Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 623/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 października 2019r.

Sąd Rejonowy w Gorlicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący – SSR Ewa Pyrz

Protokolant: st.sekr.sąd. Barbara Niewola

w obecności Prokuratora --

po rozpoznaniu dnia 8.08.2019r., 10.10.2019r. na rozprawie

sprawy karnej oskarżonego T. K.

s. R. i K. z domu F.

ur. (...) w G.

oskarżonemu o to, że:

w dniu 21 marca 2016 roku w bliżej nieustalonym miejscu, działając w celu, aby nieustalone dotąd osoby osiągnęły korzyść majątkową, udzielił im pomocnictwa do tego czynu zabronionego polegającego na usiłowaniu doprowadzenia Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowo – Handlowego (...) z siedzibą w G. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 8000 EURO, w ten sposób, że w Banku (...) A.S. na terenie C. (...) posługując się wydanym na jego rzecz przez Urząd Miejski w C. dokumentem tożsamości o serii i numerze (...) w dniu 11 marca 2016 roku założył rachunek bankowy o numerze CZ 07 2010 0000 0028 0096 0711 prowadzony w walucie EURO, który to rachunek miał posłużyć do przelania pieniędzy w kwocie 8000 EURO (34082,40 złotych) pochodzących z oszustwa, jednakże do przelania pieniędzy nie doszło, gdyż pokrzywdzony zorientował się, że e-mail, który otrzymał w dniu 21 marca 2016 roku z numerem ww. rachunku bankowego jest fałszywy i nie został wysłany przez kontrahenta z Republiki Czeskiej, tj. firmę (...).S.,

tj. o przest. z art. 18§3 kk w zw. z art. 13§1 kk w zw. z art. 286§1 kk

I.  oskarżonego T. K. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu stanowiącego przest. z art. 18§3 kk w zw. z art. 13§1 kk w zw. z art. 286§1 kk i za to na mocy art. 19§1kk i art. 14§1 kk w zw. z art. 286 §1 kk i przy zastosowaniu art. 37a kk wymierza mu karę grzywny w wysokości 80 (osiemdziesiąt) stawek dziennych, przyjmując wysokość jednej stawki na kwotę 10 (dziesięć) złotych tj. grzywnę w kwocie 800 (osiemset) złotych,-

II.  na zasadzie art. 624 §1 kpk zwalnia oskarżonego od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych.

Sygn. II K 623/18

Uzasadnienie wyroku z dnia 23 października 2019r.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Oskarżony T. K. z ogłoszenia zamieszczonego na tablicy ogłoszeń dowiedział się o możliwości podjęcia pracy jako przedstawiciel handlowy. Zadzwonił pod wskazany numer i nawiązał kontakt z nieustalonym mężczyzną posługującym się danymi A. B. . Umówił się z nim na spotkanie na terenie galerii handlowej w S. . W trakcie spotkania mężczyzna posługujący się danymi A. B. zaproponował oskarżonemu podjęcie pracy jako przedstawiciel handlowy firmy czeskiej produkującej piwo na terenie Polski, nie przedstawił jednak żadnych dokumentów pozwalających na identyfikację jego osoby, jak również dokumentów firmy w której miał być zatrudniony oskarżony. Mężczyzna ten poinformował oskarżonego, iż warunkiem podjęcia pracy jest założenie rachunku na terenie C. (...)konkretnie w (...) Banku A.S. w C.. Podczas tego spotkania przekazał oskarżonemu telefon, wskazując, iż numer tego telefonu ma podać podczas zakładania rachunku bankowego. Poinformował też oskarżonego, iż po założeniu rachunku otrzyma on umowę o pracę drogą meilową.

W dniu 11 marca 2016r. oskarżony T. K. udał się do C. gdzie w oddziale (...) Banku A.S. założył trzy rachunki tj. o nr (...) w walucie EURO , a ponadto rachunki dla waluty USD oraz czeskiej.

Dowód: wyjaśnienia oskarżonego k. 398-399; umowa k. 114-121(tłumaczenie na jęz. polski); notatka urzędowa k. 214-218 (tłumaczenie na jęz. polski)

