Pełny tekst orzeczenia

7.Sygn. akt II K 919/19

1.2.

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 grudnia 2021r

Sąd Rejonowy w Kaliszu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Wachłaczenko

Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Dębowa

w obecności Prokuratora---

po rozpoznaniu dnia 07.05.2021r., 10.08.2021r., 19.10.2021r., 14.12.2021r

sprawy A. C. , syna Z. i H. zd. K., ur. (...) w K.

oskarżonego o to, że:

w dniu 20 marca 2019r na terenie zakładu pracy (...) Produkcja Sp. z o.o. z/s w K. naruszył nietykalność cielesną W. R. (1) w ten sposób, że chwycił pokrzywdzonego W. R. (1) za ubranie, po czym szarpał je i podciągnął je ku górze, tj. ku szyi, czym spowodował u pokrzywdzonego przetarcia naskórka z punktowymi wybroczynami w okolicy nadobojczykowej prawej,

tj. o czyn z art. 217 § 1 k.k.

1.  na postawie art. 66 § 1 i 2 k.k. i art. 67 § 1 k.k. postępowanie karne prowadzone wobec A. C. o czyn z art. 217 § 1 k.k. popełniony w sposób opisany powyżej warunkowo umarza na okres próby wynoszący 1 (jeden) rok;

2.  zasądza od A. C. na rzecz W. R. (1) kwoty (...),40 (jeden tysiąc trzysta dwadzieścia osiem złotych 40/100) tytułem zwrotu wydatków z tytułu ustanowienia pełnomocnika oraz kwotę 300 (trzysta) zł tytułem zwrotu opłaty.

SSR Agnieszka Wachłaczenko

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 919/19

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

7.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

A. C.

w dniu 20 marca 2019r na terenie zakładu pracy (...) Produkcja Sp. z o.o. z/s w K. naruszył nietykalność cielesną W. R. (1) w ten sposób, że chwycił pokrzywdzonego W. R. (1) za ubranie, po czym szarpał je i podciągnął je ku górze, tj. ku szyi, czym spowodował u pokrzywdzonego przetarcia naskórka z punktowymi wybroczynami w okolicy nadobojczykowej prawej, tj. czyn z art. 217 § 1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1. Oskarżony A. C. i pokrzywdzony W. R. (1) pracowali w (...) Produkcja Sp. z o.o. w K.. Oskarżony był przełożonym pokrzywdzonego. Przez dłuższy czas współpraca układała się poprawnie.

1. Wyjaśnienia oskarżonego

2. zeznania pokrzywdzonego

1. k. 47-48,

2. k. 55-56,

2. Z nieustalonych przyczyn doszło do pogorszenia relacji pomiędzy stronami. Oskarżony miał zastrzeżenia do pracy pokrzywdzonego. Uwagi dotyczyły niepunktualności pokrzywdzonego, nieprzestrzegania zasad dotyczących przekazywania zmiany oraz poruszania przez pokrzywdzonego niewytyczonymi szlakami komunikacyjnymi. Oskarżony o tych zastrzeżeniach nie informował innych właściwych osób.

1. Wyjaśnienia oskarżonego

2. zeznania pokrzywdzonego

3. zeznania N. B.

4. zeznania P. L. (1)

1. k. 47-48

2. k. 55-56

3. k. 81

4. k. 82

3. w dniu 20 marca 2019 r. doszło do eskalacji konfliktu. Oskarżony otrzymał informację, iż jest problem z przekazaniem zmiany pokrzywdzonemu. Oskarżony poszedł do hali, zastał pokrzywdzonego nie na swoim stanowisku pracy. Zaczął do niego krzyczeć. W pewnym momencie złapał pokrzywdzonego za fartuch i zaczął go szarpać.

1. Wyjaśnienia oskarżonego

2. zeznania pokrzywdzonego

3. zeznania K. C.

4. zeznania K. K. (2)

5. zdjęcia, wydruki planów

1. k. 47-48

2. k. 55-56

3. k. 71

4. k. 72

5. k. 54, 75, 76-80.

4. W związku z przedmiotowym zdarzeniem W. R. (1) złożył zawiadomienie o mobbingu. Na skutek postępowanie toczącego się w miejscu pracy A. C. został ukarany naganą.

1. akta sprawy antymobbingowej

k. 67

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

A. C.

w dniu 20 marca 2019r na terenie zakładu pracy (...) Produkcja Sp. z o.o. z/s w K. naruszył nietykalność cielesną W. R. (1) w ten sposób, że chwycił pokrzywdzonego W. R. (1) za ubranie, po czym szarpał je i podciągnął je ku górze, tj. ku szyi, czym spowodował u pokrzywdzonego przetarcia naskórka z punktowymi wybroczynami w okolicy nadobojczykowej prawej, tj. czyn z art. 217 § 1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

7.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.-4.

1. wyjaśnienia oskarżonego

2. zeznania pokrzywdzonego

3. zeznania N. B.

