Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1658/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wpisem z dnia 16 października 2013 r. Sąd Rejonowy w Łowiczu wpisał w dziale IV księgi wieczystej Kw. (...) hipotekę przymusową w kwocie 155.000 zł tytułem zabezpieczenia mienia T. W. i jego żony M. W. na poczet grożącej T. W. kary grzywny , przepadku uzyskanych korzyści majątkowych i obowiązku naprawienia szkody. Hipoteka została wpisana na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym wydanym przez Prokuratora Rejonowego w Kutnie w sprawie Ds. 71/13.

Apelacje od tego wpisu wnieśli T. W. i M. W..

Skarżący zarzucili naruszenie przepisów postępowania , które miało istotny wpływ na treść orzeczenia, tj.:

-art. 626 ze znaczkiem 2 §3 k.p.c. poprzez dokonanie wpisu mimo braku dokumentu stanowiącego podstawę wpisu w księdze wieczystej , tj. postanowienia zaopatrzonego w klauzulę wykonalności przez sąd ;

-art. 626 ze znaczkiem 8 § 2 k.p.c. poprzez zaniechania badania treści i formy dołączonych do wniosku dokumentów , co skutkowało dokonaniem wpisu na podstawie postanowienia nieopatrzonego w klauzulę wykonalności dokumentów postanowienia Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kutnie ,

-art. 6262 ze znaczkiem 9 k.p.c. poprzez dokonanie wpisu , mimo że brak podstaw do jego uwzględnienia .

W konkluzji skarżący wnieśli o uchylenie zaskarżonego wpisu i oddalenie wniosku , ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wpisu i przekazane sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania .

Sąd Okręgowy ustalił , co następuje :

Sąd Rejonowy w Łowiczu prowadzi księgę wieczystą (...) urządzoną dla nieruchomości położonej w N.. W dziale II tej księgi ujawnieni byli M. W. i T. W. we Sąd wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.

W dniu 22 sierpnia 2013 r. wpłynął wniosek Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kutnie o dokonanie wpisu w dziale IV tej księgi hipoteki przymusowej w kwocie 155.000zł tytułem zabezpieczenia mienia T. W. i jego żony M. W. na poczet grożącej T. W. kary grzywny , przepadku uzyskanych korzyści majątkowych i obowiązku naprawienia szkody. Do wniosku zostało załączone postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym wydanym przez Prokuratora Rejonowego w Kutnie w sprawie Ds. 71/13.

W dniu 16 października 2013 r. Sąd Rejonowy w Łowiczu dokonał wpisu hipoteki przymusowej zgodnie z wnioskiem.

Sąd Okręgowy zważył , co następuje :

Apelacje nie są zasadne.

Wbrew zarzutom podniesionym w apelacjach Sąd I instancji nie naruszył przepisów procedury cywilnej regulujące postępowanie wieczystoksięgowe, jak również prawidłowo zastosował przepisy prawa materialnego w szczególności przepis art. 110 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece

/ tekst jedn. Dz. U. z 2001 Nr 124 poz. 1361 ze zm./.

Zgodnie z art. 626 ze znaczkiem 8 §2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis sąd bada jedynie treść wniosku załączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej.

Jak wynika z dokumentów dołączonych do akt księgi wieczystej w dniu 22 sierpnia 2013 r. Prokurator Rejonowy w Kutnie złożył wniosek o dokonanie wpisu w dziale IV przedmiotowej księgi wieczystej hipoteki przymusowej do kwoty 155.000zł w celu zabezpieczenia kar grzywny przepadku uzyskanych korzyści majątkowych i obowiązku naprawienia szkody. Do wniosku dołączony został odpis postanowienia Prokuratora z dnia 9 sierpnia 2013 r. w sprawie Ds. 71/13.

Sąd I instancji przy rozpoznaniu wniosku dokonał analizy wniosku , dołączonego do wniosku postanowienia jak również dokonał analizy treści księgi wieczystej wieczystej.

Stosownie do art. 110 powołanej ustawy o księgach wieczystych i hipotece hipotekę przymusowa można uzyskać także na podstawie postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia , postanowienia prokuratora , na mocy przepisów szczególnych na podstawie decyzji administracyjnej , chociażby decyzja nie była ostateczna , albo zarządzenia zabezpieczenia dokonanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Wbrew poglądowi prezentowanemu przez skarżących postanowienie prokuratora może stanowić podstawę wpisu hipoteki przymusowej bez nadawania mu przez sąd klauzuli wykonalności . Postanowienie prokuratora o zabezpieczeniu nie jest tytułem wykonawczym w rozumieniu art. 109 powołanej ustawy o księgach wieczystych i hipotece .

Podstawę wpisu hipoteki przymusowej na podstawie postanowienia prokuratora w przedmiocie zabezpieczenia stanowi przepis art. 110 powołanej ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Przepis ten nie odwołuje się do tytułu wykonawczego w rozumieniu przepisów o postępowaniu egzekucyjnym - wskazuje postanowienie prokuratora jako samodzielną podstawę wpisu hipoteki przymusowej.

Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy oddalił obie apelacje jako bezzasadne na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 §2 k.p.c.