Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 406/14

POSTANOWIENIE

Dnia 16 maja 2014 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w następującym składzie :

Przewodniczący : SSO Anatol Gul

Sędziowie : SO Aleksandra Żurawska

SO Piotr Rajczakowski

po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2014 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku H. C.

przy udziale M. S.

o wpis hipoteki przymusowej

na skutek apelacji uczestnika postępowania

od wpisu Sądu Rejonowego w Świdnicy

z dnia 7 lutego 2014 r. sygn. akt Dz. Kw 16920/13

postanawia :

oddalić apelację.

Sygn. akt II Ca 406/14

UZASADNIENIE

W dziale IV księgi wieczystej (...) wpisano hipotekę przymusową w kwocie 220 670,69 zł, obejmującą kwotę główną, odsetki i koszty postępowania - na rzecz wnioskodawczyni - na podstawie tytułu wykonawczego w postaci postanowienia o podziale majątku spółki z dnia 22 marca 2007 r., wydanego przez Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie w sprawie V GNs 7/06.

W apelacji skarżący zarzucił , że wpis nie został dokonany prawidłowo, ponieważ postanowienie Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie w sprawie V GNs 7/06 zostało zmienione przez Sąd Okręgowy w Świdnicy w sprawie VI Ga 106/07, a ponadto wierzyciele nie podali kwoty wyegzekwowanej przez komornika. Dlatego też wniósł o zmianę kwoty hipoteki na 140 000 zł, a skoro wnioskodawczyni świadomie i z premedytacją podała niewłaściwą kwotę, ponieważ uwzględniła w niej koszty postępowania, które zostały zniesione, jak i odsetki, ktore nie zostały zasądzone, ostatecznie wniósł o wykreślenie hipoteki i oddalenie wniosku w calości.

Sąd Okręgowy zważył co następuje :

Apelacja nie podlega uwzględnieniu.

Rozpoznając wniosek o wpis sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do niego dokumentów oraz treść księgi wieczystej, nie może natomiast uwzględniać żadnych innych okoliczności, z dokumentów tych nie wynikających / art. 626(8)§ 2 kpc /.

Kognicja sądu wieczystoksięgowego jest zatem zawężona, ogranicza się bowiem do badania jedynie powyższych okoliczności, a zakres ten dotyczy sądów obu instancji: pierwszej - przy wpisie, drugiej – przy rozpoznawaniu apelacji od wpisu, z wyjątkiem dowodu z dokumentu.

Oznacza to zatem, że wniosek o wpis hipoteki może nastąpić tylko przeciwko takiemu właścicielowi nieruchomości, który jest dłużnikiem wnioskodawcy, a sąd ma jedynie obowiązek ustalić, czy obciążenie, które ma być wpisane, zostało ważnie ustanowione.

W niniejszej sprawie – wbrew dowolnym uwagom skarżącego – podstawę wpisu hipoteki przymusowej stanowił tytuł wykonawczy w postaci pkt. V prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 23 września 2008 r. w sprawie VI Ga 106/07, częściowo zmieniającego postanowienie SR w Dzierżoniowie z dnia 22 marca 2007 r. w sprawie V GNs 7/06, uwzględniającego należność główną i odsetki – zgodnie z treścią tytułu, które to odsetki wynikają z pkt.V postanowienia SR w Dzierżoniowie, jednak bez kosztów postępowania, które zostały wzajemnie zniesione. Tylko dodatkowo należy zauważyć, że wbrew twierdzeniom apelacji – na podstawie tego tytułu wykonawczego nie wyegzekwowano i nie przekazano wierzycielowi żadnej kwoty.

Z tych przyczyn apelacja jako pozbawiona uzasadnionych podstaw została oddalona / art. 385 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc i art. 626 (1)§ 1 kpc /.