Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 933/21

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 29 stycznia 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. odmówił H. R. prawa do emerytury na tej podstawie art. 27 i 28 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 roku, poz. 53z późn. zm.), ponieważ nie wykazał co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Ubezpieczony wykazał jedynie 15 lat, 7 miesięcy i 28 dni okresów składkowych oraz 6 miesięcy i 16 dni okresów nieskładkowych (decyzja k. 26 akt ZUS).

W dniu 3 marca 2021 roku wnioskodawca złożył odwołanie od powyższej decyzji, wnosząc o jej zmianę i przyznanie emerytury. Podniósł, iż dodatkowo winien zostać zaliczony jako okres nieskładkowy okres nauki Wyższej Szkole (...) we W. od 21 września 1967 roku do 8 września 1971 roku co łącznie dałoby mu wymagane 20 lat okresów ubezpieczeniowych (odwołanie k. 3).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie przytaczając argumentację jak w uzasadnieniu skarżonej decyzji. Dodatkowo wskazano, iż nie można zaliczyć wskazanego przez wnioskodawcę okresu bowiem został on już zaliczony do wysługi emerytalnej przez Wojskowe Biuro Emerytalne, przy emeryturze wojskowej, przyznanej wnioskodawcy od 1 lutego 2003 roku (odpowiedź na odwołanie k. 6).

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca H. R., urodził się (...) (okoliczność niesporna).

W dniu 1 grudnia 2020 roku złożył wniosek o emeryturę (wniosek k.1-6 akt ZUS).

Wnioskodawca wykazał 15 lat, 7 miesięcy i 28 dni okresów składkowych oraz 6 miesięcy i 16 dni okresów nieskładkowych (łącznie 16 lat, 2 miesiące i 14 dni) (okoliczność bezsporna).

Odwołujący wstąpił do służby wojskowej w dniu 18 września 1967 roku (informacja, pismo k.10 akt ZUS).

W okresie od 21 września 1967 roku do 8 września 1971 roku odwołujący pełnił czynną służbę wojskową w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego w Wyższej Szkole (...) we W. (zaświadczenie k.5).

Na mocy decyzji Wojskowego Biura Emerytalnego w Ł. z dnia 11 lutego 2003 roku ma ustalone prawo do emerytury wojskowej od 1 lutego 2003 roku (decyzja k. 16 akt (...)).

Do wysługi emerytalnej zaliczono okresy: od 18 września 1967 roku do 31 stycznia 2003 roku – służby w wojsku polskim i od 1 lutego do 30 czerwca 2003 roku – skrócony okres wypowiedzenia, za który wypłacono jednorazowe odszkodowanie. Ten drugi okres jest również traktowany, dla celów emerytalnych, jako służba w wojsku polskim (pismo k.10 akt ZUS oraz zestawienie – załącznik do decyzji (...) k.14 akt (...)).

Sąd Okręgowy ocenił i zważył, co następuje:

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie i podlega oddaleniu.

Zgodnie z art. 27 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 roku, poz. 53z późn. zm.) ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:

1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn;

2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, z zastrzeżeniem art. 27a.

Natomiast w oparciu o art. 28 ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa w art. 27 pkt 2, przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:

1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn;

2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn.

Niesporne w sprawie jest, iż wnioskodawca nie wykazał wymaganego 20 letniego okresu ubezpieczeniowego. Wniósł jednak aby oprócz już zaliczonych okresów organ rentowy dodatkowo uwzględnił okres od 21 września 1967 roku do 8 września 1971 roku gdy pełnił czynną służbę wojskową w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego w Wyższej Szkole (...) we W..

Wnioskodawca wskazał, iż okres ten winien zostać uznany za okres nieskładkowy w oparciu o art. 7 pkt 9 cytowanej ustawy, w myśl którego okresami nieskładkowymi są (…) okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów.

Okres ten został już jednak zaliczony do wysługi emerytalnej przy przyznaniu odwołującemu prawa do emerytury wojskowej

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 okresami składkowymi są następujące okresy: (…) czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby.

Na mocy art. 5 ust. 2a okresów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6, nie uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości, jeżeli z ich tytułu ustalono prawo do świadczeń pieniężnych określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym osób, o których mowa w art. 2 ust. 2.

Dodatkowo wskazać należy, iż w myśl art. 11 jeżeli okresy, o których mowa w art. 6, 7 i 10, zbiegają się w czasie, przy ustalaniu prawa do świadczeń określonych w ustawie uwzględnia się okres korzystniejszy.

Podkreślić należy, iż ten sam okres może być zaliczony tylko raz do ustalenia prawa czy wysokości emerytury. Ustawa jednoznacznie wskazuje, które okresy zaliczone są do okresów składkowych, a które do nieskładkowych. Określenie okres składkowy i nieskładkowy ma w znakomitej większości charakter umowny. Nie każdy okres uznawany za składkowy w istocie wiązał się z odprowadzaną składką. Ustawodawca uznał, iż pewne okresy, choć nie związane z opłacaniem składki były na tyle istotne z punktu widzenia interesu państwa czy historycznej wagi danego okresu, że uznał je za składkowe z czym wiązały się korzystniejsze zasady obliczenia świadczeń przy uwzględnieniu tych okresów.

W przypadku wnioskodawcy okres nauki w szkole wyższej od 21 września 1967 roku do 8 września 1971 roku, który teoretycznie mógłby zostać zaliczony jako okres nieskładkowy został jednak pochłonięty przez okres uznawany za okres składkowy – służby wojskowej, który w przypadku odwołującego rozpoczął się od 18 września 1967 roku i trwał aż do 31 stycznia 2003 roku. Cały ten okres, a zatem okres nauki w szkole oficerskiej został wliczony przy przyznawaniu prawa do emerytury wojskowej, a zatem nie może zostać ponownie uwzględniony przy ustalaniu okresów ubezpieczeniowych wymaganych przy przyznaniu prawa do emerytury powszechnej.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy nie zasługuje na uwzględnienie bowiem .

Wobec powyższego, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie.

ZARZĄDZENIE

odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczyć wnioskodawcy.

20 I 2022 roku.