Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 1617/13

POSTANOWIENIE

Dnia 28 lutego 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

na posiedzeniu niejawnym

w składzie:

Przewodniczący: SSO Romuald Kompanowski

Protokolant: A.Werner-D.

po rozpoznaniu sprawy I. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o emeryturę

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 15 października 2013 r. nr (...)

p ostanawia:

Na podstawie art. 355 § 1 k.p.c. umorzyć postępowanie w sprawie.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26 lutego 2014 r. odwołująca I. S. cofnęła Odwołanie.

W myśl przepisu art. 355 § 1 k.p.c. sąd umorzy postępowanie, jeżeli powód, ze skutkiem prawnym, cofnął pozew. W sprawach z ubezpieczenia społecznego środkiem procesowym, wszczynającym postępowanie sądowe, jest odwołanie od decyzji organu rentowego. Z tej przyczyny cofnięcie odwołania wywołuje te same skutki co cofnięcie pozwu.

Z uwagi na charakter postępowania w sprawach z ubezpieczenia społecznego, jako postępowania odwoławczego od decyzji organu rentowego, cofnięcie odwołania zawiera w sobie również zrzeczenie się roszczenia, albowiem czynność strony wskazuje na rezygnację z sądowej kontroli wydanej przez organ rentowy decyzji. Z tej przyczyny po umorzeniu postępowania nie jest możliwa ponowna kontrola badanej wcześniej decyzji z uwagi na konieczność dochowania terminu miesięcznego do złożenia odwołania.

W myśl przepisu art. 203 § 4 k.p.c. i art. 469 k.p.c. sąd uzna cofnięcie pozwu za niedopuszczalne w sytuacji, gdy czynność ta jest sprzeczna z prawem, z zasadami współżycia społecznego, zmierza do obejścia prawa, albo narusza słuszny interes osoby ubezpieczonej. Powyższe przypadki nie mają miejsca w niniejszej sprawie, gdyż czynność podjęta została w warunkach swobodnego wyboru i świadomości co do ostatecznego skutku jakim stanie się uprawomocnienie decyzji odmawiającej przyznania prawa do wnioskowanej emerytury.

W tych warunkach orzec należało jak w sentencji.