Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt II Ns 964/21

POSTANOWIENIE

Dnia 21 marca 2022 roku

Sąd Rejonowy dla Łodzi- Widzewa w Łodzi II Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący sędzia K. T.

Protokolant sekretarz sądowy S. Ł.

po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2022 roku w Łodzi

na rozprawie

sprawy z wniosku D. G.

o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

postanawia

oddalić wniosek z uwagi na zachowanie terminu do złożenia przez D. G. oświadczenia o odrzuceniu spadku po W. G., synu K. i J., zmarłym w dniu 29 marca 2018 roku w Ł..

Sygnatura akt II Ns 964/21

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2021 roku D. G. wniósł o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku po dziadku- W. G. z uwagi na błąd co do stanu majątku spadkodawcy (wniosek k. 5 i odw.)

Sąd ustalił i zważył:

W. G. zmarł 29 marca 2018 roku. Pozostawił m.in. syna J. G. (1). Wnioskodawca, który jest wnukiem spadkodawcy (synem J. G. (1)), dowiedział się o śmierci spadkodawcy najpóźniej w dniu pogrzebu, który odbył się kilka dni po śmierci spadkodawcy. J. G. (1) odrzucił spadek przed notariuszem w dniu 25 września 2018 roku. Sąd spadku, do którego wpłynęło oświadczenie J. G. (2) przesłane od notariusza nie zawiadomił D. G. o odrzuceniu spadku przez J. G. (1). Z kolei J. G. (1) także nie zawiadamiał o tej czynności wnioskodawcy, ponieważ uzyskał od notariusza informację, że poinformuje o tym wnioskodawcę sąd spadku. Wobec tego dopiero na skutek otrzymania przez wnioskodawcę pisma z banku w dniu 17 listopada 2021 roku i skontaktowania się następnego dnia z najpierw z siostrą swojego ojca a następnie ze swoim ojcem uzyskał informację, że jego ojciec odrzucił spadek. Wnioskodawca został poinformowany przez sąd spadku ale o odrzuceniu spadku przez innych krewnych niż swój ojciec.

(akt zgonu k. 6, protokół odrzuceniu spadku przez J. G. (1) k. 8, 9, pismo z banku k. 10, zeznania świadka J. G. (1) k. 21 i odw., przesłuchanie wnioskodawcy k. 21 odw.)

Zgodnie z art. 1019 kc spadkobierca może uchylić się od skutków niezachowania terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu/ odrzuceniu spadku w terminie z uwagi na błąd. Uchylenie się od skutków niezachowania terminu, co oczywiste, wchodzi w rachubę jedynie wówczas, gdy spadkobierca uchybił terminowi. Zgodnie z art. 1015 kc termin sześciomiesięczny na złożenie oświadczenie w przedmiocie przyjęcia/ odrzucenia spadku biegnie od dnia dowiedzenia się przez spadkobiercę o tytule swojego powołania. W przypadku dziedziczenia ustawowego przez wnuka, którego rodzic będący dzieckiem spadkodawcy odrzucił spadek, momentem dowiedzenia się o tytule powołania jest moment, w którym wnuk dowiedział się o śmierci spadkodawcy oraz o tym, że wyprzedzający go w dziedziczeniu rodzin będący dzieckiem spadkodawcy odrzucił spadek; muszą wystąpić oba te zdarzenia. Zgodnie bowiem z art. 1020 kc, spadkobierca, który spadek odrzucił zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku, a w myśl art. 931§2 kc, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Wnioskodawca dowiedział się o tym, że jego ojciec odrzucił spadek (mając do tego momentu jedynie wiedzę, że dziadek zmarł) w dniu 18 listopada 2021 roku, a wniosek w tej sprawie, obejmujący także wniosek o odebranie oświadczenia o odrzuceniu spadku, złożył w dniu 28 listopada 2021 roku. złożenia wniosku o odebranie oświadczenia przerywa bieg terminu sześciomiesięcznego na złożenie oświadczenia. Zatem oświadczenie o odrzuceniu spadku po W. G. złożone przez D. G. na posiedzeniu w dniu 7 marca 2022 roku zostało złożone w terminie ustawowym wskazanym w art. 1015 kc. W związku z tym wniosek o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku po dziadku podlegał oddaleniu.