Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 352/14

POSTANOWIENIE

Dnia 30 czerwca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym :

Przewodniczący: SSO Bogumił Goraj (spr.)

Sędziowie: SO Piotr Starosta

SO Wojciech Borodziuk

po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2014 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Banku Spółki Akcyjnej z siedzibą w W.

przeciwko M. C.

o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu

na skutek zażalenia dłużniczki

od postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2014 r. sygn. akt XII Co 113/14

postanawia: oddalić zażalenie.

Na oryginale właściwe podpisy

II Cz 352/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 13 marca 2014 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy oddalił wniosek dłużniczki o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. W uzasadnieniu wskazał, że dłużniczka złożyła skargę na orzeczenie referendarza w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu oraz wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Sąd Rejonowy powołał przepis art. 821 § 1 zd. 1 k.p.c. i zważył, że zawieszenie postępowania zależy od prawdopodobieństwa zasadności skargi. Zdaniem Sądu I instancji zarzuty podniesione w skardze nie podlegają ocenie w toku postępowania o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. Dlatego na podstawie przepisów art. 821 § 1 zd. 1 k.p.c. w zw. z art. 767 3a k.p.c. wniosek o zawieszenie postępowania oddalił.

Zażalenie na to postanowienie wniosła dłużniczka. Domagała się jego zmiany poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Zarzuciła, że Sąd Rejonowy nie doręczył jej prawidłowo postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, wobec czego nie mogła wnieść zażalenia oraz że kwota stwierdzona w tytule wykonawczym nie uwzględnia wpłat dokonanych przez dłużniczkę.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest bezzasadne. Sąd Rejonowy prawidłowo przyjął, że zawieszenie na postępowania z powodu wniesienia skargi na orzeczenie referendarza wymaga ustalenia, że zarzuty podniesione w skardze w wysokim stopniu uprawdopodabniają jej zasadność.

W skardze na postanowienie z dnia 20 stycznia 2014 r. dłużniczka podniosła zarzut, że tytuł egzekucyjny nie uwzględnia dokonanych przez nią wpłat oraz że postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nie zostało jej prawidłowo doręczone. Oba te zarzuty nie prowadzą do wzruszenia postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. W myśl przepisu art. 786 2 § 1 k.p.c. w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, sąd bada, czy dłużnik poddał się egzekucji oraz czy roszczenie objęte tytułem wynika z czynności bankowej dokonanej bezpośrednio z bankiem lub z zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z tej czynności. Sąd nie bada wysokości roszczenia stwierdzonego bankowym tytułem egzekucyjnym. Tym samym w tym postępowaniu, sąd nie bada, czy i w jakiej wysokości wpłat dokonała dłużniczka. Dłużniczka może jedynie kwestionować treść zobowiązania wynikającego z bankowego tytułu egzekucyjnego w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego.

Także kwestia doręczenia odpisu postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności nie ma znaczenia dla zawieszenia postępowania. Dłużniczka nie wskazała, na czym polegała nieprawidłowość doręczenia odpisu postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności. Z akt sprawy nie wynika, aby w tym zakresie były jakiekolwiek nieprawidłowości. Wynika to z tego, że w myśl przepisu art. 794 2 § 1 k.p.c. postanowienie w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności wydane na posiedzeniu niejawnym doręcza się tylko wierzycielowi. Dłużnikowi odpis takiego postanowienia doręcza komornik wraz z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji i od tego dnia biegnie dla niego termin do wniesienia skargi na orzeczenie referendarza ( art. 795 § 2 i 3 k.p.c.). Zatem kwestia doręczenia ma znaczenie jedynie przy ocenie, czy skarga na orzeczenie referendarza została wniesiona w terminie. Nie ma natomiast znaczenia dla oceny zasadności wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.

Dlatego Sąd Okręgowy podzielił stanowisko Sądu I instancji, że dłużniczka nie podniosła w skardze na postanowienie referendarza żadnych zarzutów, które prowadziłyby do oddalenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. W tej sytuacji brak jest podstaw do zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Wobec tego Sąd Okręgowy uznał zażalenie za bezzasadne i na podstawie przepisów art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. je oddalił.

Na oryginale właściwe podpisy

Za zgodność z oryginałem