Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt II Ca 2219/20

POSTANOWIENIE

Dnia 1 marca 2021 r.

Sąd Okręgowy w Krakowie Wydział II Cywilny - Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSO Liliana Kaltenbek

po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2021 r. w Krakowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) Bank Spółki Akcyjnej z siedzibą we W.

przeciwko M. D.

o zapłatę

na skutek apelacji pozwanej od wyroku Sądu Rejonowego dla Krakowa – Krowodrzy w Krakowie z dnia 17 lipca 2020 roku, sygnatura akt I C 4349/19/K

postanawia:

1.  zwrócić wniosek pozwanej o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji;

2.  odrzucić apelację.

SSO Liliana Kaltenbek

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 17 lipca 2020r. Sąd Rejonowy zasądził od pozwanej na rzecz strony powodowej kwoty objęte żądaniem pozwu.

W dniu 22 września 2020 roku pełnomocnik pozwanej otrzymał odpis w/w wyroku wraz z uzasadnienia (k.107 verte). Termin do złożenia apelacji upływał w dniu 6 października 2020r.

Pismem z dnia 15 października 2020 roku (nadanym tego samego dnia za pośrednictwem operatora pocztowego) pozwana wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji, załączając egzemplarz środka zaskarżenia, który zawierał wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych (k.108- 119). Zgodnie z treścią w/w wniosku brak złożenia apelacji w terminie wynikał z faktu, że pozwana sama boryka się z problemami dnia codziennego, problemami finansowymi i dziećmi, a w związku z pandemią ogranicza swoje aktywności.

Zarządzeniem z dnia 05 listopada 2020 roku Referendarz w Sądzie Okręgowym w Krakowie wezwał pełnomocnika pozwanej do uzupełnienia braków osobistego wniosku pozwanej o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji poprzez: przedłożenie odpisu wniosku o przywrócenie terminu, złożenie pisma procesowego w 2 egzemplarzach, w którym zostaną: uprawdopodobnione okoliczności uzasadniające wniosek (wskazanie przyczyn uchybienia terminowi i środków dowodowych uprawdopodobniających te okoliczności), wskazane okoliczności uzasadniające brak winy pozwanej w uchybieniu terminu, wszystko w terminie 1 tygodnia pod rygorem zwrotu wniosku o przywrócenie terminu a w konsekwencji odrzucenia apelacji. Ponadto Referendarz wezwał pełnomocnika pozwanej do uzupełnienia braków wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych poprzez przedłożenie: dokumentów potwierdzających uzyskiwane przychody (wszystkie pozwanej i jej pełnoletnich dzieci), zestawienia wydatków stałych poniesionych w okresie ostatnich 3 miesięcy, w tym związanych z utrzymaniem zamieszkiwanego domu/lokalu oraz ewentualnie korzystaniem z odpłatnych świadczeń medycznych bądź rehabilitacyjnych, wszelkie opłaty za media - woda, gaz, prąd, telefon stacjonarny / telefony komórkowe, Internet, pakiety telewizji, ewentualnie inne) wraz z potwierdzającymi je rachunkami, wyciągów z wszystkich rachunków bankowych, za okres ostatnich 6 miesięcy, przedłożenie kopii zeznań podatkowych za ostatni rok podatkowy, wskazanie, czy pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z innymi osobami pełnoletnimi, jeśli tak, należy wskazać wysokość i źródło ich dochodów w okresie ostatnich 6 miesięcy - w terminie tygodniowym pod rygorem oceny odmowy.

Przesyłka zawierająca powyższe wezwanie została doręczona pełnomocnikowi pozwanej w dniu 16 listopada 2020 roku.

W zakreślonym terminie, pełnomocnik nie ustosunkował się do treści wezwania. W piśmie nadanym na poczcie w dniu 1 grudnia 2020r. (a zatem po terminie) wniósł jedynie o przedłużenie terminu do uzupełnienia braków apelacji oraz wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Wniosek pozwanej o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji podlegał zwrotowi - stosownie do art. art 169 k.p.c. w zw. z art. 130 k.p.c. Braki tego wniosku nie zostały bowiem uzupełnione w zakreślonym terminie.

W konsekwencji, skoro w świetle treści art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem, a w niniejszej sprawie skarżąca wniosła apelację z uchybieniem tego terminu, apelacja ta podlegała odrzuceniu na podstawie art. 373 § 1 k.p.c. Zgodnie bowiem z tym przepisem Sąd drugiej instancji odrzuca apelację spóźnioną, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.

Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.

SSO Liliana Kaltenbek