Sygn. akt III APz 13/20
Dnia 25 sierpnia 2020 r.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSA Daria Stanek
po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2020 r. w Gdańsku
na posiedzeniu niejawnym
sprawy W. B.
przeciwko (...) Spółce z o.o. w G.
o odszkodowanie i zadośćuczynienie
na skutek zażalenia W. B. (1)
na postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 czerwca 2020 r., sygn. akt VII P 22/19
postanawia:
odrzucić zażalenie.
SSA Daria Stanek
Sygn. akt III APz 13/20
Postanowieniem z dnia 2 czerwca 2020 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych umorzył postępowanie w sprawie z uwagi na zawarcie przez strony procesu ugody przed sądem oraz orzekł o kosztach procesu w pkt 2 i 3 postanowienia, sygn. akt VII P 22/19
W dniu 3 czerwca 2020 r. (data złożenia przesyłki w Biurze Podawczym SO w Gdańsku) profesjonalny pełnomocnik powoda złożył zażalenie od pkt 3 ww. postanowienia (k. 313, 314 a.s.).Pełnomocnik powoda nie złożył uprzednio wniosku o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie odpisu postanowienia z uzasadnieniem.
Sąd Apelacyjny zważył co następuje:
Zażalenie podlega odrzuceniu jako niedopuszczalne.
Na wstępie wskazać należy, że z dniem 7 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa
z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. poz. 1469 ). Zmianie uległa m.in. treść art. 394 k.p.c. oraz art.357 k.p.c.
Stosownie do treści art.394§2 k.p.c. termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień od dnia doręczenia postanowienia z uzasadnieniem.
Zgodnie z art. 357§1k.p.c., w dotychczasowym , nie zmienionym jego brzmieniu, postanowienie ogłoszone na posiedzeniu jawnym, jak w niniejszej sprawie – k. 305 a.s.- sąd uzasadnia tylko, gdy podlegają one zaskarżeniu i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia.
Wobec występowania w sprawie stron reprezentowanych przez profesjonalnych pełnomocników sąd po ogłoszeniu orzeczenia nie miał obowiązku pouczać stron o sposobie i terminie zaskarżenia orzeczenia.
Wniesienie środka odwoławczego, jakim jest zażalenie, możliwe jest zatem w stanie prawnym obowiązującym od dnia 7 listopada 2019 r. tylko po uprzednim złożeniu wniosku
o sporządzenie uzasadnienia postanowienia w terminie określonym w art. 394§ 2 k.p.c.
Skoro w niniejszej sprawie pełnomocnik powoda nie złożył wniosku o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie postanowienia wraz z uzasadnieniem, to tym samym wniesienie zażalenia na postanowienie z 2 czerwca 2020 r. jest niedopuszczalne.
Mając powyższe na względzie Sąd Apelacyjny na podstawie art. 373 § 1 k.p.c.
w zw. z art. 367 § 3 zdanie drugie k.p.c. oraz w zw. z art.397§3 k.p.c. orzekł, jak w sentencji postanowienia.
SSA Daria Stanek