Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 1666/21

POSTANOWIENIE

Dnia 29 października 2021 r.

Sąd Apelacyjny w Warszawie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym:

Przewodniczący - Sędzia SA Ewa Stryczyńska (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w dniu 29 października 2021 r. w W.

sprawy (...) S.A. Oddział w W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...)

(...)

o zwrot nienależnie pobranego świadczenia

na skutek apelacji (...) Oddział w W.

od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie XIV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 19 lipca 2021 r. sygn. akt XIV 2202/20

postanawia

odrzucić apelację.

Ewa Stryczyńska

Sygn. akt III AUa 1666/21

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 19 lipca 2021r. Sąd Okręgowy w Warszawie XIV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie (...) Oddział w W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...), od decyzji z 8 października 2020r. dotyczącej zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.

Odpis wyroku został doręczony odwołującej się 2 sierpnia 2021r. (epo k. 27 a.s).

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku odwołująca się wysłała 10 sierpnia 2021r. (data stempla pocztowego k. 40 a.s.).

Sąd Okręgowy sporządził uzasadnienie wyroku, oraz doręczył odwołującej się odpis wyroku wraz z uzasadnieniem 21 września 2021r.

Odwołująca się złożyła apelację od powyższego wyroku zaskarżając go w całości i wnosząc o jego zmianę przez uwzględnienie odwołania.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Apelacja podlega odrzuceniu.

W ocenie Sądu Apelacyjnego w niniejszej sprawie nie istnieje możliwość merytorycznego rozpoznania apelacji z uwagi na fakt, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia zaskarżonego wyroku został złożony z naruszeniem ustawowego terminu. Zgodnie z art. 328 § 1 k.p.c. pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku. Stosownie do dyspozycji art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Wskazać przy tym należy, że na mocy ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postepowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1469), z dniem 7 listopada 2019 r. uchylony został przepis art. 369 § 2 k.p.c., dopuszczający możliwość wniesienia apelacji wprost, tj. bez wcześniejszego składania wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. W obecnym stanie prawnym (tj. od dnia 7 listopada 2019 r.) w postepowaniu cywilnym obowiązuje zatem zasada obligatoryjności wniosku o uzasadnienie wyroku w przypadku zamiaru jego zaskarżenia. Innymi słowy, wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku stanowi obecnie warunek skutecznego wniesienia środka zaskarżenia, a w konsekwencji - w przypadku jego braku, środek zaskarżenia ulega odrzuceniu jako niedopuszczalny.

W przedmiotowej sprawie nie ulega wątpliwości, że odpis wyroku Sądu Okręgowego został doręczony odwołującej się 2 sierpnia 2021r., a zatem termin na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia tego wyroku upłynął 9 sierpnia 2021r. Tymczasem, z akt sprawy wynika bezsprzecznie, że odwołująca się złożyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku 10 sierpnia 2021r. a zatem już po upływie wskazywanego wyżej ustawowego terminu, co umknęło uwadze Sądu Okręgowego. Powyższe oznacza zatem, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia winien podlegać odrzuceniu jako spóźniony, a w konsekwencji nie można uznać, że strona spełniła ustawowy wymóg skutecznego złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku przed wniesieniem środka odwoławczego.

W tym stanie rzeczy, apelację należało odrzucić jako niedopuszczalną, o czym Sąd Apelacyjny orzekł na podstawie art. 373 § 1 k.p.c.

Ewa Stryczyńska