Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Co 1587/21

POSTANOWIENIE

Dnia 30 marca 2022 r.

Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w P., Wydział II Cywilny w składzie:

Przewodniczący: sędzia Krzysztof Jankowiak

po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2022 r. w Poznaniu

na posiedzeniu niejawnym

skargi H. I. (...) w W.

na czynności M. C., Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym (...) w P.

w sprawie Km 318/19

z wniosku H. I. (...) w W.

przeciwko M. S.

o świadczenie pieniężne

postanawia

I. oddalić skargę;

II. uiszczonymi kosztami postępowania obciążyć wierzyciela.

K. J.

UZASADNIENIE

H. I. (...)w W. wniósł skargę na czynności M. C., Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym (...) w P.. Zaskarżył postanowienie, w którym Komornik umorzył postępowanie na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 kpc i obciążył go kosztami. W obszernym wywodzie twierdził, że w przypadku śmierci dłużnika „nie można umorzyć postępowania przez sam upływ czasu” bowiem „śmierć jest przyczyną nieustającą” i „w świetle współczesnej wiedzy medycznej nie można będzie nigdy kontynuować postępowania przeciwko zmarłemu”. Zdaniem wierzyciela postępowanie egzekucyjne winno być umorzone, ale na skutek utraty przed dłużnika zdolności sądowej, Komornik powinien zapytać wierzyciela, czy chce prowadzić postępowanie przeciwko spadkobiercom dłużniczki. „Tylko od wierzyciela powinno zależeć, czy w obecnym ustawowym modelu dziedziczenia będzie w ogóle chciał kształtować nową stronę dłużną”.

Sąd zważył, co następuje:

Skarga nie jest zasadna. Niewątpliwie należy docenić elokwencję pełnomocnika wierzyciela i pełen polotu styl, w jakim została napisana skarga, jednak wywody wierzyciela nie są zgodne ze stanem prawnym. Zgodnie z art. 818 § 1 kpc organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu również w razie śmierci wierzyciela lub dłużnika. Postępowanie podejmuje się z udziałem spadkobierców zmarłego. Nie jest więc tak, że to od woli wierzyciela zależy czy po śmierci dotychczasowego dłużnika będzie chciał kontynuować egzekucję. Ustawodawca przyjmuje kontynuację egzekucji jako obowiązującą zasadę. Oznacza to, że po śmierci dłużnika wierzyciel winien podjąć działania w celu ustalenia jego spadkobierców i następnie prowadzić egzekucję przeciwko spadkobiercom.

Zauważyć jednak należy, iż Komornik umorzył postępowanie przedwcześnie. Art. 824 § pkt 4 kpc nakazuje umorzyć postępowanie jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania. W przypadku śmierci dłużnika czynność potrzebna do dalszego prowadzenia postępowania dokonuje się poza postępowaniem egzekucyjnym – jest nią wniosek o stwierdzenie nabycia spadku lub ewentualnie poprzedzające go czynności mające na celu ustalenie spadkobierców. Komornik nie może więc po upływie sześciu miesięcy od zawieszenia postępowania na podstawie art. 818 § 1 kpc po prostu umorzyć postępowania – winien najpierw zwrócić się do wierzyciela o wskazanie i wykazanie, jakie podjął czynności w celu ustalenia spadkobierców dłużnika.

Co do zasady należałoby więc uchylić zaskarżone postanowienie jako wydane przedwcześnie. Nie jest to jednak konieczne – z wywodów skargi wynika bowiem jednoznacznie, iż wierzyciel żadnych działań w kierunku ustalenia spadkobierców dłużniczki nie podjął. Wobec tego skargę należy oddalić obciążając wierzyciela uiszczonymi kosztami postępowania skargowego.

K. J.