Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K. 19/22

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 22 lipca 2022 roku.

Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: sędzia Leszek Osiński

Protokolant: st. sekr. sądowy Barbara Dera

w obecności oskarżyciela Prok. Rej. A. G.

po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2022 roku

sprawy R. P.

s. Z. i M. z domuF.

ur. (...) w C.

oskarżonego o to, że: w dniu 14 lutego 2019 roku w K. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem firmę F. (...) w kwocie 2000 złotych w ten sposób, że posługując się danymi J. S. (1) zawarł umowę pożyczki (...) czym wprowadził w błąd w/w firmę co do faktycznej tożsamości pożyczkobiorcy

tj. o przestępstwo z art. 286 § 1 kk

ORZEKA:

1.  uznaje oskarżonego R. P. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, tj. przestępstwa z art. 286 § 1 kk i za to na mocy art. 286 § 1 kk wymierza mu karę 10 (dziesięciu) miesięcy pozbawienia wolności;

2.  na mocy art. 69 § 1 i 2 kk w zw. z art. 70 § 1 kk wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza na okres próby wynoszący 3 (trzy) lata;

3.  na mocy art. 33 § 2 kk w zw. z art. 33 § 1 i 3 kk wymierza wobec oskarżonego karę grzywny w wymiarze 100 (stu) stawek dziennych przyjmując wysokość jednej stawce za równoważną kwocie 20 (dwudziestu) złotych;

4.  na mocy art. 72 § 1 pkt 4 kk zobowiązuje oskarżonego do wykonywania pracy zarobkowej;

5.  na mocy art. 73 § 1 kk oddaje oskarżonego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego;

6.  zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 180 (sto osiemdziesięciu) złotych tytułem opłaty i obciąża go wydatkami w sprawie w kwocie 70 (siedemdziesięciu) złotych.

UZASADNIENIE

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 19/22

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

R. P.

Art. 286 § 1 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.Doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem firmy F. (...)przez oskarżonego R. P.

wyjaśnienia oskarżonego R. P.

k. 147v.

Zeznania świadka J. S. (2)

k. 148;

k. 2;

k. 43v.

umowa pożyczki

k. 26-39

2. Uprzednia karalność oskarżonego R. P.

karta karna

k. 81

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonego R. P.

Oskarżony R. P. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodne z ustaleniami aktu oskarżenia. Potwierdził przy tym, iż znał J. S. (1), która była jego klientką. Zadeklarował naprawienie szkody. Podjął już kroki by to uczynić (k. 147v.). Podkreślił, iż jego postępowanie było wymuszone złą sytuacją materialną. Sąd uznał wyjaśnienia oskarżonego za wiarygodne. R. P. nie kwestionował swego sprawstwa. Wskazał na okoliczności popełnienia zarzucanego mu czynu. Są one zbieżne z zeznaniami świadka J. S. (1).

zeznania świadka J. S. (1)

J. S. (1) przedstawiła okoliczności, w jakich dowiedziała się o zaciągnięciu pożyczki z wykorzystaniem jej danych. Wskazała, iż znała R. P., który był jej kierownikiem w firmie P. (...). R. P. przyznał w rozmowie z nią, iż zaciągnął pożyczkę, posługując się jej danymi. Prosił by nie zgłaszać tego na policję, obiecał, że "załatwi" tę sprawę. Zeznania J. S. (1) korespondują z wyjaśnieniami oskarżonego. W połączeniu z nimi prezentują całościowy obraz przedmiotowej sprawy. Brak podstaw, aby przedstawione zeznania zakwestionować.

umowa pożyczki

Obraz zdarzeń w przedmiotowej sprawie dopełnia przedłożona do akt sprawy umowa pożyczki, którą R. P. zawarł z posłużeniem się danymi J. S. (1). Nie może wobec tego budzić wątpliwości, iż w ten sposób doszło do wyłudzenia pożyczki przez oskarżonego.

1.1.2

karta karna

Informacje o dotychczasowej karalności ustalono na podstawie karty karnej z Krajowego Rejestru Karnego. Wynika z niej, iż oskarżony był już karany za identyczne czyny. Jego działalność stanowiła pewne continuum.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

R. P.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

W przedmiotowej sprawie nie może budzić wątpliwości, iż R. P. zawarł umowę pożyczki z F. Bank p.l.c, posługując się danymi J. S. (1). Uczynił to oczywiście bez jej zgody. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczył na własne cele. Tym samym wprowadził firmę pożyczkową co do tożsamości pożyczkobiorcy. Truizmem jest stwierdzenie, iż uczynił to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Fakt ten nie podlega żadnej wątpliwości. Jego zachowanie stanowi klasyczny przykład oszustwa, a więc czynu spenalizowanego w art. 286 § 1 kk. Pokrzywdzona firma, wprowadzona w błąd co do osoby pożyczkobiorcy, dokonała przelewu środków tytułem pożyczki na konto wskazane przez sprawcę. R. P. nie przekazał - rzecz jasna - tych środków J. S. (1). Działał bez jej zgody i wiedzy. Cały proceder został ujawniony dopiero w momencie, kiedy J. S. (1) otrzymała wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej U..

