Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 250/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 18 grudnia 2013 r. , w sprawie Dz.Kw.9347/13 Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi oddalił wniosek Ł. P. o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości obejmującej działki gruntu nr (...) i wpisanie jej w dziale II tak założonej księgi jako współwłaścicieli nieruchomości do ½ części .

Sąd Rejonowy ustalił , że wnioskodawczyni udowodniła stosownymi dokumentami swoje prawo do ½ części przedmiotowej nieruchomości , dla której został założony Zbiór Dokumentów ZD 8719. Nie wskazała natomiast osoby , której służy pozostała ½ cześć we współwłasności , co uniemożliwia założenie księgi wieczystej i dokonanie żądanego wpisu .

Apelację od tego postanowienia złożyła wnioskodawczyni . Zarzuciła Sądowi Rejonowemu naruszenie przepisu art. 626 8 § 10 i 626 2 § 5 k.p.c. Zdaniem skarżącej , przepis art. 626 8 § 5 k.p.c. daje jej możliwość złożenia wniosku ale wyłącznie w zakresie swojego prawa , nie zaś prawa osób trzecich. Skarżąca stoi na stanowisku , że Sąd Rejonowy uznając za konieczne ujawnienie w księdze wieczystej praw wszystkich współwłaścicieli winien był na podstawie § 23 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów przy zakładaniu księgi wieczystej dla nieruchomości , która nie miała księgi wieczystej albo której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu bierze z urzędu pod uwagę w szczególności zbiory dokumentów , a także dane z ewidencji gruntów; gdy zakładana jest księga wieczysta a prawo własności tego kto ma być wpisany nie zostało dostatecznie wykazane, to sąd wieczystoksięgowy zarządza obwieszczenie publiczne . W konkluzji wniosła o uchylenie zaskarżonego postanowienia .

Sąd Okręgowy zważył,

co następuje :

Apelacja jest bezzasadna. Jak stanowi przepis § 19 ust 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów z dnia (Dz.U. Nr 102, poz. 1122z późn. zm) założenie księgi wieczystej dla nieruchomości dokonywane jest na podstawie wniosku zawierającego w szczególności wymienienie wszystkich uprawnionych, na których rzecz własność ma być wpisana, w sposób określony w § 41, oraz wskazanie ich adresów i powołanie tytułu własności nieruchomości. Zgodnie z przepisem § 41 ust 1 i 2 cyt. rozporządzenia uprawnionych z tytułu prawa własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu określa się w księdze wieczystej według następujących danych: 1) Skarb Państwa - przez wymienienie Skarbu Państwa ze wskazaniem nazwy organu reprezentującego Skarb Państwa lub osoby prawnej, której powierzono wykonywanie praw Skarbu Państwa; jeżeli nieruchomość jest w trwałym zarządzie lub zarządzie państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej - przez wymienienie Skarbu Państwa ze wskazaniem nazwy i siedziby tej jednostki, jako trwałego zarządcy lub zarządcy, 2) jednostkę samorządu terytorialnego (związek jednostek samorządu terytorialnego) - przez wymienienie nazwy i siedziby jednostki samorządu terytorialnego (związku jednostek samorządu terytorialnego); jeżeli nieruchomość jest w trwałym zarządzie samorządowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej - przez wymienienie nazwy i siedziby jednostki samorządu terytorialnego (związku jednostek samorządu terytorialnego) ze wskazaniem nazwy i siedziby tej jednostki, jako trwałego zarządcy, 3) inną osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną - przez wskazanie jej nazwy (oznaczenia) i siedziby, 4) osobę fizyczną - przez wskazanie imienia (imion), nazwiska oraz imienia ojca i matki, 5) wspólników spółki cywilnej - przez wskazanie w odniesieniu do każdego ze wspólników: imienia (imion) i nazwiska oraz imion rodziców lub nazwy i siedziby osoby prawnej lub nazwy i siedziby jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, oraz zamieszczenie tekstu: „jako wspólnicy spółki prawa cywilnego”; jeżeli prawo przysługuje kilku osobom wspólnie, wymienia się we wpisie udział każdego ze współuprawnionych wyrażony ułamkiem zwykłym, a przy dokonywaniu kolejnego wpisu wielkość udziału w prawie przelicza się przez sprowadzenie do wspólnego mianownika; w wypadku wspólności, w której udziały nie są oznaczone, we wpisie wymienia się rodzaj tej wspólności. Cytowane przepisy nie nasuwają żadnych wątpliwości co do tego , że założenie księgi wieczystej musi wiązać się z ujawnieniem w niej wszystkich uprawnionych .

Nie doszło w sprawie do naruszenia przepisu art. 626 8 § 10 k.p.c. Przepis ten stanowi , że założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania pierwszego wpisu. Księga nie została założona i nie dokonano żadnego wpisu – zarzut naruszenia tego przepisu jest co najmniej niezrozumiały.

Wbrew tezie apelacji , nie naruszono także przepisu art. 626 2 § 5 k.p.c. Stosownie do niego - Wniosek o dokonanie wpisu może złożyć właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty, osoba, na rzecz której wpis ma nastąpić, albo wierzyciel, jeżeli przysługuje mu prawo, które może być wpisane w księdze wieczystej. W sprawach dotyczących obciążeń powstałych z mocy ustawy wniosek może złożyć uprawniony organ. Przez właściciela nieruchomości należy oczywiście rozumieć także jego współwłaściciela . O tym, że można złożyć wniosek dotyczący praw innego podmiotu świadczy choćby przepis art. 626 1 § 2 k.p.c. , który stanowi , że uczestnikami postępowania oprócz wnioskodawcy są tylko te osoby, których prawa zostały wykreślone lub obciążone bądź na rzecz których wpis ma nastąpić. Oznacza to , że osoba na rzecz której wpis ma nastąpić niekoniecznie musi być wnioskodawcą , a może występować wyłącznie w charakterze uczestnika . Zdaniem Sądu Okręgowego , przepis art. 626 1 § 2 k.p.c. zawęża krąg uczestników postępowania wieczystoksięgowego . Nie ma natomiast żadnych podstaw dla przyjęcia , że do wnioskodawcy nie ma zastosowania także przepis art. 510 k.p.c.; a nie może ulegać wątpliwości , że wnioskodawczyni ma interes prawny w uregulowaniu prawa własności nieruchomości , w której służy jej udział . Dokonanie ogłoszeń nie jest w tej sprawie możliwe wobec nie wskazania osoby na rzecz której wpis miałby być dokonany.

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 w zw z art. 13 § 2 k.p.c. oddalił apelację .