Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: XU-331/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 10 lipca 2014r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu

w składzie:

Przewodniczący: SSR Barbara Bonczar

Protokolant: Grażyna Mazurkiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 10 lipca 2014r. we Wrocławiu

sprawy z odwołania A. O.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W.

z dnia 25 marca 2014r. znak: 470000/603/OW/00023691

w sprawie A. O.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W.

o zasiłek opiekuńczy

zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W. i przyznaje wnioskodawczyni A. O. prawo do zasiłku opiekuńczego za okres od 05 marca 2014r. do 07 marca 2014r.

UZASADNIENIE

Ubezpieczona A. O. wniosła o odwołanie od decyzji organu rentowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 25 marca 2014 r., znak (...) żądając uchylenia decyzji i przywrócenia prawa do zasiłku opiekuńczego za okres od dnia 05 marca do 07 marca 2014 r. z tytułu sprawowania opieki nad chorą córką.

W uzasadnieniu odwołania wskazała, że w zwolnieniu numer (...) nastąpił błąd popełniony przez lekarza wystawiającego zwolnienie, który wystawił zwolnienie z datą na dzień 03 marca 2014 r., podczas gdy wizyta lekarska i wystawienie zwolnienia nastąpiło w dniu 04 marca 2014 r.

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W. wniósł o jego oddalenie z uwagi na brak podstaw prawnych do jego uwzględnienia.

W uzasadnieniu wskazał, iż nie zachodzą podstawy do zmiany merytorycznej treści decyzji gdyż zwolnienie lekarskie zostało wystawione nieprawidłowo w terminie, w którym lekarz nie mógł go wystawić. Z uwagi na to, że zwolnienie jest nieważne, nie może być podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego, z czego lekarz wystawiający zwolnienie winien zdawać sobie sprawę. Zgodnie z przepisami zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności osobistego sprawowania przez pracownika opieki nad chorym członkiem rodziny, wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny. Za wydanie przez lekarza nieprawidłowo sporządzonego dokumenty organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni A. O. zamieszkuje w jednym gospodarstwie domowym z mężem oraz dwójką dzieci bliźniętami urodzonymi w dniu (...)

Wnioskodawczyni jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w Sklepie (...) we W.. Mąż wnioskodawczyni jest osobą pracującą.

Dowód: przesłuchanie w charakterze strony ubezpieczonej k. 14, zaświadczenie płatnika składek - dokumentacja akta ZUS (plik).

W okresie od dnia 05 marca do (...) córka ubezpieczonej D. O. miała gorączkę.

W dniu 04 marca 2014 r. po godzinie 17.00 wnioskodawczyni udała się wraz córką D. O. do lekarza specjalisty z zakresu chorób dziecięcych, który zdiagnozował stan chorobowy. W dniu wizyty 04 marca 2014 r. lekarz prowadzący wystawił zwolnienie lekarskie nr (...) z powodu konieczności sprawowania nad chorym dzieckiem, w którym omyłkowo jako datę wystawienia dokumentu wpisał datę 03 marca 2014 r. zamiast 04 marca 2014 r.

Wnioskodawczyni odbierając zwolnienie lekarskie nie zauważyła błędnej daty zwolnienia.

Wnioskodawczyni w lipcu 2014 r. otrzymała od lekarza prowadzącego zwolnienie zawierające korektę daty wystawienia.

Dowód: karty wizyty lekarskiej k. 5, przesłuchanie w charakterze strony ubezpieczonej k. 14, zwolnienie lekarskie -dokumentacja akta ZUS (plik).

Decyzją z dnia 25 marca 2014 roku znak (...) organ rentowy orzekł o braku prawa ubezpieczonego do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem za okres 05 marca do 07 marca 2014 r. z tytułu sprawowania opieki nad chorą córką.

Dowód: decyzja z dn. 25.03.2014 r.- dokumentacja akta ZUS (plik).

W oparciu o powyższe ustalenia faktyczne Sąd zważył co następuje:

Odwołanie jako zasadne, zasługiwało na uwzględnienie.

Ubezpieczona A. O. poszukiwała w niniejszej sprawie ochrony prawnej na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zgodnie z którym zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym innym chorym członkiem rodziny.

