Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 342/14

POSTANOWIENIE

Dnia 04 czerwca 2014 roku

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący : SSO Irena Dobosiewicz
Sędziowie : SO Aurelia Pietrzak

SO Maria Leszczyńska (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 04 czerwca 2014 roku w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa : E. B.

przeciwko : A. L., A. S., E. L.,

J. L., I. S., A. J.

o opróżnienie lokalu mieszkalnego

na skutek zażalenia powoda

na postanowienie Sądu Rejonowego w Świeciu z dnia 27 stycznia 2014 r., sygn. akt

IC 1043/13

postanawia:

oddalić zażalenie.

Sygn.akt II Cz 342/14

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Świeciu postanowieniem z dnia 27 stycznia 2014r. w sprawie z powództwa E. B.przeciwko A. L., A. S., E. L., J. L., I. S. "i A. J. o opróżnienie lokalu mieszkalnego na podstawie art. 177§1 pkt 1 kpc zawiesił postępowanie do czasu prawomocnego zakończenia sprawy z powództwa A. L. przeciwko E. B.o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym I C 474/13.

Wskazał Sad, iż w sprawie I C 474/13 pozwany w niniejszej sprawie A. L. domaga się uzgodnienia treści księgi wieczystej (...) z rzeczywistym stanem prawnym przez wpisanie do tej księgi przysługującej mu służebności mieszkania.

Uwzględnienie tego powództwa spowodowałoby powstanie tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości.

Z kolei na brak tytułu prawnego do zamieszkiwania na nieruchomości powołuje się powód w niniejszej sprawie.

W konsekwencji uznać należało, że rozstrzygnięcie niniejszej sprawy zależy od wyniku procesu w sprawie IC 474/13.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł powód. Domagał się jego uchylenia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie powoda nie zasługiwało na uwzględnienie.

1

Podniesione przez skarżącego w zażaleniu trzy argumenty nie stanowiły wystarczającej podstawy ku temu, by sprawie nadać dalszy bieg.

W błędzie pozostaje skarżący, iż przeszkodą do zawieszenia postępowania w niniejszej sprawie jest fakt, iż pozwani nigdy nie składali wniosku o wpis do księgi wieczystej służebności mieszkania, zaś droga procesowa powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej nie jest do tego, aby taki wpis uzyskać.

Zważyć należy, że ocena merytoryczna powództwa wniesionego w sprawie I C 474/13 o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nie może być przedmiotem rozważań obu Sądów w niniejszej sprawie zajmujących się postępowaniem incydentalnym dotyczącym zawieszenia postępowania.

Jedyną zatem przesłanką, którą Sąd winien rozważyć, zawieszając postępowanie na podstawie art. 177§ 1 pkt 1 kpc jest to, czy rozstrzygnięcie sprawy, którą prowadzi zależy od wyniku innego' toczącego się postępowania.

Z tych samych względów nie było rzeczą Sądu rozważanie i rozstrzyganie w niniejszej sprawie, czy obecnie w księdze wieczystej możliwy jest wpis służebności na rzecz pozwanych.

W sprawie istniały podstawy do zawieszenia postępowania, a zatem bezzasadne zażalenie należało oddalić na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 397§2kpc.