Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 68/13

POSTANOWIENIE

Dnia 22 sierpnia 2014 r.

Sąd Rejonowy w Nysie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia Sądu Rejonowego Remigiusz Drzewiecki

Protokolant: protokolant sądowy Joanna Pilc-Syposz

po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2014 r. na rozprawie w N.

sprawy z wniosku (...) Banku S.A. (uprzednio (...) Banku S.A.) w W.

z udziałem S. S., P. S., B. C., G. S., E. N.

o stwierdzenie nabycia spadku po R. C.

postanawia:

1.  odrzucić wniosek ,

2.  oddalić wniosek uczestniczek B. C. i E. N. o zasądzenie kosztów postępowania od wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

Dnia 21 stycznia 2013 roku do Sądu Rejonowego w Nysie wpłynął wniosek wierzyciela (...) Banku S. A. w W. (obecnie (...) Banku S. A. w W.) o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym dnia 20 sierpnia 2006 roku R. C.. Ponadto wnioskodawca wniósł o zasądzenie od uczestników postępowania kosztów postępowania w kwocie 127 zł oraz kwoty 22 zł tytułem kosztów uzyskania skróconego aktu zgonu.

Jako uczestniczkę postępowania wnioskodawca wskazał B. C.. Swój interes prawny wnioskodawca uzasadnił faktem zawarcia ze spadkobiercą umowy o kartę kredytową i niezaspokojonym roszczeniem z tego tytułu względem spadkodawcy.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawca R. C. urodził się w dniu (...) w W.. Zmarł w W. w dniu 20 sierpnia 2006 roku, ostatnio stale zamieszkiwał w N..

Dowód: akt zgonu k. 14, 28.

Postanowieniem z dnia 16 lutego 2009 roku wydanym w sprawie Ns 70/09 Sąd Rejonowy w Wałbrzychu I Wydział Cywilny stwierdził, iż spadek po R. C. zmarłym dnia 20 sierpnia 2006 roku w W., ostatnio stale zamieszkałym w N. na podstawie ustawy nabyły jego matka J. C. 6/16 części, jego siostra B. C. 5/16 części i jego siostra G. S. 5/16 części. Postanowienie to jest prawomocne.

Dowód: odpis postanowienia z 16.02.2009 r. sygn. akt Ns 70/09 k. 131.

Sąd zważył co następuje:

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podlega odrzuceniu.

Zgodnie z przepisami art. 199 § 1 pkt 2 k.p.c. w związku z art. 13 § 2 k.p.c. Sąd odrzuci pozew jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona. Powyższy przepis przewiduje obligatoryjny obowiązek odrzucenia pozwu w przypadku, jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona. Przepis ten zgodnie z art. 13 § 2 k.p.c. stosuje się odpowiednio w postępowaniu nieprocesowym, z uwagi na to, że w postępowaniu nieprocesowym w sposób odmienny i szerszy uregulowane zostały strony postępowania – albowiem w myśl art. 510 § 1 k.p.c. zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem; odrzucenie wniosku z uwagi na zawisłość sprawy oraz jej prawomocne zakończenie nastąpić może także w wypadku, gdy krąg osób obu postępowań nie jest tożsamy. Przepisy art. 199 § 1 pkt 2 k.p.c. przy zastosowaniu art. 13 § 2 k.p.c. służyć mają ochronie przed ponownym wydaniem orzeczenia w tym samym przedmiocie, tak jak w niniejszej sprawie w przedmiocie stwierdzenia praw do spadku po M. C..

Natomiast w myśl art. 202 k.p.c. niewłaściwość sądu dającą się usunąć za pomocą umowy stron sąd bierze pod rozwagę tylko na zarzut pozwanego, zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Sąd nie bada z urzędu tej niewłaściwości również przed doręczeniem pozwu. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, okoliczności, które uzasadniają odrzucenie pozwu, jak również niewłaściwy tryb postępowania, brak należytego umocowania pełnomocnika, brak zdolności procesowej pozwanego, brak w składzie jego organów lub niedziałanie jego przedstawiciela ustawowego sąd bierze pod rozwagę z urzędu w każdym stanie sprawy. Powyższy przepis nakłada na Sąd w każdym stanie sprawy obowiązek badania czy nie wystąpiły przesłanki do odrzucenia wniosku.

Jak ustalono w toku niniejszego postępowania na podstawie dowodu z odpisu postanowienia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 16 lutego 2009 roku, postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po R. C. toczyło się i zostało prawomocnie ukończone. Na mocy powyższego postanowienia został określony krąg spadkobierców po R. C..

Nie jest zatem dopuszczalne ponowne rozpoznanie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po R. C. i wniosek wierzyciela (...) Banku S.A. w W. podlega odrzuceniu na podstawie art. 199 § 1 pkt 2 k.p.c. w związku z art. 13 § 2 k.p.c.

Orzeczenie w przedmiocie kosztów uzasadnia treść przepisów art. 520 § 1 k.p.c. zgodnie z którymi każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

Mając powyższe na względzie postanowiono jak na wstępie.