Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 657/20

Uzasadnienie postanowienia z dnia 14 czerwca 2021 r.

Sąd Rejonowy w Kłodzku postanowieniem z dnia 14 czerwca 2021 r. zawiesił postępowanie w sprawie powołując jako podstawę art.177 § 1 pkt 1 k.p.c. jako najbardziej zbliżoną do sytuacji procesowej jajka ma miejsce.

Powódka w pozwie wystąpiła z roszczeniem o zapłatę z umowy bankowej indeksowanej do franka szwajcarskiego. Obie strony wnioskowały o opinie biegłych sądowych z rachunkowości finansowej bądź finansów i bankowości. Sąd przeprowadził dowody z zeznań świadków i przesłuchał powódkę. W sprawie występuje szereg zagadnień spornych.

Wskazać należy, że Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego w związku z rozbieżnościami w wykładni przepisów prawa w orzecznictwie nie tylko sądów powszechnych, ale i Sądu Najwyższego celem zapewnienia jednolitości orzecznictwa wystąpiła z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych.

Zgodnie z przepisem art.87 § 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym uchwały pełnego składu Sądu Najwyższego, składu połączonych izb oraz składu całej izby, z chwilą ich podjęcia, uzyskują moc zasad prawnych. Skład 7 sędziów może postanowić o nadaniu uchwale mocy zasady prawnej.

Z tego względu, zdaniem sądu, skoro w rozpoznawanej sprawie I C 657/20 istnieje wiele wątpliwości, również w kontekście wnioskowanych dowodów z opinii biegłego sądowego, to zasadnym jest zawieszenie postępowania do czasu podjęcia uchwały przez pełny skład Izby Cywilnej SN przedstawionych zagadnień prawnych, które uzyskają moc zasady prawnej.

Uchwały Sądu Najwyższego mające moc zasady prawnej, przyjęte do stosowania do szerszej praktyki, wiążą tylko składy Sądu Najwyższego. Nie mogą one orzekać sprzecznie z taką zasadą prawną, chyba że nastąpi zmiana stanu prawnego lub też Sąd Najwyższy, w specjalnej przewidzianej do tego procedurze, odstąpi od danej zasady prawnej. Uchwały mające moc zasad prawnych wiążą wszystkie składy Sądu Najwyższego, niezależnie od ich rangi. Oznacza to, że uchwała składu siedmiu sędziów, mająca moc zasady prawnej, jest wiążąca dla innych składów Sądu Najwyższego. Związanie zasadami prawnymi tylko składów Sądu Najwyższego nie oznacza, że zasady prawne pozostają bez wpływu na orzecznictwo sądów powszechnych i sądów wojskowych. Brak bowiem formalnej mocy wiążącej orzecznictwa Sądu Najwyższego, poza związaniem wynikającym z przepisów szczególnych (por.: art. 390 § 2 k.p.c., 398 20 k.p.c.), nie oznacza, iż nie mają one realnego wpływu na orzecznictwo sądowe. (vide: postanowienie SN z dnia 17 maja 2019 r. w sprawie V CZ 23/19).

Mając na względzie powyższe, zasadnym będzie kontunuowanie postępowania po podjęciu uchwały przez pełen skład Izby Cywilnej i rozważenie, czy zasadne jest dopuszczenie dowodu z opinii biegłego, a jeśli tak, to w jakim zakresie, również w tym celu, by nie generować wysokich kosztów sądowych.