Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt II Cz 181/14

POSTANOWIENIE

K., dnia 15 kwietnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, Wydział II Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący: SSO. Janusz Roszewski

Sędziowie: SSO. Barbara Mokras

SSO. Wojciech Vogt – spr.

po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2014 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku B. H.

o stwierdzenie nabycia spadku po I. K.

na skutek zażalenia wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. akt INs 726/12

postanawia:

oddalić zażalenie

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim umorzył postępowanie. W uzasadnieniu podał, że postanowieniem z dnia 23 października 2012 r. zawiesił postępowanie na podstawie art. 178 w z zw. z art. 13 § 2 k.p.c.. W ciągu jednego roku od tej daty nie zgłoszono wniosku o podjęcie postępowania i dlatego należało je umorzyć.

Zażalenie od tego rozstrzygnięcia złożył wnioskodawca podając, że Sąd zawiesił postępowanie nie na podstawie art. 178 k.p.c. lecz 176 k.p.c. i dlatego nie mógł go umorzyć.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Sąd Rejonowy zawiesił postępowanie na wniosek wnioskodawcy. Na rozprawie w dniu 23 października 2012 r. wnioskodawca złożył taki wniosek o zawieszenie postępowania, co wynika z protokołu rozprawy. Sąd Rejonowy prawidłowo zawiesił niniejsze postępowanie na podstawie art. 178 k.p.c. Natomiast zgodnie z art. 182 § 1 k.p.c., sąd umarza postępowanie zawieszone na zgodny wniosek stron lub na wniosek spadkobiercy jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został złożony w ciągu roku od daty postanowienia o zawieszeniu. Skoro wnioskodawca w tym czasie takiego wniosku nie złożył, to Sąd I instancji miał podstawy do umorzenia postępowania. Natomiast powoływany w zażaleniu art. 176 k.p.c. nie niniejszej sprawie wcale nie ma zastosowania i wynika to z jego literalnego brzmienia.

Mając na uwadze powyższe okoliczności należało zgodnie z art. 385 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., orzec jak w sentencji.