Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XXV Ns 174/19

POSTANOWIENIE

Dnia 9 października 2019 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny w składzie:

Przewodnicząca: Sędzia del. Edyta Bryzgalska

po rozpoznaniu w dniu 9 października 2019 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku J. J.

z udziałem (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W.

o wydanie orzeczenia w trybie wyborczym na podstawie art. 111 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy

postanawia:

uznać się niewłaściwym miejscowo i sprawę przekazać do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Częstochowie

UZASADNIENIE

Wnioskodawca J. J. złożył wniosek o wydanie orzeczenia w trybie wyborczym. Jako swoje miejsce zamieszkania wskazał Z..

W myśl art. 111 § 1 Kodeksu wyborczego kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek
o wydanie orzeczenia w trybie wyborczym, jeżeli rozpowszechniane materiały wyborcze,
w szczególności plakaty, ulotki i hasła, a także wypowiedzi lub inne formy prowadzonej agitacji wyborczej, zawierają informacje nieprawdziwe. Zgodnie z § 2 sąd okręgowy rozpoznaje wniosek w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym. Do właściwości miejscowej w postępowaniu nieprocesowym w trybie wyborczym odnosi się art. 508 § 1 zd. 1 k.p.c., który wskazuje, że jeżeli właściwość miejscowa nie jest oznaczona w przepisie szczególnym, wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca jego pobytu.

Wobec braku oznaczenia właściwości miejscowej sądu w przepisach Kodeksu wyborczego odnoszących się do wniosku o wydanie orzeczenia w trybie wyborczym należało uznać, że właściwym do rozpoznania niniejszej sprawy jest Sąd Okręgowy w Częstochowie – zgodnie z miejscem zamieszkania wnioskodawcy J. J..

Sąd, który stwierdzi swą niewłaściwość, przekaże sprawę sądowi właściwemu. Postanowienie sądu może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 200 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. i art. 508 § 1 zd. 1 k.p.c.

ZARZĄDZENIE

1. (...)

2. (...)