Na wstępie należy wskazać, że zasiłek opiekuńczy ma na celu ochronę osoby ubezpieczonej przed utratą wynagrodzenia w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad: zdrowym dzieckiem do ukończenia lat 8 - w określonych sytuacjach, chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat, innym chorym członkiem rodziny. Ryzykiem ubezpieczeniowym są objęte sytuacje, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza; porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki; oraz pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej - w okolicznościach, gdy zdrowe dziecko ma więcej niż 8 lat (jest to ryzyko rodziców). Członkami rodziny w rozumieniu ustawy są małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Za dzieci uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Celem ogólnym zasiłku opiekuńczego jest zastąpienie pracownikowi wynagrodzenia, którego nie może uzyskać z powodu niemożności świadczenia pracy Okres za który zasiłek opiekuńczy przysługuje to czas zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres: 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi albo 14 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieka sprawowanej jest nad innymi członkami rodziny. Łączny okres zasiłkowy na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może być dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.

Ustawodawca w art. 24 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wyłącza uprawnienie do zasiłku opiekuńczego w sytuacji gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. O tym, że nie ma domownika mogącego zapewnić opiekę, ubezpieczony stwierdza w oświadczeniu.

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich zostały uregulowane w Rozporządzeniem Ministra Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. (Dz. U. z 2013, poz. 229) w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem zaświadczenie lekarskie wystawiane jest z datą przeprowadzonego badania lub dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Dopuszczalnym jest wystawienie na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania, jeżeli:

1)bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy,

2)badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

2. Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.

3. Zaświadczenie lekarskie może być wystawione przez lekarza psychiatrę na okres wcześniejszy niż określony w ust. 2, w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania. (§3 ust. 1, ust. 1a i 2 powyżej wskazanego rozporządzenia).

W przedmiotowej sprawie nie budzi wątpliwości, iż doszło do typowej omyłki pisarskiej, której dopuścił się lekarz prowadzący z zakresu chorób dziecięcych. Lekarz prowadzący bez jakiegokolwiek złego zamiaru i świadomości co do błędu, wystawił zwolnienie lekarskie w dacie kiedy nie miała miejsce wizyta lekarska wnioskodawczyni z chorym dzieckiem. W ocenie Sądu wnioskodawczyni nie może ponosić negatywnych konsekwencji działań lekarza prowadzącego, który jest profesjonalistą i osobą odpowiednio wykwalifikowaną. Zwłaszcza, że w okresie od 05 marca do 07 marca 2014 r. zachodziła konieczność osobistego sprawowania opieki na chorą córką powódki, która ukończyła 3 lata z powodu jej choroby, a jednocześnie nie możliwym było sprawowanie opieki przez małżonka wnioskodawczyni który w tym czasie świadczył pracę. Dodatkowo należy wskazać, co wynika z zeznań wnioskodawczyni, że ostatecznie lekarz prowadzący przekazał wnioskodawczyni skorygowane o datę wystawienia Zwolenie, które w dacie zamknięcia rozprawy miało zostać przekazane organowi rentowemu.

Ustalony w sprawie stan faktyczny jest w zasadzie bezsporny został oparty na nieosobowym materiale dowodowym w postaci dowodów dokumentów – wydruku wizyty lekarskiej, zwolnienia lekarskiego, zaświadczenia płatnika składek, decyzji organu rentowego, które zostały sporządzonych przez osoby uprawnione, a nadto ich wiarygodność nie była kwestionowana przez żadną ze stron. Ponadto ustalenia faktyczne zostały dokonane na podstawie zeznań wnioskodawczyni, którym Sąd przyznał pełen walor wiarygodności z uwagi na to, iż były spójne, logiczne i korespondowały z materiałem dowodowym.

Mając powyższe na uwadze powyższe Sąd na mocy przepisu art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję organu rentowego w ten sposób, że przyznał wnioskodawczyni prawo do świadczenia w postaci zasiłku opiekuńczego za okres od dnia 05 marca do 07 marca 2014 r. o czym orzekł jak w sentencji wyroku