Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt

VIII Ga 228/12

POSTANOWIENIE

Dnia 10 września 2013 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VIII Wydział Gospodarczy

w składzie:

Przewodniczący

Sędzia

Sędzia

SSO Leszek Tyliński

SO Marek Tauer

SO Elżbieta Kala (spr.)

Protokolant

st. sekr. sądowy Bożena Cackowska

po rozpoznaniu w dniu 10 września 2013r. w Bydgoszczy

na rozprawie

sprawy z urzędu przy uczestnictwie K. P.

o wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych

na skutek apelacji uczestnika

od postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy

z dnia 24 października 2012r. , sygn. akt BY XIII Ns Rej KRS 7083/12/275

postanawia :

oddalić apelację

Na oryginale właściwe podpisy

Sygn. akt VIII Ga 228/12

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dn. 20.12.2012 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie referendarza sądowego z dnia 13 czerwca 2012 r. sygn. akt BY XIII Ns Rej KRS 5394/12/158 zarządzające wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych K. P.. z uwagi na to, iż zaszły przesłanki do tego wpisu ujęte w art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym ( k.6 akt RDN 508779 ).

Postanowienie to zostało zaskarżone skargą na orzeczenie referendarza złożoną w dacie 27 czerwca 2012 r. przez uczestnika postępowania K. P.. W skardze uczestnik domagał się uchylenia postanowienia zarządzającego wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych, podając, iż podstawą wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych jest prawomocne postanowienie, a przeciwko dłużnikowi toczy się postępowanie cywilne przed Sądem Rejonowym we Wrocławiu i zobowiązanie skarżącego do wyjawienia majątku jest przedwczesne.

Sąd Rejonowy po myśli art. 518 1 k.p.c. przyjął skargę do rozpoznania.

Sąd Rejonowy ustalił i zważył, że w toku postępowania skargowego sąd przeprowadził postępowanie dotyczące zażalenia skarżącego związanego z postanowieniem Sądu Rejonowego w Szubinie z dnia 6 marca 2012 r. sygn. akt I Co 1812/11 będące podstawą wpisu dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Postępowanie w sprawie zawieszono postanowieniem z dnia 22 sierpnia 2012 r. z uwagi na to, iż w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy zawisła sprawa zażalenia uczestnika postępowania na postanowienie Sądu Rejonowego w Szubinie z dnia 23 kwietnia 2012 r. dot. odrzucenia zażalenia dłużnika na postanowienie w przedmiocie wyjawienia majątku. Zażalenie uczestnika postępowania na postanowienie Sądu Rejonowego w Szubinie o odrzuceniu jego zażalenia na postanowienie o wyjawieniu majątku zostało oddalone postanowieniem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy II Wydział Cywilny z dnia 20 sierpnia 2012 r. II Cz 571/12.. Sąd rejestrowy podjął zawieszone uprzednio postępowanie i skargę uczestnika postępowania na orzeczenie referendarza sądowego o wpisie do rejestru dłużników niewypłacalnych - rozpoznał.

Następnie, Sąd Rejonowy zważył, że w przedmiotowej sprawie zasadnym jest dokonanie wpisu dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Zasady prowadzenia rejestru dłużników niewypłacalnych oraz sposób wpisu danych w tym rejestrze regulują przepisy art. 55 - 60 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym ( Dz. U. nr 168 poz. 1186 z 2007 r. - tekst jednolity ze zm) oraz przepisy §§ 167 i 168 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2011 r.. w spr. szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach ( Dz. U. nr 273 poz. 1616 ). Zgodnie z tymi przepisami do rejestru dłużników niewypłacalnych dokonuje się wpisów - z urzędu - lub na wniosek wierzyciela.

Wpis w niniejszej sprawie nastąpił z urzędu, bowiem zaszły przesłanki podane w ąrt. 55 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Artykuł ten podaje; iż do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się dłużnika, który zosta! zobowiązany do wyjawienia majątku w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym.

Taka sytuacja miała miejsce w niniejszej sprawie. Sąd rejestrowy po myśli art. 21 ustawy o KRS otrzymał - z urzędu- postanowienie Sądu Rejonowego w Szubinie z dnia 6 marca 2012 sygn. akt I Co 1812/11, którym sąd zobowiązuje dłużnika K. P. do wyjawienia majątku po myśli przepisu art. 913 § 1 k.p.c. Postanowienie to na dzień orzekania przez Sąd rejonowy było prawomocne, i obligowało sąd rejestrowy do wpisu - dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych. Wpis następuje przy tym z urzędu, bez uczestnictwa faktycznego dłużnika. Zarządzenie wpisu do tego rejestru - z urzędu - następuje w przypadku spełnienia przesłanek określonych w art. 55 ust. 3 w/w ustawy a więc w przypadku zobowiązania dłużnika przez sąd cywilny do wyjawienia majątku. Jak zauważył Sąd Rejonowy, bez znaczenia jest to, czy dłużnik potem wyjawił majątek, zapłacił należności czy też spłaca je ratami. Sam fakt zobowiązania dłużnika do wyjawienia majątku w trybie art. 913-920 (1) k.p.c skutkuje obligatoryjnym wpisem do rejestru dłużników niewypłacalnych. Sąd rejonowy podkreślił też, że w postępowaniu o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych (w przypadku art. 55 ust. 3 ustawy o KRS) – sad nie bada przyczyn niewypłacalności dłużnika., nie bada się faktu, czy przyczyny niewypłacalności są zawinione czy nie, czy dłużnik potem spłaca należności czy nie. Podstawą wpisu jest bowiem w takim przypadku prawomocne postanowienie sądu, nakazujące dłużnikowi wyjawienie majątku.

Sąd Rejonowy wskazał więc, że okoliczności podane przez dłużnika w skardze nie mają znaczenia w sprawie, gdyż toczące się postępowanie cywilne przeciwko dłużnikowi przed Sądem rejonowy we Wrocławiu w sprawie VI Nc 13601/09 jest postępowaniem dotyczącym powództwa wierzyciela (...) SA we W. o zapłatę i nie dotyczy zobowiązania dłużnika do wyjawienia majątku.

Uchylenie postanowienia zarządzającego wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych mogłoby mieć miejsce jedynie w przypadku, kiedy postanowienie które stanowiło podstawę wpisu (tj. postanowienie sądu z dn. 6.03.2012 r.) zostałoby prawomocnie uchylone lub zmienione. Takiej sytuacji w niniejszej sprawie nie ma, postanowienie stanowiące podstawę wpisu jest prawomocne, zażalenie dłużnika na odrzucenie zażalenia na postanowienie o wyjawieniu majątku zostało oddalone, postanowienie stanowiące podstawę wpisu jest prawomocne.

Zdaniem Sądu Rejonowego wyczerpano więc w niniejszej sprawie przesłanki uzasadniające wpis z urzędu do rejestru dłużników niewypłacalnych i dlatego na zasadzie art. 518 §3a k.p.c w zw. żart. 55 ust. 3 ustawy z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym Sąd Rejonowy orzekł jak w sentencji zaskarżonego postanowienia.

Apelację od postanowienia Sądu rejonowego z dn. 24.10.2012 r. złożył dłużnik, zarzucając temu orzeczeniu błędną wykładnię przepisów tj. art. 53 ust. 3 w zw. z art. 59 ust. 1 ustawy z dn. 20.08.