Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 1128/21

POSTANOWIENIE

Dnia 23 września 2021 r.

Sąd Apelacyjny w Warszawie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie następującym:

Przewodniczący - Sędzia SA Ewa Stryczyńska (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w dniu 23 września 2021 r. w W.

sprawy (...) z siedzibą w W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W.

z udziałem M. T.

o podstawę wymiaru składek

na skutek apelacji (...) z siedzibą w W.

na wyroku Sądu Okręgowego XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 29 marca 2021 r. sygn. akt XIV U 565/19

p o s t a n a w i a

odrzucić apelację.

Ewa Stryczyńska

Sygn. akt III AUa 1128/21

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 29 marca 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w punkcie 1 oddalił odwołanie (...) z siedzibą w W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w W. określającej wysokość podstawy wymiaru składek M. T., zaś w punkcie 2 zasądził od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 180 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Od powyższego wyroku apelację wniosła odwołująca się (...) z siedzibą w W..

Zarządzeniem z 28 lipca 2021r. Referendarz sądowy w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie wezwał pełnomocnika odwołującej się do uzupełnienia w terminie tygodniowym braków formalnych apelacji, uniemożliwiających nadanie jej dalszego biegu przez wskazanie wartości przedmiotu zaskarżenia oraz podstawy obliczenia wartości przedmiotu zaskarżenia, podpisanie apelacji w siedzibie Sądu Apelacyjnego w Warszawie albo nadesłanie podpisanego egzemplarza apelacji, złożenie 2 (dwóch) odpisów apelacji oraz złożenie pisma stanowiącego odpowiedź na przedmiotowe wezwanie w 3 (trzech) egzemplarzach - pod rygorem odrzucenia apelacji na podstawie art. 373 § 1 k.p.c. (zarządzenie k. 136 a.s.).

Powyższe wezwanie zostało skierowane do pełnomocnika odwołującej się za pośrednictwem portalu informacyjnego, zgodnie z art. 15zzs 9 ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych, oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020r. poz. 1842). Treść wezwania została wprowadzona do portalu informacyjnego 6 sierpnia 2021r. Pełnomocnik odwołującej się odczytał wezwanie do uzupełnienia braków uniemożliwiających nadanie biegu apelacji - 18 sierpnia 2021r. (k. 138 a.s.).

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Apelacja podlega odrzuceniu.

Stosownie do treści art. 15zzs ( 9 )ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych, oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020r. poz. 1842) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach prowadzonych w sposób określony w art. 15zzs ( 1) ww. ustawy, w pierwszym piśmie procesowym wnoszonym przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej podaje się adres poczty elektronicznej i numer telefonu przeznaczone do kontaktu z sądem. Niewykonanie tego obowiązku stanowi brak formalny pisma (ust.1). W okresie wskazanym w ust. 1 ww. przepisu, w braku możliwości wykorzystania systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, sąd doręcza adwokatowi, radcy prawnemu, rzecznikowi patentowemu lub Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej pisma sądowe przez umieszczenie ich treści w systemie teleinformatycznym służącym udostępnianiu tych pism (portal informacyjny). Nie dotyczy to pism, które podlegają doręczeniu wraz z odpisami pism procesowych stron lub innymi dokumentami niepochodzącymi od sądu (ust. 2). Datą doręczenia jest data zapoznania się przez odbiorcę z pismem umieszczonym w portalu informacyjnym. W przypadku braku zapoznania się pismo uznaje się za doręczone po upływie 14 dni od dnia umieszczenia pisma w portalu informacyjnym (ust. 3). Doręczenie pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego wywołuje skutki procesowe określone w Kodeksie postępowania cywilnego właściwe dla doręczenia pisma sądowego (art. 15zzs ( 9) ww. ustawy ust. 4).

W przedmiotowej sprawie profesjonalny pełnomocnik odwołującej się Spółdzielni został wezwany do uzupełnienia braków formalnych apelacji w terminie tygodniowym pod rygorem odrzucenia apelacji. Warto podkreślić, że przedmiotowe braki całkowicie uniemożliwiają nadanie sprawie dalszego biegu chociażby z tego względu, że jeden z nich polega na niepodpisaniu apelacji. Z danych zawartych w portalu informacyjnym wynika, że pełnomocnik odwołującej się zapoznał się z zamieszczonym tam wezwaniem 18 sierpnia 2021r., a zatem, zgodnie z przytoczonymi wyżej regułami, wynikającymi z art. 15zzs 9 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…), w tym dniu nastąpiło doręczenie mu pisma sądowego w rozumieniu przepisów k.p.c. W konsekwencji wyznaczony termin na uzupełnienie braków formalnych apelacji upłynął 25 sierpnia 2021r. Braki formalne apelacji, do uzupełnienia których pełnomocnik odwołującej się został wezwany, nie zostały uzupełnione w powyższym terminie.

Zgodnie z art. 373 § 1 k.p.c. Sąd drugiej instancji odrzuca apelację spóźnioną, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.

Biorąc pod uwagę opisane wyżej okoliczności, Sąd Apelacyjny odrzucił apelację na podstawie art. 373 § 1 k.p.c., o czym orzekł jak w sentencji postanowienia.

Ewa Stryczyńska