Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII GCo 456/22

POSTANOWIENIE

Dnia 23 grudnia 2022 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VIII Wydział Gospodarczy

w składzie:

Przewodniczący: sędzia Wojciech Wołoszyk

po rozpoznaniu w dniu 23 grudnia 2022 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku : (...) w B. , (...) w W. oraz (...) w B.

o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem

postanawia:

zatwierdzić w całości ugodę zawartą przed mediatorem sądowym P. B. w dniu 9 grudnia 2022 r. przez : (...) - (...)w B. , (...)w W. oraz (...)w B..

Zasadnicze powody rozstrzygnięcia

Zgodnie z treścią art. 183 14§ 1 kpc jeżeli zawarto ugodę przed mediatorem sąd, o którym mowa w art. 183 13 kpc , na wniosek strony niezwłocznie przeprowadza postepowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem. Stosownie do treści § 2 tego przepisu jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie klauzuli wykonalności, w przeciwnym przypadku sąd zatwierdza ugodę postanowieniem. Zgodnie zaś z treścią § 3 tego artykułu sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności. Analiza ugody zawartej przez strony uzasadniała ustalenie, że ugoda nie pozostaje w sprzeczności z prawem czy zasadami współżycia społecznego. Ugoda jest zrozumiała i nie zawiera sprzeczności. W tych okolicznościach Sąd uznał, że istnieją podstawy do zatwierdzenia ugody w całości.

Sąd ustalił, że zapisy § 2 ugody określają takie zobowiązania stron, których co do zasady można dochodzić w toku egzekucji. Podano tam , że świadczenia pieniężne mają być płatne w terminie 30 dni od dnia doręczenia RZI zatwierdzonej ugody mediacyjnej. Roszczenia te nie są zatem jeszcze wymagalne i do czasu upływu wskazanych w tych zapisach terminów nie podlegają egzekucji. Z tego względu ewentualny wniosek o nadanie ugodzie klauzuli wykonalności należałoby uznać za przedwczesny.