarżonego wyroku, poprzez rozstrzygnięcie zagadnień faktycznych w zakresie, w którym Sąd uznał, że adresatem, w rozumieniu zamierzonego przez autora odbiorcy docelowego (targetu) treści opublikowanych w inkryminowanych wpisach, ma być grupa ograniczona do kręgu osób o określonej charakterystyce, w oparciu o opinie świadków ["Wskazać należy, iż ze zgodnej relacji świadków, a także treści zarzutu, wpisy internetowe zostały skierowane głównie do mieszkańców osiedla przy ul. (...), a zatem ściśle określonego kręgu osób" - str. 3 uzasadnienia Wyroku], podczas gdy oceny w tym przedmiocie Sąd powinien dokonać samodzielnie na podstawie przeprowadzonych dowodów wynikających z nich okoliczności.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

W świetle poczynionych ustaleń, wspartych materiałem dowodowym podniesiony zarzut należy uznać za całkowicie niezasadny. Sąd Odwoławczy w pełni podziela wnioski Sądu Rejonowego wywiedzione w toku ustaleń faktycznych. Z informacji zawartej na banerze, który oskarżony E. K. umieścił na balkonie swojego domu, jednoznacznie wynika, iż pytanie skierowanie jest do mieszkańców przy ul. (...), tj. "Jak mieszka się na Zgodnej?". Również wpisy umieszczane na podanej na banerze stronie internetowej dotyczą sytuacji, które miały miejsce na wcześniej wspomnianej ulicy.

Z zeznań świadka M. L. (2) również wynika, iż opisy na blogu przedstawiają sytuacje na ul. (...) i z czym mogą się spotkać kupujący dom na tej ulicy (k. 352).

Tym samym zarzut pełnomocnika oskarżyciela prywatnego należy uznać za chybiony.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego dla (...)i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienie tego wniosku apelacji.

3.6.

Naruszenie przepisu art. 410 k.p.k., które mogło mieć wpływ na treść zaskarżonego wyroku, poprzez oparcie ustaleń faktycznych na treści zarzutu sformułowanego w prywatnym akcie oskarżenia w zakresie, w którym Sąd uznał, że adresatem, w rozumieniu zamierzonego przez autora odbiorcy docelowego (targetu) treści opublikowanych w inkryminowanych wpisach, ma być grupa ograniczona do kręgu osób o określonej charakterystyce ["Wskazać należy, iż ze zgodnej relacji świadków, a także treści zarzutu, wpisy internetowe zostały skierowane głównie do mieszkańców osiedla przy ul. (...), a zatem do ściśle określonego kręgu osób" - str. 3 uzasadnienia Wyroku]

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Zarzut niezasadny z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu zarzutu w sekcji 3.5.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego (...) i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienia tego wniosku apelacji.

3.7.

Naruszenie przepisu art. 410 k.p.k., które mogłoby mieć wpływ na treść zaskarżonego wyroku, poprzez pominięcie przy dokonaniu ustaleń faktycznych istotnych w niniejszej sprawie okoliczności, wynikających z uznanych za wiarygodne dowodów, a wskazujących na to, iż inkryminowane wpisy miały trafić do szerokiego kręgu osób, a nie tylko ograniczonego do mieszkańców ulicy (...) w W., co skutkowało wadliwymi ustaleniami, że adresatem, w rozumieniu zamierzonego przez autora odbiorcy docelowego (targetu) opublikowanych treści, miała być grupa ograniczona do ściśle określonego kręgu osób, głównie mieszkańców ul. (...) w W. i w efekcie wadliwą oceną prawną poprzez przyjęcie, że w niniejszej sprawie nie doszło do wyczerpania znamienia określonego w art. 212 § 2 k.k. w postaci "poniżenia w opinii publicznej".

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Zarzut niezasadny z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu zarzutu w sekcji 3.5.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego (...) i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienia tego wniosku apelacji.

3.8.

