Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1547/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 sierpnia 2019 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

na posiedzeniu niejawnym w składzie:

Przewodniczący:

Sędzia SO Mariola Szmajduch

po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2019 r. w Gliwicach

sprawy B. G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

o prawo do emerytury górniczej

na skutek odwołania B. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

z dnia 17 lipca 2019 r. nr (...)

oddala odwołanie.

(-) Sędzia SO Mariola Szmajduch

Sygn. akt VIII U 1547 /19

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 17 lipca 2019r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. odmówił ubezpieczonemu B. G. prawa do emerytury górniczej ze względu na wiek, wskazując w uzasadnieniu, że decyzją z 7 marca 2011r. ubezpieczonemu ustalono już prawo do emerytury górniczej z art.50a, a zatem brak jest podstaw do przyznania mu kolejnej emerytury górniczej w związku z ukończeniem 55 roku życia na podstawie tego samego przepisu ustawy emerytalnej.

W odwołaniu od powyższej decyzji ubezpieczony zakwestionował jej prawidłowość.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko.

Sąd Okręgowy w Gliwicach ustalił następujący stan faktyczny:

Ubezpieczony B. G. urodził się w dniu (...)

Decyzją (...) Oddział C. z dnia 7 marca 2011r. ubezpieczonemu przyznano od 13 lutego 2011r. tj. od osiągnięcia wieku emerytalnego 50 lat prawo do emerytury górniczej na podstawie art.50a ustawy emerytalno- rentowej.

W treści decyzji ZUS uwzględnił ubezpieczonemu 29 lat 6 miesięcy i 4 dni okresów pracy górniczej i równorzędnej

Kolejnymi decyzjami ZUS dokonywał waloryzacji świadczenia oraz przeliczenia jego wysokości z uwagi na doliczanie stażu pracy.

W dniu 10 lipca 2019r. ubezpieczony złożył w organie rentowym nowy wniosek o prawo do emerytury. Domagał się też przeliczenia świadczenia z uwagi na przepracowanie 30 miesięcy i ukończenie 55 lat.

Zaskarżoną decyzją z dnia 17 lipca 2019r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. odmówił ubezpieczonemu B. G. prawa do emerytury górniczej na podstawie art. 50 a ustawy emerytalno – rentowej tj. po osiągnięciu wieku 55 lat. W uzasadnieniu ZUS wskazał, iż ubezpieczonemu już ustalono prawo do emerytury górniczej, brak zatem podstaw do przyznania kolejnej emerytury górniczej.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie akt organu rentowego. Zgromadzona dokumentacja jest kompletna i została sporządzona w sposób rzetelny, a jej wiarygodność nie budzi wątpliwości. Nadto okoliczności faktyczne nie były sporne.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego nie zasługuje na uwzględnienie.

Zaskarżoną decyzją organ rentowy odmówił ubezpieczonemu przyznania prawa do emerytury górniczej na podstawie art. 50a ust.1 ustawy w związku z ukończeniem 55 roku życia. Przedmiotem niniejszego postępowania jest więc prawo ubezpieczonego do kolejnej emerytury górniczej.

Stan faktyczny w przedmiotowej sprawie jest bezsporny. Przedmiotem sporu jest natomiast interpretacja przepisów ustawy emerytalnej.

Zgodnie z art. 50a ust 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst. jedn. Dz.U. z 2017r. poz.1383 ze zm.) prawo do emerytury górniczej, przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)  ukończył 55 lat życia;

1)  ma okres pracy górniczej, wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust.1

2)  nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Zgodnie zaś z ust. 2 wiek emerytalny wymagany od pracowników: kobiet mających ukończone co najmniej 20 lat, a mężczyzn co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, wynosi 50 lat.

Zdaniem Sądu przewidziana w tym przepisie emerytura górnicza, którą ustawodawca wiąże z osiągnięciem stosownego wieku emerytalnego, uzależnionego od określonego okresu pracy górniczej przewidzianej w art.50c ust.1 ustawy – pomimo, iż warunki jej uzyskania określono w dwóch ustępach tego przepisu, faktycznie stanowi rodzajowo tożsame świadczenie. Skoro zatem ubezpieczony już raz nabył prawo do emerytury górniczej ze względu na osiągnięcie wcześniejszego wieku emerytalnego, nie może po raz drugi uzyskać prawa do tego samego rodzaju świadczenia, czyli kolejnej emerytury górniczej z powodu obniżonego wieku emerytalnego. Mimo zatem, że prawo do emerytury górniczej można uzyskać nie jeden raz, to jest to możliwe tylko na innej podstawie prawnej, w razie spełnienia nowych, odmiennych warunków.

Trzeba wskazać, że powołana na wstępie ustawa o emeryturach i rentach z FUS w rozdziale 3a zatytułowanym Emerytury górnicze, wśród rodzajów emerytur górniczych rozróżnia emeryturę górniczą bez względu na wiek i zajmowane stanowisko w przypadku wykonywania pracy górniczej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, przez co najmniej 25 lat, przyznawaną na podstawie jej art. 50e ust. 1 oraz przewidzianą w art. 50a emeryturę górniczą w obniżonym wieku 55 lub 50 lat przy 10 lub 15-letnim okresie pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1 w ogólnym okresie ubezpieczenia górnika (20/25lat).

Wymienione emerytury górnicze są przyznawane na odrębnych podstawach prawnych, są to zatem dwa różne świadczenia.

Takimi różnymi świadczeniami nie jest emerytura górnicza z obniżonego wieku emerytalnego uregulowana w art.50a omawianej ustawy.

Ubezpieczony zatem, któremu z chwilą osiągnięcia wieku 50 lat przyznano prawo do emerytury górniczej na podstawie art.50 ust.2 ustawy wobec udowodnienia okresu pracy górniczej wynoszącego łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, po ukończeniu 55 roku życia – tylko z tej przyczyny - nie nabędzie prawa do emerytury górniczej przewidzianej w art.50 a ust.1, albowiem po jego stronie nie wystąpiły jakiekolwiek przesłanki uzasadniające uzyskanie prawa do kolejnego świadczenia, nadal uzależnionego od wykazania okresu pracy górniczej, wynoszącego łącznie z okresem pracy równorzędnej co najmniej 25 lat. Stanowisko to jest już utrwalone w orzecznictwie ( por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 24 listopada 2015r, III AUa 2550/14, LEX nr 2031110).

Mając na uwadze powyższe Sąd na mocy art. 477 14 § 1 k.p.c. orzekł jak w sentencji. Zgodnie z art. 148 1 § 1 k.p.c. Sąd wydał wyrok na posiedzeniu niejawnym uznając, iż wobec zgromadzonego materiału dowodowego zawartego w aktach organu rentowego oraz treści odwołania ubezpieczonego, do którego nie załączył on żadnych nowych dowodów, rozpoznanie sprawy na rozprawie nie jest konieczne, tym bardziej, iż odwołujący w swoim odwołaniu od skarżonej decyzji nie zawarł wniosku o przeprowadzenie rozprawy.

(-) Sędzia SO Mariola Szmajduch