Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IV Ka 489/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 sierpnia 2014 roku.

Sąd Okręgowy w Świdnicy w IV Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący :

SSO Ewa Rusin (spr.)

Sędziowie :

SSO Waldemar Majka

SSO Adam Pietrzak

Protokolant :

Agnieszka Kaczmarek

przy udziale Władysławy Kunickiej - Żurek Prokuratora Prokuratury Okręgowej,

po rozpoznaniu dnia 12 sierpnia 2014 roku

sprawy R. Ć. s. J. i M. z d. M., ur. (...) w K.

oskarżonego z art.278§1kk

na skutek apelacji wniesionej przez prokuratora

od wyroku Sądu Rejonowego w Świdnicy

z dnia 16 grudnia 2013 roku, sygnatura akt II K 11/13

I. uchyla zaskarżony wyrok i na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk umarza postępowanie w sprawie;

II. stwierdza, że koszty procesu w sprawie ponosi Skarb Państwa.


Sygn. akt IV Ka 489/14

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Świdnicy wyrokiem z dnia 16 grudnia 2013 roku, sygn. akt II K 11/13 oskarżonego R. Ć. uniewinnił od zarzutu popełnienia występku z art. 278 § 1 kk, a polegającego na tym, że w okresie od 29 czerwca 2011 roku do 2 lipca 2011 roku w Ż. województwie (...) zabrał w celu przywłaszczenia surowiec do produkcji tynków strukturalnych i mozaikowych w ilości 7 ton o łącznej w wartości 15 000 złotych należących do firmy (...) działając na szkodę A. B..

W konsekwencji takiej treści orzeczenia kosztami procesu został obciążony Skarb Państwa.

Apelację od tego wyroku wniósł prokurator. Apelujący działając na podstawie art. 425 kpk i art. 444 kpk zaskarżył wyrok w całości na niekorzyść oskarżonego.

Powołując się na przepisy art. 438 pkt 3 kpk i art. 437 kpk wyrokowi temu zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, który miał wpływ na treść orzeczenia, polegający na przyjęciu, że zgromadzone w sprawie dowody nie potwierdziły ponad wszelką wątpliwość, aby oskarżony R. Ć.dopuścił się popełnienia zarzucanego mu czynu, podczas gdy zgromadzone dowody, w szczególności zeznania świadków A. B., J. P.i J. J.ocenione we wzajemnym ze sobą powiązaniu, prowadzą do całkowicie odmiennego wniosku, a mianowicie, że oskarżony dopuścił się zarzucanego mu czynu.

Podnosząc powyższy zarzut apelujący wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Merytoryczne odniesienie się do apelacji byłoby bezprzedmiotowe, a to wobec zaistnienia negatywnej przesłanki procesowej, określonej w art. 17 § 1 pkt 5) kpk. Otóż w toku postępowania instancyjnego, tj. w dniu 23 marca 2014 roku oskarżony zmarł, czego potwierdzeniem jest odpis skrócony aktu zgonu nr (...), wystawiony przez Urząd Stanu Cywilnego w Ż.. W takich okolicznościach faktycznych zaskarżony wyrok należało uchylić i postępowanie w sprawie umorzyć.

O kosztach procesu związanych z postępowaniem odwoławczym rozstrzygnięto na podstawie art. 632 pkt 2 kpk.