Obrazę przepisu art. 212 § 2 k.k. poprzez wadliwą wykładnie tego przepisu wyrażającą się w przyjęciu, iż znamieniem przestępstwa zniesławienia jest skutek w postaci poniżenia w opinii publicznej, zaś z daleka idącej ostrożności procesowej - zarzucam dodatkowo wadliwą wykładnię znamienia "poniżenia w opinii publicznej" wyrażającą się w poglądzie, że nie dochodzi do wypełnienia tego znamienia, gdy adresatem, w rozumieniu zamierzonego przez autora odbiorcy docelowego (targetu) opublikowanych treści, ma być grupa ograniczona do kręgu osób o określonej charakterystyce.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Zarzut niezasadny z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu zarzutu w sekcji 3.5.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego dla (...) i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienia tego wniosku apelacji.

3.9.

Naruszenie przepisu art. 410 k.p.k., które mogło mieć wpływ na treść zaskarżonego wyroku, poprzez pominięcie przy dokonaniu ustaleń faktycznych uznanych za wiarygodne dowodów z zeznań świadka L. K. oraz M. L. (1) w zakresie, w którym z ich zeznań wynika, iż klienci L. K. nie zgłaszali wad wykonania wylewki na balkonach wybudowanych przez niego domów, w tym odpadających płytek i w efekcie niepoczynieniem przez Sąd ustaleń w tym przedmiocie, co mogło mieć wpływ na dokonanie przez Sąd wadliwej oceny prawnej wpisu pt. "Wadliwe balkony", jako zawierającego dozwoloną krytykę i uniewinnienie oskarżonego E. K. od zarzucanych mu czynów.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Zarzut niezasadny z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu zarzutu w sekcji 3.4.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego dla(...) i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienia tego wniosku apelacji.

3.10.

Naruszenie przepisu art. 212 § 2 k.k. poprzez jego wadliwą wykładnię polegającą na przyjęciu, że skoro pokrzywdzony wybudował domy przy ul. (...) w W. i z balkonów tych domów odpadają płytki, a nadto świadkowie zeznający w sprawie ujawnili przeświadczenie, że odpadanie płytek wynika z wadliwego położenia wylewki, to wpis "Wadliwe balkony" z dnia 21 listopada 2015 roku, zamieszczony w sieci Internet na stronie (...) w którym autor de facto przypisał L. K. odpowiedzialność za odpadanie płytek z balkonów wybudowanych przez siebie domów, zawiera dozwoloną krytykę świadczącą o niewypełnieniu przez oskarżonego E. K. znamion czynu zabronionego wskazanego w tym przepisie.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Zarzut niezasadny z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu zarzutu w sekcji 3.4.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego dla (...)i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Wobec bezskuteczności zarzutu apelacji brak było podstaw do uwzględnienia tego wniosku apelacji.

1OKOLICZNOŚCI PODLEGAJĄCE UWZGLĘDNIENIU Z URZĘDU

4.1.

Zwięźle o powodach uwzględnienia okoliczności

1ROZSTRZYGNIĘCIE SĄDU ODWOŁAWCZEGO

0.15.1. Utrzymanie w mocy wyroku sądu pierwszej instancji

0.15.1.1.

Przedmiot utrzymania w mocy

Sąd odwoławczy podtrzymuje rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego w przedmiocie uniewinnienia oskarżonego E. K. i oskarżonej A. K. od popełnienia zarzucanego im czynu z art. 212 § 2 k.k. oraz kosztów postępowania.

Zwi ęź le o powodach utrzymania w mocy

Apelacja pełnomocnika oskarżyciela prywatnego nie zasługiwała na uwzględnienie.

