Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 168/23

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 26 czerwca 2023 r.

Sąd Rejonowy w Giżycku w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący – sędzia Bogdan Wałachowski

Protokolant – sekr. sąd. Anna Rogojsza

w obecności Prokuratora Prokuratury Rejonowej w G.- -----------

po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2023 roku sprawy

B. B. (1)

urodz. (...) w S.

syna D. i B. zd. O.

oskarżonego o to, że:

W dniu 07 stycznia 2023 roku, w G. na ul. (...) kierował samochodem marki P. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym, nie stosując się do decyzji wydanej przez Starostę (...) o numerze (...) (...) z dnia 05 grudnia 2008 roku o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi

tj. o czyn z art. 180a kk

1.  Oskarżonego B. B. (3) uznaje za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu aktem oskarżenia i na podstawie art. 26§1 i 3 kk w zw. z art. 61§1 i 2 kk odstępuje od wymierzenia kary i środka karnego.

2.  Zwalania oskarżonego od opłaty i pozostałych kosztów sądowych.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 168/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1. USTALENIE FAKTÓW

1.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

B. B. (1)( (...))

W dniu 27 grudnia 202

ghgg

W dniu 07 stycznia 2023 roku, w G. na ul. (...) kierował samochodem marki P. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym, nie stosując się do decyzji wydanej przez Starostę (...) o numerze (...) (...) z dnia 05 grudnia 2008 roku o cofnięciu uprawień do kierowania pojazdami mechanicznymi

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

- w dniu 27 grudnia W W dniu 07 stycznia 2023 roku, w G. na ul. (...) kierował samochodem marki P. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym, nie stosując się do decyzji wydanej przez Starostę (...) o numerze (...) (...) z dnia 05 grudnia 2008 roku o cofnięciu uprawień do kierowania pojazdami mechanicznymi

- w dniu 27 grudnia

Zły stan zdrowia, brak osoby do której mógłby się zwrócić o pomoc oraz słabe połączenia komunikacyjne wsi w której oskarżony zamieszkuje, skutkujące jazdą samochodem po cofnięciu uprawień. Miejsce zamieszkania oskarżonego, które znajduję się daleko od większej aglomeracji.

-notatka urzędowa;

-odp. i decyzja Starosty (...) z potw. odbioru;

-wydruk z rejestru wykroczeń i CEK

-wydruk z rejestru PESEL

-informacja z rejestru podatników

-odpisy wyroków sądowych

-karta karna

-opinia sądowo-psychiatryczno-psychologiczna

-wyjaśnienia oskarżonego

-dokumenty szpitalne potwierdzające zły stan zdrowia oskarżonego z maj –sierpień 2022r

k.1

k.2-5

k 7-9

k. 11

k 12

k 13,14, 32-39

k 23-26

k 55-57

k 76

20-22

1.2. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2. OCENA DOWODÓW

2.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

k.1

k.2-5

k 7-9

k. 11

k 12

k 13,14, 32-39

k 23-26

k 55-57

k 76

-notatka urzędowa;

-odp. i decyzja Starosty (...) z potw. odbioru;

-wydruk z rejestru wykroczeń i CEK

-wydruk z rejestru PESEL

-informacja z rejestru podatników

-odpisy wyroków sądowych

-karta karna

-opinia sądowo-psychiatryczno-psychologiczna

-wyjaśnienia oskarżonego

Stan faktyczny w niniejszej sprawie jest bezsporny. Oskarżony B. B. (1) przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia, twierdząc, iż jego zachowanie podyktowane było wyłącznie stanem wyższej konieczności- potrzebą szybkiego dostania się do najbliższej apteki w celu zakupienia leku na receptę, który poprawiłby samopoczucie oskarżonego. Jego wersja wydarzeń jest zgodna z ustaleniami poczynionymi przez Sąd na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego- dokumentów.

Oskarżony cierpi na nowotwór złośliwy i podlega stałej kontroli lekarskiej. B. B. (1) przez brak leków poczuł się gorzej, czuł coraz większy ból, co doprowadziło do zażywania dużej ilości tabletek przeciwbólowych. Gdy ból trochę minął postanowił zaryzykować i pojechać wbrew prawu do apteki po leki. Ponieważ nie miał włączonych świateł mijania, został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Trzeba również pamiętać, że oskarżony był trzeźwy podczas kontroli.

