Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III C 286/23

Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie

Wydział III Cywilny

ZARZĄDZENIE

Dnia 25 czerwca 2023 roku

Przewodniczący – Sędzia Alicja Przybylska

po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2023 roku w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Ł. K.

przeciwko Gminie M. S.

o ustalenie

zarządza:

1.  zwrócić pozew,

2.  zwrócić pismo z dnia 17 kwietnia 2023 r.

Sygnatura akt III C 286/23

UZASADNIENIE

zarządzenia z dnia 25 czerwca 2023 roku

Pozwem z dnia 3 kwietnia 2023 roku Ł. K. wniósł o ustalenie prawa do najmu lokalu socjalnego wskazując, że od czasu prowadzenia postępowania pod sygn. akt I C 935/04 doszło do zmiany okoliczności.

Powód wskazał, że jest obecnie osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku oraz leczy się psychiatrycznie, w tym był hospitalizowany. W świetle obowiązujących przepisów posiada więc prawo do najmu lokalu socjalnego. Jednocześnie powód złożył wniosek o wstrzymanie eksmisji i zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego pod sygn. akt Km 1956/22 do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Wraz z pismem z dnia 17 kwietnia 2023 roku powód złożył decyzje w przedmiocie uznaniu go za osobę bezrobotną.

Zarządzeniem z dnia 22 maja 2023 roku wezwano powoda do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez: oznaczenie strony pozwanej poprzez wskazanie nazwy i siedziby pozwanego (Gmina M. S.), oznaczenie wartości przedmiotu sporu (należy wskazać kwotę stanowiącą równowartość 3 – miesięcznego czynszu najmu zajmowanego lokalu), złożenie odpisu pozwu, tj. pisma z dnia 3 kwietnia 2023 r., złożenie odpisu wniosku o udzielenie zabezpieczenia wraz z odpisami załączników, przy czym pismo w wykonaniu powyższego zarządzenia należy złożyć wraz z odpisem dla strony przeciwnej, tj. łącznie w 2 egzemplarzach, w terminie tygodniowym, pod rygorem zwrotu pozwu oraz do uzupełnienia braku formalnego pisma z dnia 17 kwietnia 2023 r. poprzez złożenie jego odpisu wraz z odpisem załączników, w terminie tygodniowym, pod rygorem zwrotu pisma.

Odpis w/w zobowiązania powód odebrał w dniu 7 czerwca 2023 roku.

Pismem z dnia 14 czerwca 2023 roku powód wskazał, iż pozwanym w sprawie jest Gmina M. S., wartość przedmiotu sporu wynosi 0 zł, z uwagi na fakt dokonania spłaty. Powód wskazał, iż nie musi składać żadnych odpisów.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 130 k.p.c. jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Mylne oznaczenie pisma procesowego lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym (§ 1). Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu (§ 2).

W myśl art. 126 k.p.c. każde pismo procesowe powinno zawierać: 1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane; 2) imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników; 3) oznaczenie rodzaju pisma; 4) osnowę wniosku lub oświadczenia; 5) w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów; 6) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika; 7) wymienienie załączników (§ 1). Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz: 1) oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron albo, w przypadku gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - adres do doręczeń wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, 1 1) oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron, 2) numer Powszechnego (...) (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub 3) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania (§ 2).

Na podstawie art. 126 1 k.p.c. w każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna (§ 1). Pisma dotyczące części przedmiotu sporu lub zaskarżenia podlegają opłacie tylko w stosunku do wartości tej części (§ 2). Wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego (§ 3).

Zgodnie z art. 128 § 1 k.p.c. do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

Jak wynika z w/w przepisów strona wnosząca pismo (w tym pismo inicjujące postępowanie) powinna wskazać wartość przedmiotu sporu, obliczoną zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, miejsce zamieszkania/siedzibę stron oraz załączyć odpisy, celem doręczenia drugiej stronie sporu. Powód zarządzeniem z dnia 22 maja 2023 roku został wezwany do uzupełnienia braków formalnych pozwu oraz pisma z dnia 17 kwietnia 2023 roku. W wezwaniu wskazano szczegółowo sposób w jaki winno zostać wykonane zobowiązanie, w tym między innymi, że należy wskazać siedzibę pozwanego, sposób w jaki należy wyliczyć wartość przedmiotu sporu oraz konieczność złożenia załączników. Pomimo tego powód nie wykonał poprawnie zobowiązania – brak wskazania siedziby pozwanego, poprawnego wyliczenia wartości przedmiotu sporu oraz złożenia odpisów pism wraz z załącznikami. Wskazać przy tym należy, że złożenia odpisu pisma możliwe było w sposób bezkosztowy – poprzez jego ręczne przepisanie. Powód wszelkie pisma składa w takiej właśnie formie.

Mając powyższe na uwadze, Sąd zarządzeniem z dnia 25 czerwca 2023 roku zwrócił pozew i pismo z dnia 17 kwietnia 2023 roku.