Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 306/14

POSTANOWIENIE

Dnia 29 kwietnia 2014 r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach, I Wydział Cywilny w następującym składzie

Przewodniczący – Sędzia SA Lucyna Świderska-Pilis

Sędziowie SA Anna Bohdziewicz

SO (del.) Joanna Naczyńska (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 kwietnia 2014r.

sprawy z powództwa J. F.

przeciwko Gminie (...)

o zapłatę

na skutek zażalenia powoda

na postanowienie Sądu Okręgowego w Częstochowie

z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. akt I C 430/13

postanawia :

oddalić zażalenie.

Sygn. akt I ACz 306/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 13 lutego 2014r. Sąd Okręgowy w Częstochowie odrzucił pozew J. F. wniesiony przeciwko Gminie (...) o zapłatę kwoty 100.000 zł z tytułu odszkodowania za pozbawienie zajmowanego przez powoda mieszkania dopływu prądu, do którego doszło w 2005r. Rozstrzygnięcie to Sąd Okręgowy podjął w oparciu o art. 199 § 1 pkt. 2 k.p.c., stwierdzając, iż sprawa została już prawomocnie rozstrzygnięta - wyrokiem Sądu Rejonowego w M. z 19 grudnia 2011r., o sygn. akt I C 36/11 - oddalającym powództwo.

Postanowienie to zaskarżył powód, wnosząc o jego uchylenie i nadanie sprawie biegu. Wywodził, iż czuje się pokrzywdzony wyrokiem Sądu Rejonowego w M., w jego ocenie błędnie oddalającym powództwo. Podniósł, iż pozew w sprawie I C 36/11 nie został dostatecznie sprecyzowany oraz, że pozwany nadal go lekceważy i ignoruje.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Sąd Okręgowy zasadnie stwierdził występowanie wymienionej w art. 199 § 1 pkt. 2 k.p.c. przesłanki procesowej, skutkującej odmową merytorycznego rozpoznania sprawy.

Poza sporem na etapie postępowania zażaleniowego pozostawało, iż o to samo roszczenie, co objęte żądaniem pozwu, tj. o odszkodowanie za pozbawienie zajmowanego przez powoda mieszkania dopływu prądu w 2005r. pomiędzy tymi samymi stronami, sprawa została już prawomocnie osądzona przez Sąd Rejonowy w M. - wyrokiem z 19 grudnia 2011r., sygn. akt I C 36/11. Wyrok ten, jako prawomocny - w oparciu o art. 366 k.p.c. - korzysta z powagi rzeczy osądzonej, a bezwzględną, procesową konsekwencją takiego stanu jest brak możliwości skutecznego wszczęcia postępowania w tym samym przedmiocie i między tymi samymi stronami. Powoływane w zażaleniu okoliczności nie mogą doprowadzić do ponownego rozpoznania sprawy.

Z przytoczonych wyżej względów, Sąd Apelacyjny w pełni podzielając rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego - na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. - oddalił zażalenie jako oczywiście bezzasadne.