Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt X GNc 1069/21

POSTANOWIENIE

S., dnia 29 sierpnia 2022 r.

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie Wydział X Gospodarczy

Przewodniczący SSR Joanna Stelmasik

po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2022 r. w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) spółka jawna z siedzibą w Z.

przeciwko S. P.

o zapłatę

postanawia:

na podstawie art. 182 § 1 pkt1) k.p.c. umorzyć postępowanie w sprawie.

Sygn. akt X GNc 1069/21

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 29 sierpnia 2022r. w przedmiocie umorzenia postępowania.

Pozwem z dnia 19 maja 2021r powód S. M. J., (...) spółka jawna z siedzibą w Z. domagał się zasądzenia od pozwanego S. P. kwoty 1 968,80 zł z odsetkami i kosztami procesu. W dniu 25 maja 2021r. Sąd wydał w sprawie nakaz zapłaty.

Korespondencja kierowana do pozwanego na adres wskazany w pozwie, na ul. (...) w G., wróciła jako niepodjęta w terminie. Zarządzeniem z dnia 13 lipca 2021r. polecono doręczyć korespondencję pozwanemu na adres do doręczeń wskazany w (...), na ul. (...) w S.. Kolejna próba doręczenia również okazała się nieskuteczna.

Zarządzeniem z dnia 6 września 2021r. zobowiązano pełnomocnika powoda do doręczenia pozwanemu korespondencji za pośrednictwem komornika albo do zwrotu przesłanej korespondencji ze wskazaniem aktualnego adresu pozwanego lub przedłożenia dowodu, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie - w terminie dwóch miesięcy pod rygorem zawieszenia postępowania. Powyższe zobowiązanie pełnomocnik powoda odebrał w dniu 14 września 2021r.

Pismem z dnia 1 marca 2022r. pełnomocnik powoda poinformował, że Komornik sądowy w toku przeprowadzonego postępowania ustalił adres pozwanego : ul. (...) w G.. Do pisma załączono zawiadomienie o bezskutecznej próbie doręczenia korespondencji , protokół z czynności doręczenia korespondencji przeprowadzonych w dniu 26 października 2021r. i zawiadomienie o wyniku ustaleń w przedmiocie adresu . Z załączonych pism wynikało, że pod adresem: S., ul. (...) nie zastano adresata S. P., nie ustalono by wykonywał on pod tym adresem działalność gospodarczą. Komornik poinformował też, że ustalił w oparciu o informację przekazaną przez ZUS, adres S. P. w G. przy ul. (...).

Postanowieniem z dnia 5 kwietnia 2022r. Sąd, na podstawie art. 177 § 1 pkt 6) k.p.c. w zw. z art. 139 1 § 2 k.p.c., zawiesił postępowanie w sprawie.

Pismem z dnia 23 maja 2022r. pełnomocnik powoda wniósł o podjęcie próby doręczenia pozwanemu korespondencji na adres ul. (...) w G.. Postanowieniem z dnia 10 czerwca 2022r. Sąd oddalił wniosek powoda i odmówił podjęcia zawieszonego postępowania. W dniu 29 sierpnia 2022r. Sąd umorzył postępowanie.

Zgodnie z treścią przepisu art. 182 § 1 k.p.c., Sąd umarza postępowanie zawieszone z przyczyn wskazanych w art. 177 § 1 pkt 5 i 6 k.p.c., jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu trzech miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu.

W ocenie Sądu spełniły się ustawowe przesłanki które warunkują umorzenie zawieszonego postępowania. Wcześniejsze wnioski powoda o podjęcie zawieszonego postępowania były także nieskuteczne.

Pełnomocnik powoda wskazywał bowiem jako aktualny adres pozwanego ul. (...) w G.. Sąd jednakże próbował już przy pierwszym doręczeniu doręczyć pozwanemu korespondencję pod tym adresem - lecz wróciła ona jako niepodjęta. Sam fakt, że taki adres wskazał Komornik (na podstawie informacji z ZUS) jest niewystarczający do uznania go za aktualny adres. Nie wiadomo czy pozwany wywiązał się z obowiązku aktualizacji danych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, kiedy podał adres wskazany w pozwie jako adres zamieszkania.

Sąd stanął zatem na stanowisku, że nie zostały wyczerpane przez stronę powodową wszelkie możliwe sposoby ustalenia miejsca zamieszkania pozwanego. Powód zwrócił się co prawda do komornika sądowego o ustalenie aktualnego adresu zamieszkania pozwanego, jednak podjęte czynności ograniczyły się do zasięgnięcia informacji w jednej instytucji. Tymczasem zgodnie z art. 3b ustawy z dnia 22 marca 2018 roku o komornikach sądowych (t. jedn. Dz. U. 2020 rok, poz. 121) w przypadku zwrotu przez komornika pisma, o którym mowa w art. 3a ust. 4, podmiot zlecający może wystąpić do tego komornika z wnioskiem o podjęcie czynności zmierzających do ustalenia aktualnego adresu zamieszkania adresata. W tym celu komornik może żądać niezbędnych informacji od podmiotów wymienionych w art. 761 § 1 1 pkt 3-6 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. Wskazane punkty art. 761 §1 1 k.p.c. uprawniają do żądania informacji o danych adresowych od organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Nie wiadomo zaś czy we wszystkich wskazanych instytucjach pozwany wskazał tożsamy adres. Nie ma również podstaw do przyjęcia, aby strona powodowa podejmowała próbę ustalenia adresu zamieszkania, miejsca pobytu czy adresu zameldowania za pośrednictwem organów administracji publicznej. Przedstawione zatem informacje nie są wystarczające do uznania, że wskazany adres przy ul. (...) jest aktualny.

Pełnomocnik powoda błędnie podaje, że Sąd nie podjął próby doręczenia pozwanemu korespondencji pod tym adresem. Sąd bowiem już przy pierwszym doręczeniu skierował korespondencję dla pozwanego na ten właśnie adres. Korespondencja wrócił jednak jako niepodjęta. Tym samym skoro powód nie przedstawił dowodu , że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie (art. 139 1 § 2 k.p.c.) – brak było podstaw aby kierować korespondencję ponownie pod ten adres.

Bezskuteczny upływ trzymiesięcznego terminu wskazanego w art. 182 § 1 pkt 1) k.p.c., skutkował umorzeniem postępowania.