Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 368/18

POSTANOWIENIE

Dnia 22 marca 2022 roku

Sąd Rejonowy w Głubczycach I Wydział Cywilny
w składzie następującym:

Przewodniczący:SSR Krzysztof Chruszczewski

Protokolant:starszy sekretarz sądowy Monika Bliźnicka

Po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2022 roku

na rozprawie

sprawy z wniosku E. N.

z udziałem G. S.

o stwierdzenie nabycia spadku po Z. S. i J. S.

stwierdza, że spadek po:

1 Z. S. zmarłej dnia 4 sierpnia 2017 roku w G., ostatnio
zamieszkałej w G.

na podstawie testamentu z dnia 19 listopada 1996 roku

dziedziczy:

mąż J. S. w całości.

2. J. S. zmarłym dnia 23 listopada 2018 roku w G., ostatnio
zamieszkałym w G.

na podstawie testamentu z dnia 5 listopada 2018 roku

dziedziczy:

córka E. N. w całości.

Sygn. akt I Ns 368/18

UZASADNIENIE

E. N. wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po swojej matce Z. S., która zmarła dnia 4 sierpnia 2017 roku w G. i tam przed śmiercią zamieszkiwała, na podstawie testamentu na rzecz męża zmarłej J. S..

E. N. wystąpiła także z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po swoim ojcu J. S., który zmarł dnia 23 listopada 2018 roku w G. i tam przed śmiercią zamieszkiwał, na podstawie testamentu na jej rzecz.

Uczestnik postępowania G. S., syn spadkodawców i brat wnioskodawczyni, w odpowiedzi na wniosek poparł wnioskodawczynię co do spadkobrania po matce Z. S. natomiast co do spadkobrania po ojcu J. S. wniósł o stwierdzenie, że spadek po nim na podstawie ustawy nabyły jego dzieci E. N. i G. S. po połowie. Uczestnik postępowania G. S. zakwestionował ważność testamentu J. S. z dnia 5 listopada 2018 roku.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawczyni Z. S. zmarła dnia 4 sierpnia 2017 roku w G. i tam też przed śmiercią zamieszkiwała. Z. S. była zamężna tylko raz. Jako spadkobierców ustawowych pozostawiła swojego męża J. S. oraz dwoje dzieci E. N. i G. S.. Spadkodawczyni nie miała innych dzieci w tym pozamałżeńskich bądź przysposobionych. Nikt ze spadkobierców nie składał oświadczeń o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku po niej, nikt też nie zrzekał się dziedziczenia ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia.

Spadkodawczyni Z. S. dnia 19 listopada 1996 roku sporządziła testament notarialny przed notariuszem J. M. w Kancelarii Notarialnej w G., w którym do całego spadku po sobie powołała męża J. S..

Spadkodawca J. S. zmarł dnia 23 listopada 2018 roku w G. i tam przed śmiercią zamieszkiwał. Był żonaty tylko raz. Zmarł jako wdowiec. Jako spadkobierców ustawowych pozostawił dwoje dzieci E. N. oraz G. S.. Oboje złożyli oświadczenia o przyjęciu spadku po nim wprost. Spadkodawca nie miał innych dzieci w tym pozamałżeńskich bądź przysposobionych. Nikt ze spadkobierców ustawowych nie zrzekał się dziedziczenia ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia.

Spadkodawca J. S. dnia 5 listopada 2018 roku w G. sporządził

testament holograficzny, w którym do całego spadku po sobie powołał córkę E. N.. Biegła z zakresu badania pisma ręcznego i dokumentów M. L. stwierdziła, że testament ten został spisany przez J. S. własnoręcznie.

Spadkodawca J. S. był osobą głuchoniemą. W kontaktach z innymi posługiwał się językiem migowym. Potrafił czytać i pisać. Był sprawny intelektualnie. Mieszkał z córką E. N.. Zdiagnozowano u niego czerniaka złośliwego skóry na prawym ramieniu z przerzutami do płuc i mózgu. Poruszał się na wózku inwalidzkim. Podczas odwiedzin D. C., który należy do dalszej rodziny a posługuje się językiem migowym, J. S. zakomunikował mu, że chce sporządzić testament na rzecz córki E. N., bowiem wcześniej opiekowała się ona jego żoną Z. S. a także nim podczas choroby.

Następnie J. S. zwrócił się do córki E. N. o pomoc w sporządzeniu testamentu. E. N. sporządziła projekt testamentu, który J. S. zaakceptował. Dnia 5 listopada 2018 roku podczas odwiedzin A. Ć. (1) i A. Ć. (2), po wypiciu kawy i zjedzeniu ciasta przy stole w ich obecności spadkodawca J. S. samodzielnie na kartce papieru napisał treść testamentu i podpisał go. Po jakimś czasie siedzenia przy stole z gośćmi J. S. dał znak, że jest zmęczony i wówczas córka zawiozła go do jego pokoju.

