Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Ca 1017/22

POSTANOWIENIE

Dnia 1 grudnia 2022 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu VIII Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący – Sędzia : Małgorzata Kończal

po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2022 r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku M. M., A. M. (1)

o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletnich A. M. (2) i L. M.

na skutek apelacji wnioskodawców

od postanowienia Sądu Rejonowego w Chełmnie

z dnia 23 maja 2022 r.

sygn. akt III Nsm 117/22

p o s t a n a w i a :

1.  oddalić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji,

2.  odrzucić apelację.

Uzasadnienie do punktu 2 postanowienia

Zgodnie z art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Przepis ten, na mocy art. 13 § 2 k.p.c., stosuje się odpowiednio do postanowień.

Odpis postanowienia z uzasadnieniem został doręczony wnioskodawcom w dniu 28 czerwca 2022r. Apelacja została złożona w dniu 23 listopada 2022 r. Termin do złożenia apelacji upływał zaś w dniu 12 lipca 2022r.

Wraz z apelacją został złożony wniosek o przywrócenie terminu do złożenia apelacji, w którym wskazano, że wnioskodawcy źle zinterpretowali postanowienie Sądu, sądzili, że sprawa będzie się jeszcze toczyć i stąd nie wnosili apelacji. O tym, że postanowienie z dnia 23 maja 2022r. jest prawomocne dowiedzieli się z kolejnego postanowienia Sądu doręczonego im w dniu 16 listopada 2022r.

Zgodnie z art. 168§ 1 k.p.c. jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Oznacza to, że strona może wnioskować o przywrócenie terminu, jeżeli spóźniła się z dokonaniem czynności procesowej bez swojej winy. Tymczasem wnioskodawcy, będąc szczegółowo pouczeni o terminie i sposobie złożenia apelacji, złożyli wniosek o uzasadnienie postanowienia, ale nie wywiedli apelacji w ustawowym terminie, bo jak twierdzą, sądzili, że sprawa będzie się jeszcze toczyć. Sąd Rejonowy doręczając wnioskodawcom odpis postanowienia z uzasadnieniem ponownie pouczył ich o terminie i sposobie wniesienia apelacji. Trudno zatem było uznać, że wnioskodawcy bez swojej winy nie złożyli apelacji w terminie. Jeżeli wnioskodawcy nie rozumieli treści pouczenia, mogli skorzystać z informacji, którą uzyskaliby w sekretariacie Sądu, mogli też zasięgnąć pomocy fachowego pełnomocnika (co zapewne uczynili składając apelację z wnioskiem o przywrócenie terminu, bo zarówno wniosek jak i apelacja są sporządzone w sposób profesjonalny). Skoro wnioskodawcy zaniechali jakiejkolwiek aktywności, to nie można uznać, aby wniosek o przywrócenie terminu był zasadny. Wnioskodawcy złożyli apelację po terminie z własnej winy.

Zgodnie z art. 373 §1 k.p.c. sąd drugiej instancji odrzuca apelację spóźnioną, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.

W takiej sytuacji spóźnioną apelację, na mocy art. 373 §1 k.p.c., należało odrzucić.