Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 778/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 czerwca 2021 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

na posiedzeniu niejawnym w składzie:

Przewodniczący: sędzia (del.) Magdalena Kimel

po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2021 r. w Gliwicach

sprawy B. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

o prawo do emerytury górniczej

na skutek odwołania B. M.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

z dnia 30 kwietnia 2021 r. nr (...)

oddala odwołanie.

(-) Sędzia (del) Magdalena Kimel

Sygn. akt VIII U 778/21

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30 czerwca 2021 r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych odmówił ubezpieczonemu B. M. prawa do emerytury górniczej w związku z ukończeniem 55 roku życia. W uzasadnieniu wskazał, decyzją z dnia 27 sierpnia 2010 r. przyznana została emerytura górnicza bez względu na wiek a decyzją z dnia 5 czerwca 2017 r. ze względu na wiek, a zatem brak jest podstaw do przyznania drugiej emerytury górniczej na podstawie tej samej ustawy.

Z powyższą decyzją nie zgodził się ubezpieczony. Wniósł odwołanie, w którym podnosił, że domaga się przeliczenia emerytury w części socjalnej po przepracowaniu 30 miesięcy, na podstawie art. 53 ust 4 ustawy emerytalnej.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie i podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

B. M. urodził się w dniu (...).

Decyzją z dnia 27 sierpnia 2010 roku odwołującemu przyznane zostało prawo do emerytury górniczej bez względu na wiek na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, od 25 sierpnia 2010 r.

Decyzją z dnia 5 czerwca 2017 roku, wykonując wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 11.04.2017 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. przyznał odwołującemu emeryturę górniczą od dnia 1.07.2016 r. na podstawie art. 50a ust 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

W dniu (...) ubezpieczony ponownie wystąpił z wnioskiem o przyznanie emerytury, wskazując że ukończył 55 lat i przepracował 30 miesięcy.

Powyższy stan faktyczny był bezsporny i wynikał z dokumentów znajdujących się w aktach organu rentowego.

Sąd zważył, co następuje:

Zaskarżona decyzja jest prawidłowa.

Nie budzi wątpliwości, że decyzją z 27 sierpnia 2010 r. ubezpieczonemu zostało przyznane prawo do emerytury górniczej bez względu na wiek, a na mocy decyzji z dnia 5 czerwca 2017 roku, przyznane zostało prawo do kolejnej emerytury górniczej ze względu na wiek, po ukończeniu 50 roku życia (art. 50 a ustawy emerytalnej).

Ubezpieczony wystąpił ponownie z wnioskiem o przyznanie emerytury górniczej z uwagi na ukończenie 55 roku życia.

Zgodnie z treścią art. 50a. 1. Górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)ukończył 55 lat życia;

2)ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1;

3)nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

2. Wiek emerytalny wymagany od pracowników: kobiet mających co najmniej 20 lat, a mężczyzn co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, wynosi 50 lat.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - wśród rodzajów emerytur górniczych rozróżnia emeryturę górniczą bez względu na wiek i zajmowane stanowisko w przypadku wykonywania pracy górniczej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat przyznawaną na podstawie jej art. 50e ust. 1 oraz przewidzianą w przytoczonym art. 50a emeryturę górniczą ze względu na datę urodzenia górnika przyznawaną w obniżonym wieku (55 lub 50 lat) przy 10 lub 15-letnim okresie pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1 w ogólnym okresie ubezpieczenia górnika (20/25 lat).

Ubezpieczonemu przyznane zostało prawo do emerytury górniczej „bez względu na wiek” i „ze względu” na ukończenie 50 roku życia.

Brak jest podstaw do przyznania po raz kolejny emerytury na podstawie tego samego przepisu tj art. 50 a ustawy emerytalnej.

W wyroku z dnia 5 marca 2013 roku, Sąd Apelacyjny w Katowicach (III AUa 1117/12 opubl: Orzecznictwo Sądu Apelacyjnego w Katowicach rok 2013, Nr 4, poz. 7) wyjaśnił, że przewidziana w art. 50a górnicza emerytura, której nabycie ustawodawca wiąże z osiągnięciem stosownego wieku, uzależnionego od określonego okresu pracy górniczej przewidzianej w art. 50c ust. 1 - pomimo, iż warunki do jej uzyskania określono w dwóch odrębnych ustępach tego przepisu, faktycznie stanowi rodzajowo tożsame świadczenie. W konsekwencji też ubezpieczony, któremu z chwilą osiągnięcia wieku 50 lat przyznano prawo do górniczej emerytury na podstawie ust. 2 omawianego art. 50a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tj. wobec wykazania okresu pracy górniczej wynoszącego łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, po ukończeniu 55 lat życia - tylko z tej przyczyny - nie nabędzie prawa do górniczej emerytury przewidzianej w ust. 1 art. 50a, albowiem w istocie po jego stronie nie wystąpiły jakiekolwiek przesłanki uzasadniające uzyskanie prawa do kolejnego świadczenia - nadal uzależnionego od wykazania okresu pracy górniczej wynoszącego łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej jedynie 10 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1.

W odwołaniu ubezpieczony wskazywał, że przepracował ponad 30 miesięcy po przyznaniu świadczenia i domagał się przeliczenia emerytury. Wynika z tego, że uważa, iż w sprawie zastosowanie znajdą przepisy art. 53 ust. 4 w zw. z art. 21 ustawy emerytalno-rentowej. Są to przepisy dotyczące ustalenia wysokości świadczenia. W postępowaniu w sprawie z ubezpieczeń społecznych zakres postępowania sądowego jest wyznaczony przez przedmiot decyzji organu rentowego. Sąd ma za zadanie skontrolowanie prawidłowości zaskarżonej decyzji. W niniejszej sprawie ZUS odmówił ubezpieczonemu przyznania prawa do emerytury i ta kwestia podlegała rozpoznaniu przez sąd. Należy wskazać, że obliczenie emerytury na podstawie tego przepisu byłoby możliwe tylko w razie przyznania odwołującemu prawa do kolejnej emerytury, co nie nastąpiło.

Mając na uwadze powyższe, odwołanie ubezpieczonego jako nieuzasadnione zostało oddalone na podstawie ar 477 14 § 1 k.p.c.

(-) Sędzia (del) Magdalena Kimel