W okresie od dnia 6 listopada 2018 roku do dnia 16 listopada 2018 roku J. S. leczony był w szpitalu w G. z rozpoznaniem guza lewego płuca z przerzutami do mózgu z powodu czerniaka złośliwego skóry. Podczas pobytu w szpitalu był przytomny, kontaktował się na migi, był stabilny klinicznie, dobrze tolerował leczenie oraz nie występowały u niego jakościowe ani ilościowe zaburzenia świadomości, ani też inne zaburzenia psychiczne. Pomimo stwierdzonych przerzutów nowotworu do mózgu nie występowały u J. S. jakiekolwiek zaburzenia o charakterze napadowym, mogące zakłócić lub ograniczyć jego świadomość. Biegły z zakresu neurologii H. M. oraz biegła psychiatra B. Ż. zgodnie stwierdzili w swojej opinii, że spadkodawca J. S. testament z dnia 5 listopada 2018 roku sporządził w sposób świadomy i dobrowolny.

/ dowody : akt zgonu Z. S. k. 10, akt zgonu J. S. k. 11, zapewnienie spadkowe wnioskodawczyni E. N. k. 40, zapewnienie spadkowe uczestnika postępowania G. S. k.41, oświadczenie spadkowe wnioskodawczyni E. N. k. 40, oświadczenie spadkowe uczestnika postępowania G. S. k.41, testament Z. S. k. 19, testament J. S. k.20, dokumenty k. 12 - 18, opinia biegłej M. L. k. 79 – 93, opinia biegłych H. M. i B. Ż. k.199 – 202 i 289 – 290, zeznania świadka A. Ć. (1) k. 189, zeznania świadka A. Ć. (2) k. 189 – 190, zeznania świadka D. C. k. 190 oraz zeznania wnioskodawczyni E. N. k. 41 /

Sąd zważył, co następuje:

W przypadku sporządzenia przez spadkodawcę ważnego testamentu, jego rozrządzenie majątkiem na wypadek śmierci jest w pełni skuteczne ( art. 941 k.c.).

Testament może być sporządzony bądź jako testament zwykły, bądź też jako testament szczególny, zgodnie z przepisami dotyczącymi formy tych testamentów. ( art. 949 - 958 k.c. )

Z ustaleń dowodowych, poczynionych przez Sąd w niniejszej sprawie, wynika, że spadkodawczyni Z. S. dnia 19 listopada 1996 roku sporządziła testament notarialny przed notariuszem J. M. w Kancelarii Notarialnej w G., w którym do całego spadku po sobie powołała męża J. S.. Wnioskodawczyni ani uczestnik postępowania nie kwestionowali w postępowaniu tego rozporządzenia Z. S. na wypadek śmierci.

Spadkodawca J. S. dnia 5 listopada 2018 roku w G. sporządził

testament holograficzny, w którym do całego spadku po sobie powołał córkę E. N..

Istotą rozstrzygnięcia w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po J. S. jest ocena zdolności testowania przez niego w trakcie sporządzania tego testamentu.

Biegły H. M. oraz biegła B. Ż. zgodnie i jednoznacznie stwierdzili w swojej opinii, że spadkodawca J. S. testament z dnia 5 listopada 2018 roku sporządził w sposób świadomy i dobrowolny.

Sporządzając tę opinię biegli z zakresu neurologii i psychiatrii dokonali szczegółowej analizy dokumentacji medycznej zgromadzonej w aktach sprawy. Sąd uznał opinię tych biegłych za jasną, rzeczową i niezawierająca wewnętrznych nieścisłości. Brak zatem podstaw do kwestionowania przedmiotowej opinii. Sąd w tym stanie rzeczy w pełni podziela wnioski biegłych zawarte w ich opinii.

Jest faktem, że spadkodawca J. S. był osobą głuchoniemą, poruszał się na wózku inwalidzkim i w kontaktach z innymi posługiwał się językiem migowym. Natomiast nie ulega też wątpliwości, że pomimo tego był sprawny intelektualnie a także potrafił czytać i pisać. Zdiagnozowano u niego czerniaka złośliwego skóry na prawym ramieniu z przerzutami do płuc i mózgu ale nie występowały u J. S. jakiekolwiek zaburzenia o charakterze napadowym, mogące zakłócić lub ograniczyć jego świadomość. O tym, że chce sporządzić testament spadkodawca J. S. najpierw zakomunikował D. C. a 5 listopada 2018 roku podczas odwiedzin A. Ć. (1) i A. Ć. (2), po wypiciu kawy i zjedzeniu ciasta przy stole w ich obecności samodzielnie na kartce papieru napisał treść testamentu i podpisał go. Wcześniej córka E. N. na jego prośbę przygotowała mu projekt testamentu.

W tym stanie rzeczy Sąd stwierdził, że spadek po Z. S. zmarłej dnia 4 sierpnia 2017 roku w G., ostatnio zamieszkałej w G. na podstawie testamentu z dnia 19 listopada 1996 roku dziedziczy mąż J. S. w całości.

Sąd uznając, że spadkodawca J. S. w dniu 5 listopada 2018 roku sporządził ważny testament holograficzny stwierdził, że spadek po J. S. zmarłym dnia 23 listopada 2018 roku w G., ostatnio zamieszkałym w G. na podstawie tego testamentu dziedziczy córka E. N. w całości.