3. zeznania K. C.

4. zeznania K. K. (2)

4. zeznania P. L. (1)

5. akta sprawy antymobbingowej,

6 zdjęcia i schematy

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego A. C. niemal w całości, tj. z wyłączeniem tego fragmentu w którym podaje on, iż nie szarpał pokrzywdzonego za fartuch. W tym zakresie wyjaśnienia oskarżonego są spójne z zeznaniami pozostałych świadków, tj. N. B. i P. L. (2) w zakresie trudności w kontaktach interpersonalnych z W. R. (2), nieznajomości przyczyn tego stanu rzeczy. Te sytuację potwierdzają również treści uzyskane w drodze postępowania antymobbingowego. Zeznania K. C. oraz K. K. (2) potwierdzają, iż doszło do kontaktu fizycznego pomiędzy stronami, wbrew twierdzeniom oskarżonego świadkowie ci mieli możliwość zaobserwowania tej sytuacji. Za wiarygodnością tych świadków przemawia okoliczność, iż wskazywali, że nie widzieli całego zdarzenia od początku, zareagowali dopiero gdy usłyszeli krzyki. Jak można zaobserwować na nagraniu z przebiegu rozprawy K. C. nie chciał w żaden sposób obciążać oskarżonego twierdząc, iż musi wrócić do tego miejsca pracy. Zdjęcia obrazują, iż świadkowie mieli możliwość zaobserwowania zdarzenia.

Sąd dał wiarę dokumentom zgromadzonym w aktach sprawy albowiem nie ujawniły się okoliczności nakazujące zakwestionować ich rzetelność i autentyczność.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

Wyjaśnienia oskarżonego

Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego A. C. w zakresie w jakim wyjaśnił on, iż nie szarpał pokrzywdzonego. Przede wszystkim oskarżony utrzymywał, iż świadkowie K. C. i K. K. (2) nie mogli widzieć przebiegu zdarzenia z uwagi na ustawienie maszyn. Oskarżony sam dostarczył zdjęcia, z których wynika, iż ażurowe przesłony pozwalały na zobaczenie tego, co działo się za tymi maszynami, w uzupełnieniu jednak podał, iż pokrzywdzony, (który jest wyższy) go zasłaniał. Sąd potraktował to jako linię obrony, gdyż wcześniej podawanych informacji, iż strony stały bokiem, dlatego świadkowie mogli zaobserwować to zdarzenie oskarżony nie prostował.

7.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1.

A. C.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zgodnie z treścią art. 217 § 1 k.k. karze podlega ten, kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną. Inne sposoby naruszenia nietykalności cielesnej obejmują wszelkie formy zachowań i wszelkie możliwe rodzaje ingerencji sprawcy w nietykalność cielesną, tj. naruszenie sfery cielesnej pokrzywdzonego wbrew jego woli. Mogą zatem polegać na szarpaniu, popychaniu, przytrzymywaniu, szczypaniu, ciągnięciu za włosy, uciskaniu, kłuciu, potrącaniu łokciem, polewaniu wodą lub rozpyleniu gazu itp.

W ocenie Sądu zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwala na przypisanie oskarżonemu A. C. zarzucanego mu czynu. szarpanie pokrzywdzonego za odzież (fartuch roboczy) jest innym niż uderzenie, sposobem naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonego W. R. (2).

Oskarżony działał umyślnie z zamiarem ewentualnym. Sąd nie dopatrzył się okoliczności wyłączających winę lub bezprawność czynu oskarżonego.

Społeczna szkodliwość czynu oskarżonego nie była znaczna. Należy zwrócić uwagę na przewagę fizyczną pokrzywdzonego (wzrost, waga). Do tego zachowania doszło na skutek narastającego napięcia w kontaktach pomiędzy pokrzywdzonym a oskarżonym i braku umiejętności w rozwiązywaniu tego typu konfliktów. Żadna ze stron przed 20 marca 2019 r. nie zgłosiła przełożonym problemów w kontaktach interpersonalnych dotyczących niewłaściwego wykonywania obowiązków pracowniczych przez pokrzywdzonego ale też niewłaściwego zachowania przełożonego A. C. wobec pokrzywdzonego. A. C. została udzielona przez pracodawcę nagana w związku z przedmiotowym zdarzeniem. Oskarżony nie był uprzednio karany (k. 42). Dlatego Sąd uznał, iż w sprawie zachodzą przesłanki opisane w art. 66 § 1 k.k. pozwalające na warunkowe umorzenie postępowania wobec oskarżonego A. C.. Materiał dowodowy wskazuje, iż było to jednorazowe zdarzenie, nie wskazuje, by podobne zachowania oskarżony miałby w przyszłości ponawiać.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

7.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

7.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

7.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

2.

Na podstawie art. 628 pkt 1 k.p.k. orzeczono o kosztach procesu.

7.Podpis

Sędzia Agnieszka Wachłaczenko