Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 791/19

POSTANOWIENIE

Dnia 14 stycznia 2020 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia Sądu Okręgowego: Leszek Dąbek

po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2020 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości położonej w R. przy ul. (...)

przeciwko M. H.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego

na rozstrzygnięcie zawarte w punkcie 2 postanowienia Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej

z dnia 23 kwietnia 2019 r., sygn. akt I C 365/19

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSO Leszek Dąbek

Sygn. akt III Cz 791/19

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Gliwicach w punkcie 2 postanowienia z dnia 23 04 2019r. oddalił wniosek pozwanego M. H. o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, uznając, że „pozwany (,,,) jest reprezentowany przez matkę (…), która reprezentuje pozwanego w licznych postępowaniach o zapłatę, w trakcie których składa komunikatywnie sformułowane i uzasadnione wnioski (…) [w związku z czym pełnomocnik jest zaznajomiony z przedmiotem i specyfiką postępowania]”.

Orzeczenie zaskarżył pozwany M. H., który – w części zażalenia poświęconej zaskarżeniu powyższego postanowienia – podnosił, że jego matka nie jest profesjonalnym pełnomocnikiem, w związku z czym nie jest w stanie zapewnić mu należytej reprezentacji w postępowaniu sądowym.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Stosowanie do regulacji art. 117 § 1 k.p.c. strona może domagać się ustanowienia dla niej adwokata lub radcy prawnego, a Sąd ustanowi pełnomocnika

z urzędu, jeżeli udział fachowego pełnomocnika uzna za potrzebne (§ 5 zd. 1).

Ustanowiony przez skarżącego nieprofesjonalny pełnomocnik na obecnym etapie postępowania działa w sprawie z pełnym rozeznaniem i w sposób prawidłowy formułuje wnoszone w jego imieniu pisma procesowe.

Dlatego Sąd Rejonowy słusznie ocenił, że obecnie udział w sprawie fachowego pełnomocnika po stronie pozwanego nie jest konieczny.

Czyni to w świetle przywołanej na wstępie regulacji prawnej zażalenie bezzasadnym w rozumieniu art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 zd. 1 k.p.c., co z mocy zawartej w nim regulacji prowadziło do jego oddalenia

Reasumując zaskarżone postanowienie jest prawidłowe i dlatego zażalenie pozwanego jako bezzasadne oddalono na mocy art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 zd. 1 k.p.c.

SSO Leszek Dąbek