Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt II Cz 324/14

POSTANOWIENIE

Dnia 10 kwietnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy, II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:

Przewodniczący : SSO Anatol Gul

Sędziowie : SO Alicja Chrzan

SO Jerzy Dydo

po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2014 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...)w W.

przy udziale R. G.

o nadanie klauzuli wykonalności

na skutek zażalenia wnioskodawcy na postanowienie Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. akt I Co 2397/13

postanawia :

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 28 stycznia 2014 r. Sąd Rejonowy w Wałbrzychu oddalił wniosek (...) w W. o nadanie na jego rzecz klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty w postępowaniu upominawczym z dnia 07 września 2012 r. wydanemu przez Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie w sprawie VI NC-e 1374808/12 z powództwa (...) S.A. Oddział w Polsce przeciwko R. G..

W uzasadnieniu wskazał, że wnioskodawca wprawdzie przedłożył wyciąg z umowy przelewu wierzytelności, jednakże wynika z niego jedynie to, że (...) S.A. Oddział w Polsce zbyła na rzecz (...)w W. wierzytelności szczegółowo wymienione w załączniku nr (...) do umowy, który został przedłożony przez wnioskodawcę w formie luźnej kartki , nie połączonej z wyciągiem z umowy. Załącznik nie został przedłożony w całości, a fragment pieczątki notarialnej widnieje tylko na pierwszej stronie odpisu załącznika podczas gdy pieczątki takiej brak na odpisie strony zawierającej pozycje od 18335 do 1888. Jak wynika z kolejnej przedłożonej umowy cesji (...) w W. zbył wierzytelności wymienione w załączniku nr (...) do umowy na rzecz wnioskodawcy. Choć umowa przelewu wierzytelności spełnia wymogi z art. 788 § 1 k.p.c., to jednak waloru takiego nie można przydać odpisowi załącznika, ponieważ fragment pieczątki znajduje się jedynie na pierwszej jego stronie. Ponadto wszystkie dołączone do wniosku załączniki mają formę luźnych kartek w żaden sposób ze sobą nie połączonych co uniemożliwia ustalenie czy na pewno notarialne poświadczenia dotyczą dołączonych do wniosku umów oraz czy jeśli dotyczą one tych umów to czy dotyczą tylko tych umów czy także załączników, które również muszą spełniać wymogi z art. 788 § 1 k.p.c.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł wnioskodawca zarzucając dokonanie sprzecznych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego, co w konsekwencji doprowadziło do błędnego przyjęcia, że nie zostały spełnione wymogi z art. 788 § 1 k.p.c. dotyczące udokumentowania następstwa prawnego dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Wskazując na powyższe wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i uwzględnienie złożonego wniosku, ewentualnie jego uchylenie i przekazanie do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy nie znalazł podstaw do uwzględnienia zażalenia. Dla skutecznego wykazania przejścia uprawnień, a w konsekwencji podstaw do nadania klauzuli wykonalności w trybie art. 788 k.p.c. konieczne jest legitymowanie się dokumentami w formie tym przepisem określonej. W niniejszej sprawie wymóg ten nie został spełniony.

Należy podzielić stanowisko Sądu Rejonowego, że załącznik na którym znajdują się dane dłużnika ma formę luźnej kserokopii. Można jedynie domniemywać, że jest to załącznik do przedłożonej umowy przelewu wierzytelności. Sąd oceniając wniosek o nadanie klauzuli wykonalności nie może jednak opierać się na niepewnych dowodach, których forma rodzi uzasadnione wątpliwości w kontekście art. 788 § 1 k.p.c., którego brzmienie jest jasne i nie pozostawia dowolności przy ocenie dokumentów dołączanych wraz z wnioskiem. Wnioskodawca podał, że przedłożone przez niego kopie mają formę wyciągów i zostały odpowiednio oznaczone, przy czym w ocenie Sądu Okręgowego nie ma możliwości pewnego ustalenia, że wykaz na którym widnieją dane R. G. stanowi fragment załącznika nr (...) do umów cesji. Bez znaczenia jest przy tym, że załączniki zostały poświadczone jako zgodne z oryginałem przez radcę prawnego. Przyznanie na podstawie znowelizowanego ustawą z dnia 23.10.2009 r. o zmianie ustawy w zakresie uwierzytelnienia dokumentów art. 129 kpc pełnomocnikom procesowym prawa do uwierzytelniania odpisów dokumentów służących jako dowód w sprawie cywilnej uprawnia do przyjęcia, że w celu uzyskania klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego wierzyciela na podstawie art. 788 § 1 kpc wymagane jest wykazanie przejścia uprawnień za pomocą dokumentów urzędowo poświadczonych, poświadczonych za zgodność z oryginałem przez zawodowego pełnomocnika, ustanowionego przez wnioskodawcę w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności.(vide : postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 23 września 2010 r., I ACz 1229/10, OSAW 2011/1/208). Wobec tego wykluczone jest przyjęcie, że wskutek poświadczenia za zgodność z oryginałem przez profesjonalnego pełnomocnika kserokopii luźnej, niepodpisanej kartki, nabiera ona charakteru dokumentu urzędowego.

Wobec powyższego zażalenie zostało oddalone w oparciu o art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 k.p.c. i w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.