Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Jak stanowi przepis 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do Sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Zgodnie natomiast z przepisem art. 328 § 1 k.p.c. uzasadnienie wyroku sporządza się na żądanie strony, zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku.

W niniejszej sprawie, pozwani co prawda złożyli apelację przed upływem dwutygodniowego terminu od doręczenia im wyroku wraz z uzasadnieniem, jednakże nie zachowali ustawowego terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Skarżący bowiem złożyli wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 9 lipca 2013 roku dopiero w dniu 19 lipca 2013 roku, a zatem po terminie, który upłynął bezskutecznie w dniu 16 lipca 2013 roku. Powyższe umknęło uwadze Sądu Rejonowego, który winien na podstawie art. 328 § 1 k.p.c. odrzucić przedmiotowy wniosek jako spóźniony. Uchybienie Sądu I instancji polegające na uwzględnieniu spóźnionego wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a w konsekwencji błędne nadanie biegu niniejszej apelacji, nie konwaliduje niedopuszczalności apelacji z powodu przekroczenia terminu do jej wniesienia.

Przesądza to istnieniu podstaw do odrzucenia apelacji.

Zachodzi przy tym potrzeba wyjaśnienia, że pozwani nie zachowali również trzytygodniowego terminu związanego z alternatywnym sposobem wniesienia apelacji, uregulowanym w § 2 art. 369 k.p.c., pozwalającym stronie na pominięcie etapu składania wniosku o sporządzenie uzasadnienia i wniesienie apelacji w terminie trzech tygodni od ogłoszenia wyroku. Zaskarżony wyrok został ogłoszony w dniu 9 lipca 2013 roku, co oznacza, że pozwani powinni dla zachowania terminu złożyć apelację najpóźniej w dniu 30 lipca 2013 roku, a skarżący wnieśli apelację dopiero w dniu 6 września 2013 roku.

Z przedstawionych przyczyn, na podstawie art. 373 k.p.c. orzeczono jak w sentencji.