Mężczyzna jest wiekowym człowiekiem, leki które musi kupować stanowią większą część jego miesięcznego przychodu – emerytury (około 1500 zł). Leczy się onkologicznie. Aby się leczyć- jak twierdzi - musi wynajmować prywatnych kierowców na dojazd do lekarza do W., opłacać lekarzy, czasami musi spać na dworcach ze względu na to, że transport do jego miejsca zamieszkania jest utrudniony co powoduje, że musi czekać na dostępną komunikację publiczną cały dzień. Zamówienie przez niego w tej przedmiotowej sytuacji taksówki z pewnością wiązałoby się ze znacznymi dla niego wydatkami, których chciał uniknąć

2.2. Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów

(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia

dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt

1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3. PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia

z wyroku

Oskarżony

X

3.1. Podstawa prawna

skazania albo warunkowego

umorzenia postępowania

zgodna z zarzutem

1

B. B. (1)

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Analizując zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, Sąd uznał, że nie ma żadnych wątpliwości, iż B. B. (1) swoim zachowaniem w pełni wyczerpał znamiona czynu określonego w art. 180a kk w, albowiem nie zastosował się do decyzji- cofniętych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, co skutkowało tym, że w dniu 07.01.2023 roku na ulicy (...) w G., kierował w ruchu lądowym pojazdem mechanicznym marki P. (...) naruszając w ten sposób prawo.

Bezspornym w przedmiotowej sprawie jest, że oskarżony, pomimo zaistnienia wskazanych wyżej okoliczności, działał z przekroczeniem granic stanu wyższej konieczności, na zasadzie zaistnienia tzw. Ekscesu intensywnego.

Działanie oskarżonego, w warunkach stanu wyższej konieczności, powinno być bowiem wyważone i adekwatne do potrzeb związanych z konkretną sytuacją, co nie zaistniało w przedmiotowej sprawie.

W przedmiotowej sprawie zaistniały jednakże przesłanki uzasadniającej odstąpienia od wymierzenia oskarżonemu kary i środka karnego na zasadzie art. 26§3 kk i 61§1 i 2 kk. Oskarżony w dniu zdarzenia pozostawał trzeźwy i zdolny do prowadzenia auta, a podjęta przez niego decyzja nie stworzyła żadnego niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jego stan zdrowia, nagłe pogorszenie się samopoczucia, a także przewlekła choroba, na którą cierpi, faktycznie mógł spowodować obiektywnie u oskarżonego stan obawy i zdeterminować jego decyzje o pojechaniu do apteki w celu zakupienia leku, który miał przynieść poprawę samopoczucia i zmniejszyć ból.

Mając na uwadze poczynione ustalenia faktyczne Sąd uznał, że niewątpliwie oskarżony przekroczył stan wyższej konieczności, ale jego zachowanie było uzasadnione obawą o własne zdrowie i życie. Nowotwór złośliwy, miażdżyca oraz martwica stóp, na którą cierpi B. B. (1), spowodowała wystąpieniem u niego w dniu 07.01.2023 r. bólu oraz koniecznością kupienia leku w aptece. Oskarżony mieszka w miejscu, które znajduję się daleko od jakiegokolwiek sklepu , apteki co uniemożliwia mu samodzielne przemieszczanie się do tych miejsc pieszo.

Zrozumiałym jest, że intencją zachowania oskarżonego było jak najszybsze udzielenie pomocy sobie i niemożliwe było również by oskarżony starał się przemieszczać za pomocą taksówki, ponieważ jest on człowiekiem niezamożnym oraz zadłużonym, a same leki kosztują duża część jego miesięcznej emerytury. Ważny jest również fakt, że oskarżony przez fakt braku leków brał duże ilości leków przeciwbólowych, które brane przez dłuższy czas mogłyby pogorszyć jego stan i tak już podupadającego zdrowia.

Trzeba również pamiętać, że oskarżony czynił bezskuteczne kroki aby znaleźć osobę która go zawiezie do apteki, co potwierdza fakt, że mężczyzna pojechał samochodem dopiero w ostateczności.

Oskarżony rozumie zarzucany mu czyn, przyznał się do winy. Wnosił o łagodną karę.

3.2. Podstawa prawna

skazania albo warunkowego

umorzenia postępowania

niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie
postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

5. INNE ROZSTRZYGNIĘCIA ZAWARTE W WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku
odnoszący się
do przypisanego
czynu

Przytoczyć okoliczności

6. INNE ZAGADNIENIA

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia, a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7. KOSZTY PROCESU

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Przytoczyć okoliczności

2

O kosztach procesu orzeczono na zasadzie art. 624 § 1 kpk.

8. PODPIS