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

R. P.

I i II

I

Uznając oskarżonego R. P. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, sąd na mocy art. 286 § 1 kk wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. W przekonaniu sądu orzeczona kara - tak co do rodzaju, jak i wymiaru - jest adekwatna do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu. Trafnie oddaje rozmiar wyrządzonego bezprawia. Sąd zważył także, iż czyn oskarżonego nie miał charakteru incydentalnego. Przeciwnie, wpisuje się on w pewien ciąg zachowania oskarżonego, czego dowodzi treść karty karnej. Uprzednia karalność R. P. dotyczyła czynów identycznych jeśli chodzi o modus operandi. Co istotne, oskarżony cynicznie i pełną bezwzględnością wykorzystywał swoją pozycję zawodową, która wiązała się z pozyskiwaniem danych klientów firm pożyczkowych. Tym bardziej jego czyn zasługuje na potępienie i musi być oceniony jako wyjątkowo perfidny. Sąd zważył z kolei, iż za podobny czyn oskarżony odbywał już karę pozbawienia wolności. Zrozumiał w ten sposób naganność swego zachowania i obecnie stać go na krytyczną analizę jego postępków. Obecnie wobec tego dla osiągnięcia celów kary, zwłaszcza z zakresu prewencji indywidualnej, wystarczające zdaje się warunkowe zawieszenie wykonania kary. Sama możliwość zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności będzie dostateczną tamą przed dalszym popełnianiem przestępstw. Obecnie oskarżony wiedzie ustabilizowany tryb życia, ma rodzinę, prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie naprawy elektroniki samochodowej. Wobec tego w myśl art. 69 § 1 i 2 kk warunkowo zawieszono wykonanie kary na okres próby 3 lat. Będzie to okres, w którym oskarżony będzie mógł udowodnić, iż postawiona wobec niego pozytywna prognoza kryminologiczna okazała się słuszna. Oskarżony ma zarazem świadomość, iż kontynuacja przestępczej działalności doprowadzi do zarządzenia wykonania kary. Sąd zważył zarazem, iż warunkowemu zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności nie sprzeciwiała się treść art. 69 § 1 kk, gdyz czyn w przedmiotowej sprawie popełniono jeszcze w czasie, kiedy oskarżony nie był skazany na karę pozbawienia wolności.

R. P.

III

I

Czyn oskarżonego został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Wobec tego należy jednoznacznie zaakcentować, iż popełnianie przestępstw nie może się opłacać. Środkiem temu służącym jest orzeczenie na mocy art. 33 § 2 kk kary grzywny w wymiarze równym wyłudzonej pożyczce (100 stawek dziennych po 20 złotych stawka). Orzeczenie w tym zakresie czyni zadość sprawiedliwościowej funkcji kary, stanowi dolegliwość majątkową, która wzmacnia wymowę wyroku skazującego na karę pozbawienia wolności - zaciera wrażenie bezkarności w związku z jej warunkowym zawieszeniem. Wymiar kary z jednej strony oddaje w sposób adekwatny rozmiar wyrządzonego bezprawia, z drugiej zaś został dostosowany do możliwości płatniczych oskarżonego.

R. P.

IV

I

Na mocy art. 72 § 1 pkt 4 kk zobowiązano oskarżonego do wykonywania pracy zarobkowej. Wypełnianie tego obowiązku będzie stanowiło jedną z gwarancji życia zgodnego z porządkiem prawnym.

R. P.

V

I

Z uwagi na uprzednią karalność oskarżonego oraz w ceku wzmożenia kontroli jego zachowania, na mocy art. 73 § 1 kk oddano go pod dozór kuratora sądowego. W przekonaniu sądu oskarżony wymaga zwiększonej kontroli w okresie próby. Przekonuje o tym jego dotychczasowa przestępcza droga. Kurator sądowy będzie w stanie szybko zareagować na ewentualne negatywne zjawiska w okresie próby.

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

VI

O kosztach procesu orzeczono po myśli art. 627 kpk, zasądzając od oskarżonego kwotę 180 złotych tytułem opłaty oraz obciążając go wydatkami w sprawie w kwocie 70 złotych. Orzeczenie w tym zakresie uwzględnia wynik procesu, w którym sprawstwo i wina oskarżonego zostały dowiedzione. Oskarżony obecnie pracuje, osiągając stały dochód. Zapłata kwoty 250 złotych tytułem kosztów nie będzie stanowiła dla niego zatem istotnego uszczerbku w jego utrzymaniu.

6.  1Podpis