Firma PPHU (...) w G. współpracuje z firmą czeską K. (...).S. od 2014r. W dniu 26.02.2016r. dokonała zakupu towaru na kwotę 26 880 EUR na co została wystawiona faktura z odroczonym - 30 dniowym terminem płatności. Z uwagi na przekroczenie kwoty limitu kupieckiego, pracownica K. (...).S. J. H. (1) w dniu 21.03.2016r. o godz. 14:46 ze swojego adresu (...) wysłała do firmy (...) wiadomość meilową o rozmiarze 36 KB bez załączników. W wiadomości tej poinformowała o konieczności częściowej zapłaty kwoty wynikającej z faktury wystawionej w dniu 26.02.2016r. tj. kwoty 8.000 EUR, celem umożliwienia zrealizowania kolejnego zamówienia. Wiadomość ta nie dotarła do adresata, natomiast otrzymał on wiadomość zawierająca prośbę o zapłatę kwoty 8000 EUR, z czasem wysłania - godzina 20:43 i załącznikiem o rozmiarze 417 KB zawierającym dane z faktury z dnia 26.02.2016r. oraz zmienionym numerem rachunku do jej zapłaty. Jako nadawca tej wiadomości widniał adres (...) . Numer rachunku wskazany w załączniku do wiadomości meilowej – to numer rachunku oskarżonego założonego w (...) Banku A.S. w dniu 11marca 2016r. dla waluty euro. A. D. zajmujący się w firmie (...) płatnościami, zauważył różnicę w nazwie adresu nadania i postanowił sprawdzić wiarygodność tej informacji. W dniu 22 marca 2016r. skontaktował się telefonicznie z J. H. (2) - przedstawicielem firmy (...) , od której uzyskał informację, iż nie było żadnej zmiany rachunku. W związku z tym należność za fakturę z dnia 26.02.2016r. została przesłana na autentyczny rachunek firmy (...).S. i nie doszło po powstania żadnej szkody finansowej.

Dowód: zeznania świadka J. H. (2) k. 161-190 (tłumaczenie na jęz. polski), zeznania świadków : A. D. k. 239-240,400; Z. D. k. 234,408; kopie wiadomości meliowych: otrzymanej przez PPHU (...) k. 14-15, wysłanej z K. (...).S. – 55

W nieustalonym dniu, po założeniu rachunków w (...) Banku A.S. oskarżony ponownie spotkał się z tym samym mężczyzną w S.. Otrzymał wówczas polecenie sprawdzania konta, pomimo, iż nie podjął zatrudnienia, nie otrzymał też żadnej umowy. Nieustalony mężczyzna poinformował oskarżonego, iż na jego konto mają wpłynąć pieniądze od kontrahenta, ze uwagi na bliżej nieokreślony problem techniczny. W dniu 5 kwietnia 2016r. na rachunek oskarżonego prowadzony w (...) Banku A.S. w walucie USD wpłynęły pieniądze w kwocie 3970 USD, zostały one przez oskarżonego przelane na rachunek prowadzony w walucie EUR , a następnie na rachunek prowadzony w walucie czeskiej, z którego to rachunku w tym samym dniu oskarżony wybrał gotówką kwotę 89.000 koron czeskich . Oskarżony przekazał te pieniądze do rąk wskazanego wyżej mężczyzny, na terenie C. podczas spotkania na (...), na co uzyskał pokwitowanie odbioru pieniędzy bez żadnych danych identyfikujących odbiorcę , poza imieniem i nazwiskiem. Podczas tego samego spotkania oskarżony zwrócił otrzymany telefon i zakończył współpracę. Nie zlikwidował rachunków w (...) Banku A.S. i nie powiadomił organów ścigania o procederze w jakim uczestniczył.

Dowód: wyjaśnienia oskarżonego k.398-399, wyciąg z rachunku bankowego k. 125( tłumaczenie na jęz. polski) ; notatka urzędowa k. 214-218( tłumaczenie na język polski)

Oskarżony ma 31 lat, posiada średnie wykształcenie ogólne, utrzymuje się z prac dorywczych w budownictwie. Nie był dotychczas karany.

Dowód: dane o oskarżonym k. 336, dane podane przez oskarżonego do protokołu rozprawy k. 398, informacja o karalności k. 343

Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyjaśnił zasadniczo zgodnie z ustalonym stanem faktycznym. Oskarżony nie posiadał żadnej wiedzy w zakresie czynu objętego zarzutem niniejszej sprawy, podał jedynie, iż nie posiada fachowej wiedzy informatycznej, nie zakładał żadnych stron internetowych, używa jednego adresu meilowego, nie wysyłał nigdy żadnych wiadomości z cudzych kont, nie posiada kont na portalach społecznościowych, bardzo rzadko korzysta z komputera, nigdy nie był w (...) ani (...).

Sąd podzielił wyjaśnienia oskarżonego w zakresie okoliczności faktycznych istotnych dla rozstrzygnięcia, tj. dotyczących nawiązania współpracy z nieustalonym mężczyzną o danych A. B., założenia rachunku w (...) Banku w C. jak również braku wiedzy odnośnie wiadomości meilowej skierowanej do firmy (...) w G. zawierającej wskazanie jego konta do zapłaty należności dla K. (...).S. albowiem nie zostały one zakwestionowane wynikami przeprowadzonego postępowania dowodowego.

