Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II S 14/21

POSTANOWIENIE

Dnia 17 maja 2021r.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: SSA Andrzej Kot

po rozpoznaniu w sprawie skazanego A. K.

skargi wniesionej przez skazanego

na naruszenie jego prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki – postępowanie przed Sądem Rejonowym w Zgorzelcu w sprawie o sygn. akt II K 834/19 i przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze w sprawie o sygn. akt VI Kz 57/21

na podstawie art. 9 ust. 1 w zw. z art. 6 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2016r., poz. 1259 j.t.)

p o s t a n a w i a

odrzucić skargę.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2021r. do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu wpłynęło pismo skazanego A. K..

Postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2021r. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze (sygn. akt VI S 2/21) uznał, że pismo skazanego jest skargą opartą na przepisach ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2016r., poz. 1259 j.t.) i w związku z powyższym stwierdził swą niewłaściwość do rozpoznania sprawy ze skargi, przekazując ją Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu.

Sąd Apelacyjny, zważył, co następuje:

Skargę wniesioną przez A. K. należało odrzucić.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2016r., poz. 1259 j.t.) skarga powinna ponadto zawierać:

1) żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie, której skarga dotyczy;

2) przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie.

Na podstawie art. 9 ust. 1 skargę niespełniającą wymagań przewidzianych w art. 6 ust. 2 sąd właściwy do jej rozpoznania odrzuca bez wzywania do uzupełnienia braków.

Treść pisma skazanego nie czyni zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego. Nie sposób doszukać się w nim żądania stwierdzenia przewlekłości postępowania oraz przytoczenia okoliczności uzasadniających żądanie. Skazany nie wskazał na konkretne działania bądź zaniechania sądów rozpoznających sprawy, które w konsekwencji doprowadziły do zwłoki. Pismo to nie spełnia zatem wymogów obligatoryjnych skargi.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 w zw. z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2016r., poz. 1259 j.t.) skarga podlega więc odrzuceniu.

Mając powyższe na uwadze, Sąd Apelacyjny postanowił jak na wstępie.