Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 2083/21

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 21 października 2020 r. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Łowiczu – M. A. wniósł o dokonanie w dziale III księgi wieczystej nr (...) wpisu o przyłączeniu się do egzekucji z nieruchomości w sprawie KM 879/20 z wniosku wierzyciela S. H. przeciwko dłużnikowi S. G., (...), (...)-(...) Z., na podstawie tytułu wykonawczego Sądu Rejonowego w Łowiczu Wydział III Rodzinny i Nieletnich z dnia 17.04.2019, sygn. akt III RC 76/18, Sądu Okręgowego w Łodzi XII Wydział Cywilny Rodzinny z dnia 21.07.2020, sygn. akt XII CA 313/19. Do wniosku o wpis zostało załączone m.in. zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości wraz z wezwaniem do zapłaty długu i zarządzenie wydane w oparciu o art. 927 k.p.c. o przyłączeniu postępowania o sygnaturze KM 879/20 do postępowania o sygnaturze KM 61/20.

W dniu 17 grudnia 2020 r. referendarz sądowy dokonał w dziale III księgi wieczystej nr (...) wpisu zgodnie z opisanym wnioskiem.

Powyższy wpis został zaskarżony skargą złożoną przez uczestnika postępowania G. S.. Skarżący zarzucił, że wpis ten, cyt. : „oparty jest o nieprawdziwe dane złożone przez komornika M. A.”. Wobec powyższego, w ocenie skarżącego, cyt. ; „wpis ten winien być wycofany.”

Postanowieniem z dnia 28 maja 2021r. Sąd Rejonowy w Łowiczu utrzymał zaskarżony wpis w mocy oraz ustalił, że wnioskodawca i uczestnik ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd I instancji podniósł, że w niniejszej sprawie referendarz sądowy prawidłowo zbadał i przeanalizował wszelkie istotne przesłanki uzasadniające dokonanie wpisu o przyłączeniu się do egzekucji z nieruchomości w sprawie KM 879/20 z wniosku wierzyciela S. H. przeciwko dłużnikowi S. G.. Z treści księgi wieczystej nr (...) wynika, że uczestnik G. S. jest właścicielem zabudowanej nieruchomości położonej w R., gmina Z., oznaczonej numerami ewidencyjnymi (...) o łącznym obszarze 0,62 ha. Przeciwko uczestnikowi G. S. zostały wystawione tytuły wykonawcze, określone w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym i w tytułach tych skarżący uczestnik został wymieniony jako dłużnik. Nadto Komornik Sądowy załączył do wniosku zawiadomienie z dnia 21 października 2020r. o wszczęciu egzekucji z nieruchomości przeciwko dłużnikowi G. S. wraz z wezwaniem do zapłaty długu oraz zarządzenie wydane w dniu 21 października 2020r. w oparciu o art. 927 k.p.c. o przyłączeniu postępowania o sygnaturze KM 879/20 do postępowania o sygnaturze KM 61/20, o którym to postępowaniu ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości zostało już ujawnione w księdze wieczystej nr (...).

Powyższe stanowiło podstawę dla sądu wieczystoksięgowego do uwzględnienia wniosku.

Apelację od powyższego rozstrzygnięcia złożył uczestnik

Skarżący podniósł, że zaskarżony wpis został wydany z naruszeniem prawa i oparty o przepisy, które nie mają podłoża prawnego.

W konkluzji skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego wpisu i oddalenie wniosku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja jest bezzasadna w sposób oczywisty.

Wbrew poglądowi prezentowanemu przez skarżącego, przedmiotowy wpis został dokonany w sposób prawidłowy i znajduje pełne oparcie w przepisach prawa.

Jak trafnie zauważył Sąd I instancji, przepis art. 927 § 1 i 2 k.p.c. stanowi, że wierzyciel, który skierował egzekucję do nieruchomości po jej zajęciu przez innego wierzyciela, przyłącza się do postępowania wszczętego wcześniej i nie może żądać powtórzenia czynności już dokonanych; poza tym ma te same prawa co pierwszy wierzyciel. W takim przypadku komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o przyłączeniu się wierzyciela do egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów.

Zgodnie z art. 626 8 § 2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Jest to przepis określający zakres kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym

Jak wynika z treści księgi wieczystej nr (...), uczestnik G. S. jest właścicielem zabudowanej nieruchomości położonej w R., gmina Z., oznaczonej numerami ewidencyjnymi (...) o łącznym obszarze 0,62 ha. Przeciwko uczestnikowi G. S. zostały wystawione tytuły wykonawcze, określone w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym i w tytułach tych skarżący uczestnik został wymieniony jako dłużnik. Komornik Sądowy załączył do wniosku o wpis zawiadomienie z dnia 21 października 2020r. o wszczęciu egzekucji z nieruchomości przeciwko dłużnikowi G. S. wraz z wezwaniem do zapłaty długu oraz zarządzenie wydane w dniu 21 października 2020r. w oparciu o art. 927 k.p.c. o przyłączeniu postępowania o sygnaturze KM 879/20 do postępowania o sygnaturze KM 61/20, o którym to postępowaniu ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości zostało już ujawnione w księdze wieczystej nr (...).

W tym stanie rzeczy, zdaniem Sądu Okręgowego, brak jest jakichkolwiek podstaw do twierdzenia, że dokonany wpis nie miał oparcia w dokumentach jak też w przepisach prawa.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, Sąd Okręgowy oddalił apelację jako bezzasadną na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.