Za niewiarygodne sąd uznał twierdzenia oskarżonego, iż założenie rachunku bankowego na terenie C. (...) miało być niezbędne do podjęcia pracy i wypłaty wynagrodzenia, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że może ono zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa. W ocenie sądu wyjaśnienia oskarżonego w tym zakresie są naiwne, wykrętne, zmierzające do uniknięcia odpowiedzialności karnej. Nieprawdopodobnym jest, aby oskarżony nie zadawał sobie sprawy z rzeczywistego charakteru propozycji uzyskanej od nieustalonej osoby, w sytuacji gdy rozmowa dotycząca podjęcia pracy miała miejsce na terenie galerii handlowej, osoba przedstawiająca mu propozycję pracy nie dysponowała żadnym dokumentem upoważniającym ją do tego rodzaju rozmów, a nadto w trakcie pierwszego spotkania, przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy i przed podjęciem pracy przekazała mu bez żadnego pokwitowania telefon komórkowy, który miał posłużyć oskarżonemu do założenia rachunku bankowego na terenie C. (...), ze wskazaniem konkretnego banku. Zasady logicznego rozumowania i doświadczenia życiowego wskazują, iż żaden legalny pracodawca przed podpisaniem umowy nie przekazuje kandydatowi na pracownika telefonu komórkowego, a tym bardziej nie poleca przyszłemu pracownikowi założenia konta z podaniem numeru telefonu mu przekazanego. Oczywistym jest, iż numer telefonu jest niezbędny do autoryzacji operacji finansowych dokonywanych na rachunku bankowym, a zatem już sama propozycja wskazania numeru telefonu przekazanego przez nieznaną osobę w celu założenia rachunku bankowego, rodzi wątpliwości co do legalnego charakteru proponowanych działań. Nadto oskarżony założył we wskazanym mu banku rachunki w trzech walutach EUR, USD i koronach czeskich, co również wskazuje, iż nie były one przeznaczone dla wpływu wynagrodzenia za pracę, które niewątpliwie byłoby wypłacane w jednej walucie. Niewątpliwie oskarżony mający podjąć pracę jako przedstawiciel handlowy nie potrzebował do przelewów wynagrodzenia aż trzech rachunków, w różnych walutach i doskonale zdawał sobie z tego sprawę. Podkreślenia również wymaga, iż rozmowy w sprawie pracy oskarżony prowadził z nieustaloną osobą, nie znał jej personaliów, ani też nazwy firmy dla której miał świadczyć pracę, nie widział żadnych dokumentów, które choćby uprawdopodabniałyby propozycję pracy. Rozmowy dotyczące pracy były ogólnikowe, pozbawione jakichkolwiek szczegółów, miały miejsce w galerii handlowej. Oskarżony nie otrzymał nic na piśmie, choćby w formie wiadomości meilowej z firmy, w której miałby być zatrudniony. Oskarżony jest człowiekiem młodym, w pełni poczytalnym, posiadającym wykształcenie średnie, niewątpliwie zatem miał pełną świadomość, że proceder w jakim uczestniczy nie ma nic wspólnego z podjęciem legalnej pracy i godził się na to. Ustalenie, że oskarżony nie posiadał wiedzy o wysłaniu wiadomości meilowej do firmy (...) w G. z podaniem jego rachunku do dokonania wpłaty należności z faktury wystawionej przez firmę (...) S.A. , nie zmienia faktu, iż miał świadomość, że jego rachunki bankowe założone w opisanych wyżej okolicznościach będą wykorzystane w nielegalnym procederze. Dlatego też nie przyznanie się oskarżonego do winy ocenić należy jako naiwne i zmierzające do uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Relacje oskarżonego, w części dotyczącej środków jakie wpłynęły na jego konto w dniu 5 kwietnia 2016r. i zakończenia współpracy z nieustalonym mężczyzną, nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszej spawy, nie pozostają jednak bez wpływu na całościową ocenę wiarygodności wersji przedstawionej przez oskarżonego, utwierdzając sąd w przekonaniu iż jest ona nie przekonywująca, sprzeczna z zasadami doświadczenia życiowego i logicznego rozumowania. Z dowodów zgromadzonych w sprawie bezspornie wynika, iż w tym dniu na rachunek oskarżonego prowadzony dla waluty USD wpłynęła znaczna kwota pieniędzy, nie będąca wynagrodzeniem za pracę, bo takowej oskarżony nie podjął. Oskarżony pieniądze te przelał najpierw na konto prowadzone w walucie EUR, a potem czeskiej, a kolejno w tym samym dniu wybrał gotówką w oddziale (...) Banku w C. i przekazał nieustalonej osobie. Oskarżony uzyskał zatem nie budzące wątpliwości potwierdzenie, iż jego rachunek posłużył do dokonania nielegalnej operacji i sam w niej uczestniczył. Nie odmówił jednak udziału w tym procederze i nie powiadomił organów ścigania, choć dysponował taką możliwością. Wyjaśnienia oskarżonego, iż pieniądze miały wpłynąć od jakiegoś konrahenta są infantylne, wręcz niedorzeczne. Oczywistym jest, nawet dla osoby nie posiadającej doświadczenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, iż rozliczenia między partnerami handlowymi następują za pośrednictwem kont firmowych, a nie osób prywatnych, dlaczego zatem rachunek oskarżonego (który nie był ani pracownikiem firmy, ani nawet oficjalnym kandydatem na pracownika) miałby być wykorzystany do przelewów służbowych.

