Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACa 692/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 stycznia 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Lublinie, I Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodniczący - Sędzia

SA Zbigniew Grzywaczewski

Sędzia:

Sędzia:

SA Ewa Lauber-Drzazga (spr.)

SA Jolanta Terlecka

Protokolant

st. sekr. sąd. Aneta Dudek

po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2013 r. w Lublinie na rozprawie

sprawy z powództwa M. P.

przeciwko (...) Spółce Akcyjnej z siedzibą
w W.

przy udziale interwenienta ubocznego po stronie pozwanej (...) Publicznego Szpitala (...) w L.

o zadośćuczynienie i odszkodowanie

na skutek apelacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 13 lipca 2012 r., sygn. akt I C 591/09

I.  zmienia częściowo zaskarżony wyrok w punkcie I w ten sposób, że odsetki ustawowe od kwoty 337.500 zł należą się od dnia 25 lutego 2010 r.;

II.  oddala apelację w pozostałej części;

III.  znosi wzajemnie pomiędzy stronami koszty postępowania odwoławczego.

I ACa 692/12

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 13 lipca 2012r. Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od pozwanego (...) Spółki Akcyjnej w W. na rzecz powódki M. P. m.in. kwotę 337.500zł tytułem zadośćuczynienia z ustawowymi odsetkami od 3 kwietnia 2009r. oraz kwotę l.OOOzł tytułem odszkodowania z ustawowymi odsetkami od 14 lipca 2009r.

Powódka wywodziła swoje roszczenia z faktu, iż w dniu 23 listopada 2007r. w II Klinice (...) w L. usunięto jej żołądek i dokonano zespolenia przełykowo-dwunastnicowego wskutek błędnego rozpoznania zmian nowotworowych.

Roszczenia powódki nie były kwestionowane przez pozwanego co do zasady.

Sąd Okręgowy zasądził należne powódce odszkodowanie za doznaną krzywdę (art. 445 § 1 kc) z odsetkami od dnia następnego po upływie 30 dni od daty zgłoszenia roszczenia (art. 817 § 1 kc) natomiast odszkodowanie obejmujące wydatki na pomoc prawną udzieloną powódce w trakcie postępowania likwidacyjnego z odsetkami od dnia następnego po upływie 14 dni od daty wezwania do zapłaty.

Od tego wyroku w części zasądzającej odsetki od zadośćuczynienia i odszkodowania pozwany złożył apelację zarzucając naruszenie art. 817 § 2 kc i wnosił o zmianę wyroku w zaskarżonej części i zasądzenie odsetek od daty wyrokowania tj. od 13 lipca 2012r.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Apelacja jest częściowo zasadna.

Przebyta przez powódkę resekcja żołądka spowodowała konieczność zastosowania cewnika w celu odżywiania pozajelitowego, co doprowadziło do ciężkiej ropowicy prawego stawu ramiennego. Należy jednak zauważyć, iż powódka po raz pierwszy w związku infekcją barku została przyjęta do szpitala w sierpniu 2009r., co miało miejsce już po wniesieniu pozwu. Leczenie związane z infekcją trwało także później. W dniu 23 grudnia 2010r. powódka przeszła zabieg operacyjny w szpitalu w O..

Jak wynika z uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego cierpienia jakich powódka doznała na skutek infekcji były brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości należnego powódce zadośćuczynienia. Nie było zatem podstaw do zasądzenia odsetek od zadośćuczynienia od dnia następnego po upływie 30 dni od daty zgłoszenia szkody skoro w czasie prowadzenia przez pozwanego postępowania likwidacyjnego szkoda ta jeszcze nie istniała.

W ocenie Sądu Apelacyjnego nie ma jednak podstaw do zasądzenia odsetek od dnia wyrokowania. Okoliczność, iż powódka w trakcie postępowania przed Sądem Okręgowym była leczona w związku z infekcją barku była pozwanemu znana już w lutym 2010r. Pełnomocnik powódki najpierw w piśmie procesowym z 5 listopada 2009r. informował o fakcie wystąpienia u powódki infekcji i przyjęcia jej w związku z tym do szpitala, a następnie w piśmie procesowym z 1 lutego 2010r., doręczonym pozwanemu w dniu 10 lutego 2010r., o wykonaniu u powódki zabiegu operacyjnego w szpitalu w O. w dniu 23 grudnia 2009r. W tej sytuacji odsetki od zadośćuczynienia należą się powódce od dnia następnego po upływie 14 dni od daty otrzymania przez pozwanego tego ostatniego pisma procesowego tj. od 25 lutego 2010r. (art. 817 § 2 kc).

Brak jest natomiast podstaw do korekty wyroku w zakresie odsetek od odszkodowania. Odszkodowanie obejmuje wydatki poniesione przez powódkę na pomoc prawną udzieloną jej w postępowaniu likwidacyjnym. Skoro zatem powódka wezwała pozwanego do zwrotu tych wydatków jeszcze w toku postępowania

likwidacyjnego pismem z 29 czerwca 2009r., Sąd Okręgowy prawidłowo zasądził odsetki od dnia następnego po upływie 14 dni od wezwania. Pozwany zresztą, w odniesieniu do odsetek zasądzonych od odszkodowania, nie przedstawił żadnych argumentów uzasadniających zasądzenie ich od daty wyrokowania.

Sąd Apelacyjny pomimo korekty wyroku w zakresie odsetek nie znalazł podstaw do zmiany rozstrzygnięcia o kosztach procesu zawartego w zaskarżonym wyroku albowiem korekta ta nie ma żadnego wpływu na stosunkowe ich rozliczenie.

Z tych względów i na podstawie art. 386 § 1 kpc, art. 385 kpc, art. 108 § 1 kpc i art. 100 kpc Sąd Apelacyjny orzekł jak w sentencji.