Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 323/14

POSTANOWIENIE

Dnia 23 czerwca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Henryk Haak

Sędziowie:

SSO Marian Raszewski – spr.

SSO Paweł Szwedowski

po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2014 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Powiatu (...)

o odłączenie działek i wpis własności

na skutek zażalenia wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim IX Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych z siedzibą w K.

z dnia 14 maja 2014r. sygn. akt Dzkw 2071/14

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie

Sygn. akt II Cz 323/14

UZASADNIENIE

Zarządzeniem z dnia 14 maja 2014 r. Przewodniczący w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim IX Zamiejscowy Wydziału Ksiąg Wieczystych z siedzibą w K. zwrócił wniosek Powiatu (...) o odłączenie i wpis do księgi wieczystej wobec nieuiszczenia opłaty sądowej.

W zażaleniu na powyższe zarządzenie Powiat (...) wniósł o jego uchylenie.

Oddalając zażalenie Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Oceniając żądanie wpisu w księdze wieczystej prawa własności nieruchomości, opartego na decyzji Wojewody (...) z dnia 30 sierpnia 2013 r. nr SN - -V. (...).185.2013.2. Sąd pierwszej instancji dokonał prawidłowej wykładni przepisów art. 60,67 i 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną ( Dz.U.Nr 133 poz. 872 ze zm.). Powołana decyzja nie pozostawia wątpliwości co do tego, że na jej podstawie, nieruchomość, będąca do dnia 31 grudnia 1989 r. była własnością osoby fizycznej przeszła na własność Powiatu (...) jako grunt przejęty pod drogę publiczną. Podstawą prawną tego przejęcia był przepis art. 73 ust. 1 i 2 powołanej ustawy, przewidujący odpowiednie odszkodowanie za swego rodzaju wywłaszczenie. Jest to przepis szczególny w stosunku do art. 67 ustawy nie może być interpretowany rozszerzająco. Odnosi się to m.in. do obowiązku ponoszenia opłat sądowych związanych z ujawnieniem nabytego prawa własności w księdze wieczystej.

Od takiego odpisu pobierana jest opłata stała, a jej uiszczenie powoduje zwrot wniosku, co zasadnie uczynił Sąd Rejonowy.

Wbrew odmiennym twierdzeniom skarżącego, w sprawie nie mają zastosowania przepisy art. 67 ustawy traktujące o zwolnieniu od opłat sądowych, gdyż nie chodzi tu o prawa, które są lub mogą być ujawnione w księdze wieczystej; a odnoszą się do mienia Skarbu Państwa oraz mienia Skarbu Państwa będącego we władaniu instytucji i państwowych jednostek organizacyjnych przejmowanych z dniem 1 stycznia 1999 r. przez jednostki samorządu terytorialnego ( art. 60 ustawy).

Z podanych przyczyn zażalenie podlegało oddaleniu ( art. 385 kpc w zw. z art. 397§2 i 13§2 kpc).