Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Cz 163/21

POSTANOWIENIE

Dnia 18 marca 2021 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu VIII Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodnicząca: Sędzia Małgorzata Kończal

po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2021 r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa A. K. i D. K.

przeciwko (...) Sp. z o.o. w Ł.

o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

na skutek zażalenia powodów

na postanowienie Sądu Okręgowego w Toruniu

z dnia 15 grudnia 2020 r.

sygn. akt I C 1842/20

postanawia: odrzucić zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 15 grudnia 2020 r. Sąd Rejonowy w Toruniu zwolnił powodów od kosztów sądowych w części- w połowie od opłaty od pozwu.

Powodowie złożyli na to postanowienie zażalenie zaskarżając postanowienie w części oddalającej ich wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, domagając się jego zmiany, poprzez zwolnienie powodów od kosztów sądowych w całości.

Problem jednak w tym, że Sąd Okręgowy nie oddalił wniosku powodów w pozostałej części. Zaskarżone przez powodów rozstrzygniecie jest dla nich korzystne. Zażalenie odnosi się natomiast do nieuwzględnionej części wniosku. Zaskarżone postanowienie nie zawiera jednak w tym zakresie żadnego rozstrzygnięcia.

Problematyka ta była przedmiotem szeregu wypowiedzi Sądu Najwyższego (zob. m.in. postanowienie SN z dnia 25 lutego 1997 r., II CKN 15/97, Legalis; postanowienie SN z dnia 7 kwietnia 2017 r., V CZ 30/17, Legalis) i w ich świetle należy podzielić stanowisko, iż w przypadku niekompletności rozstrzygnięcia Sądu I instancji nie jest dopuszczalne złożenie środka odwoławczego od tej części, o której nie orzeczono w sentencji. Złożenie zażalenia powinno zostać poprzedzone wnioskiem o uzupełnienie postanowienia. Powodowie występujący w sprawie z profesjonalnym pełnomocnikiem z takim wnioskiem nie wystąpili.

Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie powodów, jako niedopuszczalne (art. 373 §1 k.p.c. w zw. z art. 397 §3 k.p.c.).