Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 149/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 kwietnia 2013 roku

Sąd Okręgowy w Tarnowie Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:SSR del. Jacek Liszka

Protokolant: st.sekr.sądowy Małgorzata Houda

po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2013 roku w Tarnowie na rozprawie

odwołania małoletnich O. T.i K. T.reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego M. T.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

z dnia 14 grudnia 2012 roku nr(...)

w sprawie małoletnich O. T.i K. T.reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego M. T.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

o wysokość renty rodzinnej

oddala odwołanie.

Sygn. akt IV U 149/13

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 23 kwietnia 2013 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. decyzją z dnia 14 grudnia 2012 r. nr (...)przyznał małoletnim O. T. (do dnia 31.12.2021 r.) i K. T.(do dnia 28.02.2017 r.) rentę rodzinną po zmarłym ojcu od dnia 1.11.2012 r., to jest od miesiąca w którym zgłoszono wniosek.

We wniesionym odwołaniu od powyższej decyzji reprezentująca małoletnich przedstawiciel ustawowy - M. T. domagała się jej zmiany wnosząc o przyznanie przedmiotowego świadczenia dla swoich dzieci od momentu w którym zmarł jej mąż, czyli od dnia(...)r., a nie jak uczynił to ZUS od dnia złożenia wniosku. Ponadto podniosła, iż wniosek o przedmiotowe świadczenie złożyła dopiero w listopadzie 2012 r. ze względu na długotrwałą chorobę, będącą następstwem śmierci męża – L. T..

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie podnosząc, iż brak jest podstaw do wypłaty wyrównania świadczenia dla odwołujących za okres przypadający od dnia śmierci L. T., gdyż zgodnie z art. 129 ustawy o emeryturach i rentach z FUS przedmiotowe świadczenie wypłaca się od miesiąca w którym zgłoszono wniosek.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Decyzją z dnia 14.12.2012 r. ZUS przyznał małoletnim O. T. urodzonej w dniu (...)r. (do dnia 31.12.2021 r.) i K. T. urodzonemu w dniu (...)r. (do dnia 28.02.2017 r.) rentę rodzinną po zmarłym w dniu (...) r. ojcu - L. T.. Przedmiotowe świadczenie zostało przyznane od dnia 1.11.2012 r., to jest od miesiąca w którym zgłoszono wniosek z dnia 27.11.2012 r.

Od tej decyzji złożono odwołanie domagając się przyznania świadczenia dla małoletnich O.i K. T.od daty śmierci ich ojca L. T..

Dowód: akta ZUS

Powyższy stan faktyczny sprawy Sąd ustalił na podstawie dowodów z dokumentów urzędowych i prywatnych zalegających w aktach organu rentowego.

Dokumenty dające podstawę dla poczynienia ustaleń faktycznych w niniejszej sprawie Sąd uznał za autentyczne i wiarygodne. Ich treść i forma nie budziły zastrzeżeń i wątpliwości uczestników postępowania, nie ujawniły się też takie okoliczności, które należałoby brać pod uwagę z urzędu, a które podważałyby wiarygodność tej kategorii dowodów i godziły w ich moc dowodową od strony materialnej czy formalnej. Dokumenty urzędowe stanowiły zatem dowód tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone (art.244 k.p.c.), a dokumenty prywatne, że osoba która je podpisała złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie (art. 245 kpc).

Sąd rozważył, co następuje:

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Stosownie do treści art. 65 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. (tj. Dz. U. z 2009 r., Nr 153, poz. 1227 ze zm.) renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Do renty rodzinnej uprawnieni są członkowie rodziny, do których zalicza się m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione (art. 67 ust. 1 pkt. 1 powołanej ustawy).

W myśl art. 68 ust. 1 powyżej wskazanej ustawy dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Z kolei zgodnie z art. 129 ust. 1 ustawy świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu, z uwzględnieniem ust. 2. W razie zgłoszenia wniosku o rentę rodzinną w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć ubezpieczonego, emeryta lub rencisty, rentę rodzinną wypłaca się od dnia śmierci, nie wcześniej jednak niż od dnia spełnienia warunków do renty przez uprawnionych członków rodziny (ust. 2).

Mając powyższy stan faktyczny i prawny na uwadze nie może być jakichkolwiek wątpliwości, iż zaskarżona decyzja ZUS była prawidłowa. ZUS przyznał w niej rentę rodzinną uprawnionym O. i K. T. po zmarłym ojcu od miesiąca w którym zgłoszono wniosek o przedmiotowe świadczenie (w dniu 27.11.2012 r.), czyli od dnia 1.11.2012 r. zgodnie z art. 129 ust. 1 powyższej ustawy.

Trzeba podkreślić, iż w niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania ust. 2 art. 129 ustawy, gdyż aby została wypełniona dyspozycja tego przepisu w omawianym stanie faktycznym wniosek o rentę rodzinną musiałby zostać złożony w maju 2012 r. i wówczas przedmiotowe świadczenie przysługiwałoby od dnia śmierci ojca odwołujących, która nastąpiła w dniu (...)r.

Skoro zatem w rozpoznawanej sprawie uprawnieni członkowie rodziny zmarłego wniosek o przyznanie renty rodzinnej złożyli w dniu 27.11.2012 r. świadczenie przysługuje im od miesiąca złożenia wniosku. Brak jest natomiast podstaw prawnych do wypłaty świadczenia za okres przypadający od dnia śmierci ubezpieczonego w oparciu o zastosowanie instytucji przywrócenia terminu, jak tego domagali się odwołujący, gdyż instytucja ta nie znajduje tutaj w ogóle zastosowania. Uprawnieni otrzymali przecież rentę rodzinną, która zostałaby im przyznana także w razie późniejszego złożenia wniosku. Brak bowiem jakiegoś sztywnego terminu do złożenia wniosku o przedmiotowe świadczenie, instytucja przywrócenia terminu nie znajduje zastosowania w tym przypadku.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, w oparciu o powołane przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS i art. 477 14 § 1 kpc. Sąd oddalił odwołanie.