Reasumując, same wyjaśnienia oskarżonego i jego zachowanie wskazują, iż co najmniej godził się na pomocnictwo w popełnieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czynu zabronionego przez nieustaloną osobę, z wykorzystaniem jego rachunku bankowego.

Sąd podzielił zeznania świadków A. D. i Z. D., albowiem są one logiczne, spójne, korespondują z pozostałym materiałem zgromadzonym w sprawie.

Ustalając stan faktyczny sąd posłużył się również dowodami w postaci zeznań świadka J. H. (2), kopi wiadomości meilowych, dokumentów bankowych – zgromadzonych w toku postępowania toczącego się w Republice Czeskiej, a ponadto w postaci informacji o karalności i danych o oskarżonym. Dokumenty powyższe zostały sporządzone we właściwym trybie i przez kompetentne organy. Oskarżony w toku postępowania nie kwestionował ich autentyczności ani zgodności z rzeczywistością stwierdzonych w nich faktów.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy dał w ocenie sądu podstawę do przyjęcia, że oskarżony T. K. dopuścił się zarzucanego mu w akcie oskarżenia czynu z art. 18 §3 kk w zw. z art. 13§1 kk w zw. z art. 286 §1 kk.

W ocenie sądu oskarżony udzielił nieustalonemu sprawcy pomocnictwa do popełnienia czynu zabronionego polegającego na usiłowaniu doprowadzenia PPHU (...) w G. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 8000 EUR , w celu osiągniecia korzyści majątkowej, w ten sposób, że założył rachunek bankowy w (...) Banku A.S. na terenie C. (...)który miał posłużyć do przelania pieniędzy pochodzących z oszustwa, do czego nie doszło z uwagi na fakt, iż pokrzywdzony zorientował się że wiadomość meilowa ze wskazanym rachunkiem bankowym do przelewu jest fałszywa i nie pochodzi od rzeczywistego kontrahenta.

Bezspornym jest iż dla wykazania odpowiedzialności za pomocnictwo do przestępstwa kierunkowego jakim jest przest. z art. 286 §1 kk wystarczające jest ustalenie po stronie pomocnika zamiaru ewentualnego. Pomocnik nie musi być bowiem w pełni poinformowany o zamiarze sprawcy, może jedynie przewidywać możliwość popełnienia przez niego przestępstwa, na co się godzi.

Okoliczności wskazane wyżej, w ocenie sądu, dają pełną podstawę do ustalenia, że oskarżony dopuścił się popełnienia zarzucanego mu czynu udzielenia pomocnictwa nieustalonej osobie do usiłowania dokonania przestępstwa oszustwa, albowiem co najmniej przewidywał on możliwość popełnienia czynu zabronionego przez nieustalonego sprawcę i godził się na to.

Oskarżony jest osoba dorosłą, w pełni poczytalną. Gdyby nawet dokonał założenia rachunków w sposób impulsywny, nieprzemyślany, to po zastanowieniu się i przeanalizowaniu sytuacji, miał pełną możliwość ich zamknięcia, jak również powiadomienia organów ścigania o procederze, w jakim uczestniczył, w celu zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością karną.

Uznając oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu sąd przy przy zastosowaniu art. 37a kk wymierzył mu karę grzywny w wysokości 80 stawek dziennych, określając wysokość 1 stawki na kwotę 10 złotych.

Zdaniem sądu wymierzona kara jest proporcjonalna do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu, który z uwagi na brak szkody uznać należy za niezbyt duży. Niewątpliwie kara ta stanowić będzie dla oskarżonego stosowne ostrzeżenie i dolegliwość oraz sprawi, że w przyszłości będzie on przestrzegał porządku prawnego.

Wymierzając oskarżonemu karę jako okoliczność łagodząca sąd uwzględnił jego dotychczasową niekaralność.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie przepisu powołanego w wyroku, zwalniając oskarżonego od ich zapłaty na rzecz Skarbu Państwa z uwagi na sytuację materialną.

SSR Ewa Pyrz

Z./

1/(...)

2/(...)

G. (...)