Sąd Rejonowy dla (...)w sposób prawidłowy i wyczerpujący rozważył wszystkie okoliczności i dowody ujawnione w toku rozprawy, dokonując następnie na ich podstawie prawidłowych ustaleń faktycznych. Sąd I Instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie dowodowe. Ocena oraz analiza materiału dowodowego dokonane przez Sąd są dokładne, nie wykazują błędów logicznych i nie wykraczają poza ramy swobodnej oceny dowodów. Uzasadnienie zaskarżonego wyroku zawiera prawidłową analizę zebranych dowodów. Sąd Rejonowy przedstawił, które dowody uznał za wiarygodne, a którym odmówił wiary i swoje stanowisko uzasadnił. W trakcie kontroli instancyjnej nie ujawniono też istnienia bezwzględnych przyczyn odwoławczych wskazanych w art. 439 § 1 k.p.k. Przeprowadzone przez Sąd Rejonowy postępowanie dowodowe jednoznacznie wskazuje, iż brak jest dowodów, które pozwalałyby na przypisanie winy oskarżonym, natomiast apelacja wniesiona przez pełnomocnika oskarżyciela prywatnego nie zawiera argumentacji zasługującej na uwzględnienie i jest polemiką z prawidłowymi ustaleniami dokonanymi przez Sąd Rejonowy. Zebrany materiał dowodowy oraz jego szczegółowa analiza przez Sąd I i II instancji nie pozostawiają wątpliwości w przedmiocie braku winy E. K. i A. K. oskarżonych o czyn z art. 212 § 2 k.k. W ocenie Sądu Odwoławczego brak było podstaw do uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Wobec niezasadności wszystkich zarzutów podniesionych w apelacji, Sąd Odwoławczy, utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego w przedmiocie uniewinnienia oskarżonego E. K. i oskarżonej A. K. od popełnienia zarzucanych im czynów z art. 212 § 2 k.k.

0.15.2. Zmiana wyroku sądu pierwszej instancji

0.0.15.2.1.

Przedmiot i zakres zmiany

Zwi ęź le o powodach zmiany

0.15.3. Uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji

0.15.3.1. Przyczyna, zakres i podstawa prawna uchylenia

5.3.1.1.1.

art. 439 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

5.3.1.2.1.

Konieczność przeprowadzenia na nowo przewodu w całości

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

5.3.1.3.1.

Konieczność umorzenia postępowania

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia i umorzenia ze wskazaniem szczególnej podstawy prawnej umorzenia

5.3.1.4.1.

art. 454 § 1 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

0.15.3.2. Zapatrywania prawne i wskazania co do dalszego postępowania

0.15.4. Inne rozstrzygnięcia zawarte w wyroku

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

1Koszty Procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

I. Zgodnie z art. 632 pkt 1 k.p.k. zasądzono od oskarżyciela prywatnego L. K. na rzecz Skarbu Państwa kwotę 100 (sto) złotych tytułem opłaty za II instancję oraz obciążono go pozostałymi kosztami sądowymi w postepowaniu odwoławczym z uwagi na utrzymanie w mocy wyroku.

II. Zgodnie z art. 632 § 1 k.p.k. zasądzono od oskarżyciela prywatnego L. K. na rzecz oskarżonych A. K. i E. K. poniesione przez nich koszty procesu tytułem ustanowienia obrońcy w instancji odwoławczej w kwotach po 840 (osiemset czterdzieści) złotych z uwagi na utrzymanie w mocy wyroku.

1PODPIS

Sędzia Izabela Kościarz - Depta

1.3 G. zaskarżenia

Wpisać kolejny numer załącznika ☐

Podmiot wnoszący apelację

Pełnomocnik oskarżyciela prywatnego

Rozstrzygnięcie, brak rozstrzygnięcia albo ustalenie, którego dotyczy apelacja

Co do winy

0.11.3.1 Kierunek i zakres zaskarżenia

☐ na korzyść

☒ na niekorzyść

☒ w całości

☐ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

0.11.3.2 Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji.

art. 438 pkt 1 k.p.k. - obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. - obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany
w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. - obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. - błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia,
jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. - rażąca niewspółmierności kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

1.4. Wnioski

Uchylenie

zmiana